Звичайна


Маргарита Проніна

Роман про кохання2013

© Тетяна Ільніцька

Романи про кохання бувають різними. Трапляється, що й нещасливими. Маргарита Проніна оповідає історію дуже незвичних стосунків попри заявлене у назві – історію першого і не-першого кохання. Так буває, якщо зустрічаються зовсім ще юна дівчинка і досвідчений чоловік. Зрозуміло, що колись у житті кожної дівчини з’являється той самий найперший і велика різниця у віці тут не важить, бо ж це і є той самий… Але, певно, все ж дівчині не уникнути розчарування від того, що цей такий омріяний та ідеалізований чоловік виявиться не чарівником, який втілює мрії, а руйнівником, котрий їх розбиває, змушуючи до прискореного і болісного входження у «доросле життя». Обранець Звичайної не здатен зробити її щасливою з тієї простої причини, що сам є глибоко нещасною людиною. Він попри вже далеко не юний вік не може знайти своє місце у житті, пережив психотравму у попередніх стосунках і, вочевидь, став переконаним «нещасливцем»: тобто, коли стосунки «ризикують» перейти у фазу «щасливого фіналу», він шукає будь-яку причину, аби порвати їх, бо ж насправді немає досвіду «щастя».

Для читачів роман «Звичайна» буде цікавий ще й безкінечним плетивом цитат і культурних кодів, які відсилають до сучасної української літератури (Л.Дереш, С.Поваляєва, І.Андрусяк), кінотеки (безліч ремінісценції на фільм «Твін Пікс»), масмедіа і молодіжної субкультури.

Ідіостиль "Звичайної" цілком вироблений, не зважаючи на те, що це дебютний твір авторки. Цей роман приємно різниться на фоні інших дівочих любовних романів своєю не сльозливою, а доволі дорослою оповіддю непростого входження у доросле життя. Естетичне задоволення від читання "Звичайної" гарантовано.

Звичайна