Сучасні вірші, проза, твори Літературні твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя
Корзина: +0

 [Логін]
 [Пароль]
01.06.2012 00:00Літератори
 
Творчість Тетяни Чорновіл
Рейтинг: 5 | 19 гол.
© Каранда Галина

Творчість Тетяни Чорновіл

"Літа у безвість поспішають
В миттєвих відблисках душі,
Про себе згадку залишають
І серцем писані вірші..."

Тетяна Чорновіл
Каранда Галина
Опубліковано 01.06.2012 / 11420

Чорновіл Тетяна Петрівна народилася 1 червня 1952 року в селі Стеблів Черкаської області. Так-так, саме в тому самому Стеблеві, що був бАтьківщиною видатного українського письменника Івана Нечуй-Левицького. Більше того, за сімейними переказами, саме пра-прабабця Тетяни, Мотря, була його нянькою. Та знала безліч пісень і казок, водила малого з собою по весіллях і хрестинах, і, безумовно, справила великий вплив на формування світогляду майбутнього письменника. Тобто корені таланту Тетяни Чорновіл дуже глибокі. ЇЇ бабуся знала напам’ять півкобзаря. А картина Шевченка у рушнику колись була звичайним явищем у їхній сільській хаті. Досі пам’ятає поетеса, як співали з бабусею  Тарасову «Тополю»… А ще в пам’яті – походи з татом, Шкляренком Петром Йосиповичем в бібліотеку, довгі зимові вечори за читанням, зігріті теплом простенької грубки і родинної любові. «Мій тато читав старослов`янською. Правда, мене, чомусь, не здогадався навчити! :)))))» - з гумором і сумом згадує ті часи Тетяна. У неї все так: з гумором і з сумом… Роки її дитинства були важкі. Статки родини невеликі, як і в більшості селянських сімей. Батьки тяжко працювали. Навіть до першого класу маленьку Тетянку вперше повели не вони, а старший брат Борис, який, побачивши однокласників, побіг до них, залишивши розгублену сестричку саму серед натовпу школярів. Але все минулося, і зараз Тетяна Петрівна з теплотою згадує свого вже покійного брата, Бориса Шкляренка, теж талановитого поета з непростою долею…

Вчилася Тетяна на відмінно. Після  8 класу поїхала  в Луганськ у технікум. Ось що вона згадує:

«Технікум, звісно, російськомовний, оточення також. На уроці укр. літератури задали якийсь вірш Шевченка (не пам`ятаю точно, який саме). Мене викликали до дошки розповідати. Я почала - і раптом така смертельна тиша!!!! Вірш довгий, кожен розповідав по декілька рядочків, а я говорю, мене не спиняють. Злякалася в смерть, думала, що зі мною не так!!! Доказала! Всі сидять задубілі, а вчителька питає: - Звідки ти родом?!!!!!!!!!!!!!!

Виявляється, усіх страшенно вразив вірш Шевченка розказаний говіркою Шевченка. Я до тих пір і не знала, що в нас якась особлива вимова.»

Тоді дівчина й не думала, що колись сама писатиме вірші. Її більше цікавила математика.  Тож обрала для себе таку рідкісну, як на той час професію програміста, отримала вищу освіту. Старі ЕОМ – це далеко не те саме, що сучасні ПК. І ця спеціальність передбачала неабиякий розум, ґрунтовну математичну підготовку, швидке й точне логічне мислення, а ще – здатність до постійного розвитку, до невпинного руху в ногу з часом. Вони не гналися за прогресом, вони самі його тоді створювали. Віддала улюбленій роботі 30 років. А зараз деякі враження тих часів знайшли відображення у збірці «математично-технічне». А в іншій збірці, «Спомини», наряду з віршами про найрідніших людей, із спогадами дитинства про саме сокровенне, притулився і вірш «Вбивство ЕОМ», де дуже трепетно передано почуття до відслужившої свій вік, морально застарілої, але ще справної, робочої розумної машини, яку відправили на металолом… Ця поезія зворушує до сліз, в ній розкривається душа самої Тетяни, її любов і до професії, і до всього – живого й неживого, але такого рідного…

Переїхала в Черкаси. Вийшла заміж, народила, виростила, виховала й вивчила чотирьох прекрасних і талановитих дітей: Романа, Оксану, Тараса, Мар`яну.  Навіть імена дітей, -  прості, гарні, старовинні, українські, -  видають любов поетеси до рідного краю. Мабуть саме з неї, з цієї всеохоплюючої любові, і виростає оте дивне вміння – передати словом красу природи, глибинні почуття людські, все оте невимовне, що йому затісно стає навіть в найширшій душі, і що проситься на волю, у вірші…

Життя Тетяни Петрівни було нелегке, Вийшовши на пенсію, вона ще працювала і в Зеленбуді, прикрашаючи квітами рідні Черкаси, і приватним підприємцем…Ніколи не сиділа склавши руки,  завжди знаходила собі заняття. І все – з любов’ю.

Дуже дивно, але писати Тетяна почала досить пізно, за її словами – років у сорок. Але в неї практично не було якогось там періоду становлення, віршування методом проб і помилок. Практично з самих перших віршів – це вже була ПОЕЗІЯ, а не просте римування тексту. Причому техніка написання прийшла практично відразу. Звідки це у математика? Загадка. І відповідь у відчутті слова, у внутрішньому поетичному слухові, що дозволяє відрізнити сильний вірш від слабкого, орієнтуючись насамперед на власне сприйняття. Так музикант чує фальшиву ноту і не дозволяє собі зіграти її. Тетяна поважає свого читача, тому ніколи не випускає в світ недовершені  твори. ЇЇ тверда позиція з цього питання гарно змальована в вірші " Поїдять".... Як колись вона відчувала красу формул і бачила цілий світ за нуликом і одиничкою, так пізніше зуміла вибудовувати слова немов в алгоритмізовані програми, що запускають в читачеві певні емоційно-чуттєві картинки… В неї багато нестандартних віршів, з зовсім несподіваними закінченнями. ("Дзвоники", "Привіт, моє щастя!") Вона навіть в поезії – експериментатор і тонкий психолог. Вміє викликати певні заплановані почуття, і ми, як діти, з захопленням вживаємося в створений нею світ.

   Сам перелік збірок Тетяни Чорновіл займе пів-сторінки. Я не буду його тут приводити. Зайдіть, прочитайте – ви будете вражені різносторонністю цієї жінки. Вона неперевершено змальовує картини природи, - причому, їй вдаються і образки-пейзажі, і персоніфікація, олюднення її. Вірші для дітей, пісні, колискові, гуморески, почуттєва лірика, громадянська і соціальна поезія… А які сильні психологічні твори вона пише! І не тільки поезію. Як прозаїк Тетяна Чорновіл теж дуже талановита. Почитайте хоча б "Історії сміттєвого бачка". Скільки невимовного людського болю в тих розповідях! А як вона пише для дітей! На жаль так і  не видана збірка «Шкільних оповідань». А ця книжечка  ставить її в моєму сприйнятті в один ряд з Всеволодом Нестайком. Мій син в захопленні від неї, і я, до речі, теж. Бо ж творчість Чорновіл насправді багаторівнева. Вона уміє дуже простими, ясними словами сказати так багато, що просто диву даєшся. Причому кожен скаже, що він зрозумів… Але дитина зрозуміє сюжет, цікавий і захоплюючий, хтось зрозуміє почуття персонажів, хтось ототожнить їх з своїми почуттями, а хтось зрозуміє почуття самої авторки, Чому вона написала Це і Чому САМЕ ТАК, ЩО вона насправді хотіла цим сказати… І неважливо, про що вона пише: про політику, про кохання, про тарганів у голові чи про свого улюбленого кота Трохима, - скрізь суміш краси, філософії і простої життєвої мудрості.

    І це стосується практично кожного твору. Лише на нашому Порталі їх опубліковано вже майже 800. Але ж тут далеко не весь доробок Майстрині!

Вірші Тетяни легко впізнати. Вони мають свій неповторний стиль і колорит. Хоч пише вона в абсолютно різних жанрах. Це справжній ас в поезії. Сонети, терцини, терцети, рондо, рубаї, хайки, монофони, мініатюри, квінтети, рецепти, привітання, білі вірші, гуморески…. – та будь-ласка! Все, що завгодно. І все – легко, швидко, бездоганно з технічного боку, з глибоким змістом і обов’язково – красиво.

   Мудра, добра, чуйна й людяна жінка, Тетяна без перебільшення стала душею цього Порталу. Саме вона задала цей доброзичливий тон спілкування, який існує сьогодні ТУТ, саме вона ввела це неписане правило – не образити, не ранити словом жодного автора, якого стараються дотримуватися всі постійні «жителі» Порталу. До її думки прислухаються, її коментарів чекають, її твори – читають. Вона на сьогоднішній день має найбільше публікацій і майже найбільшу кількість переглядів і коментарів. Деякі її вірші, такі як «День народження борщу» та «Ода дракону!...» просто тікають з Порталу і починають жити своїм життям… А зараз, коли Портал приєднався до відомих соціальних мереж, її вірші просто розлітаються по їхніх сторінках. Людям подобається. А це – головна винагорода для поета.

   А скільки здорового, отого по-українськи народного  почуття гумору має ця жінка! Є в неї і добрий життєвий сміх, і гірка іронія, і гостра сатира…

Їй небайдужа як доля України, так і доля кожної маленької людини, що й складає отой народ, такий могутній і незбагненний, але й  такий ефемерний…  Її ліричні герої – прості люди, що не тільки кохають і співають, але й тяжко працюють, помирають, голодують, ризикують життям заради когось, народжують дітей, створюють і руйнують сім’ї, спиваються, матюкаються, лають владу, крадуть металолом і люблять дзвіночки, цілуються на лавочці, збирають пляшки, пишуть вірші, садять дерева, плекають квіти, варять борщі, читають книги… Це – ми з вами… Колись, через кілька сотень років можна буде, лише прочитавши твори Тетяни Чорновіл, отримати досить повне уявлення про наше сьогодення: які ми були, як жили, які проблеми мали… Так, як ми склали враження про 19 століття в основному з творів Шевченка і Льва Толстого, так і творчість  Чорновіл є своєрідною енциклопедією нашого часу.

Про її творчість можна говорити безкінечно. Та краще – просто зайти на її сторіночку в ЛітПорталі, і – почитати. Вдумливо, не поспішаючи. Де просто милуючись, де дивуючись, де плачучи, де сміючись… Бо кожен її твір – то перлина, емоційний згусток, що будить наші душі.. .  Я могла б ще багато говорити про цю неймовірну людину, адже навіть про кожен  окремий її вірш можна написати цілий трактат - стільки там глибини... Але все то - мої сухі слова.  Лиш доторкніться краєчком душі до чарівного світу творчості Тетяни Чорновіл - і він захопить, затягне Вас у свій шалений і прекрасний вир. Просто зайдіть і переконайтесь в цьому самі.

Лубни 31.05.2012
01.06.2012 Привітання / З днем народження
З днем народження! Вітаємо Сержа! | Каранда Галина
Попередня публікація: 26.05.2012 Поезії / Вірш
Ледь вибралась із прірви потрясінь... | Каранда Галина
НадрукуватиПортфоліо автора
*Збереження публ. для прочитання пізніше
Чудово Добре Посередньо
Найновіше
16.10.2017 © Чиянова Марина Вікторівна / Підприємці
Імітація релігійності або правда в кредит
10.03.2017 © ВРуп / Вчені
Держава Платона
10.03.2017 © ВРуп / Вчені
Життя Бертрана Рассела
06.03.2016 © Ольга Шнуренко / Літератори
Тарас Шевченко і кохання
30.09.2013 © Тетяна Ільніцька / Літератори
Аркадій Любченко. Життєвий шлях автора «Вертепу»
біографії
01.04.2012
Остап Вишня
01.06.2012
Творчість Тетяни Чорновіл
03.12.2012
290 років з дня народження Григорія Сковороди
Сподобалось? Підтримай Автора, поділись посиланням:
Рейтинг: 5 (МАКС. 5) Голосів: 19
Переглядів: 3514  Коментарів: 34
Тематика: Література, сучасність, Чорновіл Тетяна Петрівна, життя, добро, творчість, друзі, біографія
ОБГОВОРЕННЯ
Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
 22.08.2017 05:48  Тетяна Чорновіл => Надія 

Сердечно дякую, Надіє! Навзаєм! 

 12.08.2017 20:00  © ... => Тетяна Чорновіл 

Переадресовую) 

 11.08.2017 19:44  Надія => © 

Я тут людина нова. З пані Тетяною іноді перетинаємося, читаючи твори. Мені надзвичайно приємно, що моя думка про цю неординарну авторку підтвердилася чудовою роботою пані Галини. Хочу побажати пані Тетяні нових творчих здобутків, наснаги, здоров`я і добра! Хай все у її житті буде добре!

***Окрема дяка Вам, пані Галино! Бажаю щастя та добра!  

 27.12.2015 12:47  Тетяна Чорновіл => Георгій Грищенко 

Сердечно дякую Вам, Георгію, за теплі добрі слова, якими я до сліз зворушена!
Спасибі за побажання, і Вам у Новому році зичу всіх благ, миру і творчого натхнення!
Та щось ми зарано почали вітати! У мене ще олів"є і холодець тільки в проекті! :))))) 

 27.12.2015 12:25  Тетяна Чорновіл => © 

Щиро вдячна Вам! )) 

 27.12.2015 08:19  © ... => Тетяна Чорновіл 

До мене випадково направили послання, адресоване вам. Пересилаю з задоволенням: 

 27.12.2015 08:04  Георгій Грищенко => © 

Чудова людина, професійний народний поет з неймовірними словами, порівнянними, образами і роздумами про нашу дійсність. Завжди читаю Ваші вірші із задоволенням та захопленням. Так тримати землячко!
Зичу Вам в Новому році міцного здоров`я та невпинного натхнення.  

 14.12.2014 23:07  Тетяна Чорновіл => Анатолій 

А я дякую Вам за добре слово! Зворушена! 

 14.12.2014 20:51  Анатолій => © 

Прочитав статтю тільки що і вражений до глибини душі. Вражений тим, що математик, досить далекий, в професійному розумінні, від слова, так пише! Мені надзвичайно подобається легкість слова: читати можна не зупиняючись, не відділяючи вірш від вірша--але й не гамузом. Після кожного прочитаного твору в голові поселяється думка:чому саме так? чому саме про це? Схиляю голову.
Вдячний автору статті. 

 24.07.2012 01:45  © ... => Тетяна Чорновіл 

)) а треба було в підприємці? якось не додумалися:)))))
а чоловіку Вашому обов"язково скажу, якщо знову по телефону на нього нарвуся!)))) 
а якщо серйозно, то Ви ж мене знаєте.... нещиро б не писала. і ювілей тут не причина був, а лиш привід. Ви достойні кращого. 

 23.07.2012 17:12  Тетяна Чорновіл => Ірина Затинейко-Михалевич 

Скажіть це моєму чоловікові! :)))))))))))))))
Дякую на доброму слові! Але кажу ж, дуже незручно на цьому п"єдесталі! День народження уже минув! А пан Суворий, дай йому Бог здоров"я, навіщось виставив моє фото в літератори! :))))))))))) 

 23.07.2012 17:07  Ірина Затинейко-Миха... 

прочитала з неймовірною уважністю - вдячна, що маю нагоду читати Ваші твори...обовязково завжди читаю Ваші коментарі до усіх творів...Ви, таки справді задали тут привітний тон...це відчувається - Ваша майстерність!!!! ТАЛАНОВИТА ЖІНКА - В УСЬОМУ Ж ТАКА! ТАЛАНОВИТА!!!! 

 23.07.2012 16:49  Тетяна Чорновіл => Недрукована 

Ой, та чим там пишатися! Аж незручно! Тиха людина, звичайна!
У кожного з нас є багато рис, за які можна похвалити! Особливо, до ювілею! Але я дуже вдячна вам усім за добрі слова! 

 23.07.2012 10:47  Недрукована => Тетяна Чорновіл 

Дуже рада, що на очі випадково потрапив цей текст!
Пані Тетяно, пишаюсь тим, що маю можливість з Вами, спілкуватись на порталі!)))
Добре коли можна твори "прикласти" до біографії.
Галиночці Каранді величезне спасибі за працю!))) 

 22.07.2012 10:14  Тетяна Чорновіл 

Ну ви даєте!!!! :))))))))))))))))) 

 04.06.2012 18:33  Тетяна Чорновіл => Олександр Новіков 

І про електричку! :)))) Сподобався дуже! :)) 

 04.06.2012 18:29  Олександр Новіков => Тетяна Чорновіл 

а на парі то про час було написано 

 01.06.2012 22:33  © ... => Тетяна Чорновіл 

Ви заслуговуєте ще вищих оцінок. Дякую Вам за все. 

 01.06.2012 22:26  Тетяна Чорновіл => © 

Та куди ще краще!!! І так уже хіба засклити в рамку, та молитися! Ще раз дуже дуже дякую! Не очікувала таких високих оцінок і епітетів! Тенер у мене слів нема! Приємно! 

 01.06.2012 22:20  Тетяна Чорновіл => © 

Справді, сподобалось! :))) Спасибі!!! 

 01.06.2012 18:59  Оля Стасюк => Тетяна Чорновіл 

Чекатимемо.) 

 01.06.2012 16:57  © ... => Тетяна Чорновіл 

Пані Тетяно! насправді хотілося сказати більше й краще, але, як завжди в таких випадках, мову відібрало)).
Спасибі Вам, що Ви є і що Ви такі! 

 01.06.2012 16:55  © ... => Микола Щасливий 

Особливе спасибі Щасливому, який поробив назви віршів ссилками!) 

 01.06.2012 16:53  © ... => Олександр Новіков 

ти лишився завдяки їй, а я й зайшла завдяки їй. Я кілька днів заглядала на різні сайти з віршами, і лише ТУТ мені захотілося зареєструватися. підслухала бесіду Тетяни з людьми, і - зайшла! А вона мене ТУТ найперша й привітала!:)) 

 01.06.2012 15:35  Тетяна Ільніцька 

Галю! Дякую Вам за Вашу працю! Думаю, кожному хотілося б почути про себе такі щирі теплі слова. Наша Тетяна їх заслуговує, як ніхто інший! Приєднуюсь до висловленої Вами думки: Тетяна - чудовий поет і людина неперевершених душевних якостей! 

 01.06.2012 13:42  Тетяна Чорновіл => Оля Стасюк 

В мене самої захопило! Так, любі гості! Поки що відкланяюсь! З"явлюсь під вечір! :))) Не сумуйие! Пригощайтеся! Може ж хлопці-близнята підійдуть! :))) 

 01.06.2012 13:37  Оля Стасюк 

Оце сюрприз! Нічого собі! В мене аж дух захопило! 

 01.06.2012 12:26  Олександр Новіков => Тетяна Чорновіл 

Коми в смислі коменти) 

 01.06.2012 12:01  Тетяна Чорновіл => Олександр Новіков 

А мені дуже запам"ятався вірш про зібрані пляшки! Написаний, здається, на парах! :)))))) А за коми я справді причепилась поначалу! Просто дивно, як це тебе не відлякало! )))))))))) 

 01.06.2012 11:58  Олександр Новіков => Тетяна Чорновіл 

Просто в мене дійсно так, прийшов новенький потєряний нероздупльонний. А у Вас тоді і ави не було, але почитавши ваші коми, і на мої вірші теж, саме вас взяв за взірець 

 01.06.2012 11:48  Тетяна Чорновіл => Олександр Новіков 

Так дивно, що ви всі мені це говорите. Про якусь особливу атмосферу, що я ніби-то створюю! Нічого такого я не вмію робити! Просто прихожу щодня на портал і приношу свої вірші! Намагаюся відчути ще чийсь світ!
Але чути таку високу оцінку чомусь надзвичайно приємно! Мабуть жіноча слабкість! :)))))
Дякую!!!!!!!!!!!! 

 01.06.2012 11:39  Олександр Новіков 

Особливо вдячний пані Тетяні за неписані правила спілкування ТУТ. Завдяки їй і я лишився) а то б вісив би з трьома публікаціями покинутим акаунтом)
з найкращими побажаннями вітаю з днем народження 

 01.06.2012 09:52  Тетяна Чорновіл => © 

Ого!!! Такого я взагалі не чекала! Зворушена до сліз! Дякую!
Тут я на такому п"єдесталі, що навряд чи доповзу за життя! Буду тягнутися, вибору немає!!! :))))
А зараз я поки з нього злізу, бо слава славою, а треба качатину готувати! Всі ж голодні! Серж з двустволкою, мабуть, уже на ставку! :))) 

 01.06.2012 05:31  Деркач Олександр => © 

Гарно і цікаво написано, про цікаву і гарну ЛЮДИНУ! 

БЛОГ "ВІЛЬНІ ТЕМИ"
18.10.2018 © Суворий
Рішення по Закарпаттю: Ужгород відходить мадярам, нова назва - Закарпатська Україна (листопад 1938)
13.10.2018 © Суворий
Пацифікація Галичини: польська армія руйнує українські села, катує та арештовує (жовтень 1938)
11.10.2018 © Суворий
Європа після Судет: Німеччина активізує зовнішню політику та шпигунство (жовтень 1938)
10.10.2018 © Суворий
Радянська Україна: арешт маршала Блюхера, повстання та чистки в червоній армії (жовтень 1938)
09.10.2018 © Суворий
Закарпатська криза: долю Закарпаття передано в руки Німеччини та Італії (жовтень 1938)
ВИБІР ЧИТАЧІВ
18.09.2013 © Тетяна Ільніцька
17.12.2014 © Микола Васильович СНАГОВСЬКИЙ
12.04.2011 © Закохана
19.11.2015 © Каріна Зарічанська
11.04.2012 © Т.Белімова
29.08.2010 © Віта Демянюк
Літературне інтернет-видання "Проба пера" ставить за мету сприяти розвитку української культури та мови. У нас можна відшукати твори українською та російською мовами сучасних авторів України. Всі доробки віршів, прози, публіцистики друкують завжди самі автори або редактори за їх особистою згодою. На літературному порталі тільки вірші та проза сучасників.
Школа английского языка киев. Курсы английского языка.
© "Проба Пера" | 2008 - 2018
admin@probapera.org

Редакція сайту не завжди поділяє погляди та політичні вподобання дописувачів, тому відповідальність за зміст творів несуть самі автори ©  Авторські права на твори застережені і належать їх авторам
© Передрук матеріалів в електронних ЗМІ та на веб-сайтах дозволений тільки за наявності гіперпосилання на probapera.org
© Право на передрук творів у паперових ЗМІ та іншій поліграфічній продукції (а також відтворення у будь-який спосіб в аудіо чи відео форматах) належить авторам і дозволений лише за їх письмової згоди