26.06.2012 16:41
317 views
Rating 5 | 8 users
 © Дарія Китайгородська

Одкровення зеленої феї

Чому безліч людей серйозно переймається питанням, скільки ангелів поміститься на вістрі шпильки, але ніхто і ніколи не замислювався над тим, скільки зелених фей можуть граційно сісти на кінчик абсентной ложки? Просто неподобство!

Пардон, ви запитуєте, що таке абсентная ложка? І ви навіть не уявляєте, що таке абсент? Панове, дозвольте вас привітати: у вас попереду ще багато цікавого.

Наприклад, відчуття надзвичайної легкості буття та ілюзорності всього сущого. Погодьтеся, у кожного з вас бувають у житті моменти, коли хочеться втекти від реальності. Абсент - найкращий засіб, майже панацея.

Або, скажімо, стан нестримних веселощів. Чи часто таке з вами буває? Навряд чи. Завдяки абсенту посмішка і відмінний настрій стануть вашими найближчими супутниками, нехай і на короткий час.

А натхнення, цей примарний гість, якого прагнуть і чекають люди мистецтва, - іноді тільки після чарки дивного зеленого напою воно приходить до вас, простих смертних.

І, нарешті, я, Зелена фея. Дозвольте відрекомендуватися. Моя поява - це найвища нагорода і витончене задоволення для справжніх шанувальників полинової гіркоти абсенту. Скептики скажуть, що мене не існує, що я - це галюцинація, виткана з алкогольних випарів і поетичних образів. Можливо. Але той, хто наважиться повірити і піде за мною в смарагдово-примарний світ, обов`язково отримає свою частку чарів.

Мені відомо, що кажуть про абсент сьогодні: гірка полинова настоянка з 70-відсотковим вмістом алкоголю та додаванням анісу, фенхелю, лепехи, м`яти та інших трав. Яка проза! Якби цей напій був лишень банальною сумішшю перерахованих інгредієнтів, світ втратив би «Келих абсенту» Пабло Пікассо та «Зелену фею» Віктора Оливи, значну частину поезії Поля Верлена і Артюра Рембо, та й, напевно, Ернест Хемінгуей не був би настільки переконливим у своїй „Смерті опівдні» та «За ким подзвін».

І не варто так скептично посміхатися! Адже ніхто не сумнівається в тому, що Венера - богиня кохання та краси - народилася з морської піни. Нехай я - не богиня, а тільки Зелена фея, проте з`явилася в 1792 році не менш магічним способом: завдяки абсенту і його творцеві докторові П`єру Ординьєру. Він був французом, який втік до Швейцарії за часів революції. Так що я певним чином француженка.

Спочатку абсент вживали, в основному, як ліки - для збудження апетиту і стимуляції травлення. Але пізніше, особливо після того, як Генрі-Луї Перно, родич мага і чарівника Ординьєра, відкрив свої фабрики з виробництва абсенту у Франції та Швейцарії, популярність напою, а разом з ним - і моя, різко зросла. Його використовували французькі колоніальні війська в Північній Африці та Індокитаї для профілактики малярії та дезінфекції питної води. Серед французьких колоністів і емігрантів в Алжирі з`явилася мода на абсент, яка, зрештою, поширилася на всю Францію. А коли пан Перно заради реклами свого напою проїхався Єлисейськими полями на верблюді, я летіла поруч з ним, вітаючи парижан.

До кінця XIX століття зелена гіркота була популярною не менш, ніж вино. Пити абсент вважалося респектабельним. Час між п`ятою та сьомою вечора називався «зеленим” і повністю присвячувався мені, Зеленій феї. Пахощі полину огортали надвечірні паризькі бульвари та створювали містичний настрій. Абсент став напоєм богеми: його пили і вихваляли Бодлер, Ван Гог, Верлен, Уайльд, Ремарк, Моне. Мій смарагдовий вогонь знайшов відгук у їхніх душах і покликав до життя химерні фантазії, в яких змішувалися реальність і чари. Так з`явилися на світ найвишуканіші твори мистецтва. А я, їхня мовчазна супутниця, допомагала запалити іскру, відкрити те саме «третє око поета», яке «розтоплює лід душі...».

Але «золотий вік» Зеленої феї, мій вік, тривав недовго. Чомусь почали вважати, що можна випивати тільки одну порцію абсенту на день. Тому ті, хто звик до цього напою і пив всеньку ніч, здобувалися на презирливе здивування офіціантів та завсідників кав`ярень. На жаль, шанувальники зеленої гіркоти не відразу зрозуміли, що головна складова частина абсенту - туйон - є достатньо сильним наркотиком і викликає серйозну залежність. Не буду стомлювати вас хімічними подробицями - панні від мистецтва це не пасує, але скажу, що за своїми властивостями туйон близький до активної речовини відомої всім «травки».

Мені, зеленій музі поезії та живопису, з невимовним жалем доводилося спостерігати сварку Вінсента Ван Гога з його близьким другом Полем Гогеном після випитих двадцяти порцій абсенту. Запевняю вас, панове, я намагалася утримати його руку з занесеним ножем, але що може маленька Зелена фея? Вухо було відрізане і подароване знайомій жриці кохання, а художник переселився у будинок для божевільних, щоб там написати свій знаменитий «Автопортрет з відрізаним вухом і люлькою».

Я, казкова істота, зі сльозами вислуховувала прокльони нещасного, але великого Поля Верлена, який не мав грошей, щоб купити пера та папір і записати свої вірші, проте завжди знаходив кілька франків на абсент. І навіть вмираючи та проклинаючи зелену отруту, він тримав пляшку полинової гіркоти у себе під подушкою.

А потім усі просто загрузли у безлічі чуток та реальних подій, викликаних зловживанням абсенту: мертвонароджені немовлята, ослаблення розумових здібностей, божевілля, жахливі галюцинації. Апогеєм стала трагедія фермера Джина Ланфрея, який розстріляв свою родину під впливом величезної кількості зеленої отрути. Після цього випадку Швейцарія стала першою з європейських країн, які заборонили виробництво та продаж абсенту. У 1908 році це було закріплено конституційно. Наступною, у 1915 році, до заборони приєдналася Франція, за нею -- інші держави. Так я, Зелена фея, опинилася у вигнанні.

Звичайно, що таке 70 років забуття, особливо для мене, зеленої чарівниці! Але не приховуватиму: тієї миті, коли абсент був легалізований, я чекала з нетерпінням. Сьогодні моїм домом знову стали Чехія, Іспанія, Швейцарія і Велика Британія: тут відродилося магічне мистецтво виробництва абсенту. Кожна країна використовує свої рецепти та комбінації - і це чудово. Однак є одна істотна особливість, через яку всі ці напої відрізняються від свого „побратима» XIX століття: кількість туйону. У часи «золотого віку» абсент містив до 260 мг туйону на літр спирту. Тепер же, як каже закон, це число не має бути вищим за 10 мг.

І сучасні маги-виробники дотримуються законодавчих приписів: наприклад, чеський абсент King of Spirits містить 10 мг туйону на 1 літр 70-відсоткового спирту, його «співвітчизник» Sebor - всього 8 мг/літр 55-відсоткового спирту. Швейцарці у своєму Swiss La Bleue передбачають до 35 мг туйону на літр 60-відсоткового спирту. Зрозуміло, вартість прямо пропорційна вмістові туйону: Sebor - близько $46 за пляшку, King of Spirits - до $85, Swiss La Bleue -- $150 відповідно.

Однак що таке мерзенний метал порівняно з жагою до нових відчуттів! Але будьте пильними - написи на пляшках із зеленою гіркотою потрібно читати дуже уважно: саме там ховаються секрети абсенту. Скажімо, напис absinthe refined означає, що ви примудрилися купити очищений абсент, в якому немає туйону. Про це свідчить і фраза tujone free. Зелена фея, звичайно, -- дама сучасна і вільна, але без туйону зі мною важко подружитися.

І ще один нюанс: у вашу країну смарагдову гіркоту постачають в основному з Чехії та Іспанії. Раджу гарненько розібратися у написанні слова «абсент», щоб уникнути непорозумінь: чеською - Абсент, іспанською та італійською - Absenta, французькою - Absinthe (не плутати з Absente - це лікер). Але в Україні я все ж одягаю, переважно, іспанську сукню: українці чомусь уподобали іспанську Xenta з класичним вмістом спирту і туйону - 70% до 10 мг.

Удостоїтися ж аудієнції Зеленої феї може кожен бажаючий, відвідавши нічні клуби і респектабельні ресторани Києва, Москви або Санкт-Петербурга. Існують ще й так звані «абсент-клуби», що створюють атмосферу таємничості та богемності. Такі заклади дарують враження причетності до забороненого, хоча істина полягає в тому, що абсент з 10-міліграмовим вмістом туйону може продаватися без будь-яких обмежень. Проте, погодьтеся, життя стає набагато цікавішим, коли ви отримуєте запрошення, на якому зеленим вогнем горять лаконічні рядки: «Караванна, 28, другий проїзд з Невського проспекту направо, запрошує абсент-клуб...»

Однак найбільш вражаюче знайомство зі мною, Зеленої феєю, чекає на вас у Чехії. Тут абсент в чистому або коктейльному вигляді подається в усіх барах і майже всіх пристойних пивничках. Якщо ж хочете потрапити в особливе місце - це може бути тільки празька кав`ярня Slavia, де є відповідна романтика і власна «Зелена фея», написана імпресіоністом Віктором Оливою. Інтер`єр цього закладу створено в 30-ті роки минулого століття, коли абсент був на вістрі моди, і атмосфера того часу - стараннями нащадків - повністю збереглася. Крім абсенту в чистому вигляді тут вам запропонують і оригінальні коктейлі на його основі: «Сексинт» - суміш абсенту і шампанського в засекречених пропорціях і Domácí pohoda s Absinthem ("Домашнє щастя з абсентом", pohoda -- це у сенсі "спокійний, розслаблений стан") - абсент, блю курасао, грушевий та апельсиновий сік. А найголовніше - саме в Чехії виробляють знаменитий абсент King of Spirits Gold з 100-міліграмовим вмістом туйону.

А шановним добродіям, які полюбляють домашній затишок, я рекомендую насолоджуватися абсентною гіркотою вдома. Смарагдовий напій можна пити в чистому вигляді просто зі звичайної чарки. У цьому немає нічого поганого -- згадайте хоча б «Любительку абсенту» Пікассо: перед дамою на столі стоять пляшка та чарка без всяких зайвих пристосувань. Чому б не скористатися французьким звичаєм?

Тим же, хто полюбляє більш гламурні способи введення абсенту в організм, рекомендую придбати спеціальну ємність, а головне - абсентну (або цукрову) ложку зі спеціальними отворами. Як правило, така ложка є справжнім витвором ювелірного мистецтва: вона виготовляється зі срібла, прикрашається різьбленням і складними візерунками. Ще вам знадобиться кілька шматків цукру-рафінаду.

Приготувавши всі аксесуари та зелений нектар, починайте священнодійствувати. В абсентну ложку з цукром, розташовану над спеціальною ємністю, налийте трохи полинової гіркоти і підпаліть. Доки цукор горить, рівномірно поливайте його зверху абсентом, який, проходячи через очищаючий вогонь, крапля за краплею буде стікати в підставлену чарку зеленими підсолодженими сльозами. А коли смарагдова отрута заповнить порожнечу у вашій душі, прийду я, Зелена фея...

Близькі за тематикою матеріали читати в розділі Нарис, Для дорослих

Пропонуємо ознайомитися з наступною публікацією автора «Нарис про місто Керч - Керченський дзен | Дарія Китайгородська». Якщо Ви пропустили, до Вашої уваги попередня публікація «Мініатюра про мову - Не та професія | Дарія Китайгородська». Ще більше Ви зможете прочитати на персональній сторінці автора Дарія Китайгородська.


Сподобалось? Чудово? Класно? Корисно? Нецікаво та посередньо?Можливо Вас зацікавить:

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні твору

Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
 27.06.2012 14:34  © ... 

І, до речі, не перше моє писання про алкоголь:))))
http://probapera.org/publication/13/4036/znajomstvo.html 

 27.06.2012 14:23  © ... => Володимир Пірнач 

Дякую, пане Володимире:) Згодна з Вами: кожен має голову на плечах і сам робить свій вибір. Я, наприклад, за гедонізм у всіх його проявах:) Чому не скласти оду якомусь напою, якщо він подарував кілька приємних хвилин? До того ж у нього цікава історія. 

 27.06.2012 13:48  Володимир Пірнач => © 

Класний текст, шикарний екскурс.
Дуже сподобалось.
Плюсую. 

 27.06.2012 11:59  Тетяна Чорновіл => © 

Дуже гарно описано! Читала з задоволенням! З ї легкої руки Зеленої Феї всі зацікавилися полиновими напоями! :))))))))) 

 26.06.2012 17:21  Деркач Олександр => © 

Я виріс на прозі, а поезію терпіти не міг, парадокс)) 

 26.06.2012 17:19  Каранда Галина 

) нормальні алкоголіки б зійшли з розуму, якби це прочитали б: яка ложка, який цукор, яке священнодійство, який Ван Гог!) літр самогону - і купа щастя!) 

 26.06.2012 17:16  Деркач Олександр => © 
 26.06.2012 17:14  Деркач Олександр => © 

Нарис сподобався, написано гарно, тільки чарка не звичайна, а обов`язково з гранями (стакан гранчастий) тоді зеленувате сяйво грає на цих гранях

 26.06.2012 17:08  © ... => Деркач Олександр 

Не любите прозу? Напевно, у Вашому житті багато поезії, а проза трохи приземлює:) 

 26.06.2012 17:06  © ... => Каранда Галина 

Та ні, ні з ким не зговорювалась:) Але абсент поважаю. І Зелену фею також:))))) 

 26.06.2012 17:02  Деркач Олександр => Каранда Галина 

Доведеться читати (прозу останнім часом не дуже) 

 26.06.2012 16:51  Каранда Галина 

))))))))) що значить - поетична натура! Як гарно - Зелена Фея!) а я в ото сказала б - білочка!:)))))
а Ви з Деркачем і Пірначем не зговорювалися, часом?:)))) ті теж про абсент думки вельми високої)
мені сподобалися нотки гумору!) 

Публікації автора Дарія Китайгородська

Літературні авторські твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя тощо