Сучасні вірші, проза, твори Літературні твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя
Корзина: +0

 [Логін]
 [Пароль]
14.06.2016 16:17Повість
 
Дзеркало для Бога
10000
Без обмежень
© Меньшов Олександр

Дзеркало для Бога

Глава 3
«Всі проблеми людини полягають у тому, що інтуїтивно вона усвідомлює свої приховані ресурси, але не наважується скористатися ними».
(К. Кастанеда, «Сила безмовності»)

«Намагаючись проникнути в цю таємницю, прийдеш тільки до таємниці... Вихід - народження. Вхід – смерть».
(Лао-Цзи, «Трактат про шлях і потенцію»)

«Чітко визначити межу, що відокремлює звичайне душевне захворювання від демонічної одержимості, важко... суть більшості психічних патологій багато в чому залишається загадкою».
(О. Мень, «Син Людський»)
Меньшов Олександр
Опубліковано 14.06.2016 / 36612


«В ону годину Сплячий-увіки-віків, який створив світ з усіма [мешканцями - прим. ред.] його, сотворивши його думами своїми, пробудиться. Тоді накаже Він перетворити [світ - прим. ред.], коли його побачить своїми очима і почує вухами своїми...

Світ є Він, і Він є світ, бо так було завжди і залишиться так. Люди, і інші тварі розумні, чисті і нечисті, - все є творця творіння. [Для чого створив - прим. ред.] Залишиться таємницею, тому як долі їх (?) не розкриває» .


Ніжинський рукопис (6982 р. після створення)


Хоч крапельку відпочинку, хоч зовсім крихту. Так хочеться прилягти. Навіть в бруд, в воду, в... та куди завгодно, лише б перепочити.

Подоба дороги закінчилася кроків за триста від межі. Вози, один слідом за іншим, грузнули в болоті. Новачків з числа урочників відправляли їх витягати, що хоч і було для них неприємним ділом, але в цілому вірним. «Коли ти не досвідчений боєць, то поки займайся підсобними роботами», - це точні слова воєводи. І можете собі уявити: ти в повній бойовій викладці, не знімаючи ні зброї, ні броні, без зайвих звуків (без права навіть смачно вилаятися) штовхаєш ті кляті вози, піднімаєш мішки, міняєш розколоті колеса. І так цілий день беззмінно батрачиш, і зупинятися не можна, тому як знаходишся на вражою території.

Дивно, але навіть коні жодного разу не заіржали, лише хропіли від натуги.

Доля вимокнув і замерз до самих кісток, але найбільше його діставала втома. Чесно кажучи, він був уже в такому настрої, щоб на все плюнути і лягти прямо ось тут.

До Ворвжського крома, як почув він від когось, ще добу-дві шляху.

«Щоб вас..!» - мовчки вилаявся він.

У небі зійшов місяць. Нічного світила не було видно, але по тому, як посвітлішав туман, люди здогадувалися про його присутність.

Караван возів вибрався на тверду землю і урочники, до цього опікувавши його, зітхнули з полегшенням.

-Привал, - дали сигнал спереду.

Землю в окрузі пильно обстежили і почали розставляти вози по колу. Всі заметушилися, зайняті справою, і незабаром в таборі з`явилися перші вогнища.

Доля розтягнув одяг на палицях і, загорнувшись у вкривало, поплентався до багаття. Тут йому протягнули миску з варею. Гаряча їжа оживила нутро і тут же страшно захотілося спати. Ледве прикінчивши юшку, Доля завалився під одинокий кущ...

Чи то туман згустився, чи то у цьому винні хмари, що закривали єдине світило ночі - місяць, але якщо колись можна було побачити що-небудь кроків за десять від себе, то зараз здавалося, ніби перебуваєш в горщику з молоком. Що позаду? Що спереду? Та й взагалі, де яка сторона?

Доля відразу виключився, немов хтось витягнув його свідомість з тіла, тим самим вириваючи з буття. А коли він раптом відкрив очі, то нікого рядом не побавич. Всі звуки тонули в тумані, і більшу частину часу панувала тяжка тиша.

-Спав, не спав? - гадав Доля. - Не зрозуміло.

І тут його немов осінило. Свідомість охопила паніка: «Не вже забули? Кинули?»

Адреналін потужним струменем хлинув в кров. Це відчулося навіть фізично.

Доля судорожно ковтнув і обережно піднявся на ноги. Якщо він дійсно тут залишився один, то не варто шуміти, - говорила та його частинка, що відповідала за спокій і тверезість суджень, - та й взагалі, не треба носитися стрімголов по мереті, кричачи, як недорізаний: «Допоможіть! Рятуйте! Візьміть мене назад!» По-перше, так не протягнеш і десяти хвилин, як позбігаються чухи, та пиши пропало. А по-друге, це прояв слабкості духу - одного з семи тяжких позорищ. Навіть якщо ніхто і не побачить, то самому буде огидно згадувати про те.

Доля обережно (на дотик) побрів по пам`яті у бік вогнища, від якого вже зосталися одні вуглинки.

-Хто тут? - здавалося, питання прозвучало прямо над вухом.

-Я, - здивовано промовив Доля.

Він зробив крок і перечепився через кого-то, гепнувшись на землю. Чужі руки допомогли піднятися.

-Не спиться? - поцікавився їх власник.

-А?.. Не знаю... Так. Гнітить щось.

-Буває, - посміхнувся чоловік. - Це туман у цьому винний. Але нічого, скоро вийдемо з нього, і стане легше.

Доля скинув вкривало і, щулячись від холоду, одягнув сиру сорочку.

-Коли нам в путь? - тихо запитав він співрозмовника.

-Вранці.

«Ха! А піди зрозумій, коли він тут настає!» - Доля знову загорнувся в вкривало.

Вітерець розворушив туман. На якусь мить здалося, ніби останній ні що інше, як гігантська ефемерна багатоніжка. Її «щупальця» різко відсмикнулися в сторони і розвіялися в повітрі.

Доля нарешті зміг розглянути людину, що допомогла йому піднятися. Це був один з тих двох кромніків, яких він бачив при завантаженні возів. Його волосся хитро перепліталися на шиї, утворюючи своєрідний шолом. Дехто стверджував, між іншим, що той не поступається залізному. (Брешуть... Напевно.)

Доля ще жодного разу не стикався з справжніми кромніками. Він навіть не знав, як до тих ставитися. У жилах стільки історій розповідали, що тут важко було визначитися, хоча всі сходилися в одному: це святі люди. Так прямо ніхто не говорив, але мав на увазі саме це. Їх вважали свого роду орденом, воїнами духу.

На світанку на загальному зборі не дорахувалися двох з числа урочників. Доброрід зробив страшний рознос воєводі, мовляв, він, старий пень, невірно розставив сторожову охорону. І добре ще, що тільки двох не дорахувалися, а то могли б прокинутися і виявилося б, що всі давно бенкетують зі своїми предками в небесних хоромах Сплячого.

Ні, Доброрід, зрозуміло, не волав на увесь табір, а лише приглушено, але дуже грубо висловився. Не при всіх, звичайно… віч-на-віч… Але знайшлися базіки з наближеного кола, і слух жваво рознісся по табору.

Мовчан вислухав, скриплячи зубами. «Втіху» він знайшов в згортанні біваку і розставлені «рук» по місцях. Вилаяв усіх та кожного, кого побачив, хто підвернувся під гарячу руку. Коли все було готово, караван рушив в дорогу.

Вчорашні муки здавалися б сном, якби не ниючі м`язи. Урочники, що недавно кляли болото та вози, що в’язнули в ньому, сьогодні зітхнули вільно.

Туман швидко рідшав. Доля до сих пір не міг визнатися, якого точно він кольору: чи то брудно-білий, чи то жовтий, чи то бурий. Пройдеш сто кроків - начебто один колір, ще сто - інший. Бувалі урочники стверджували, що він все ж жовтий. І ще додавали: «Бережи очі. Цей клятий туман їх виїдає». Однак, щось ніхто, начебто, ще не осліп.

Ґрунт під ногами помітно світлішав, переходячи в щільний пісок.

Доля ловив себе на тому, що його увага ослабла. Зараз він вже зацьковано не зиркає по сторонах, побоюючись побачити за черговим кущиком або купиною якогось монстра, що причаївся та чекає слушної нагоди. З`явилося тупа байдужість до подій. І цьому виною, напевно, втома. Тіло ниє, не слухається. Кожна його клітина мріє про спокій.

-Розумієш, - тихо позаду перемовлялися двоє, - доріг тут немає. І ніхто прокладати їх не збирається.

Голос людини носив залізну карбовану ознаку впевненості, досвіду та знання справи.

-Інакше б нечисть, - продовжував невідомий, - на них днювала і ночувала. Чухи й так сновигають навколо межі в пошуках поживи, а тут би таке щастя та й саме в руки йшло. Мгууу... Не хочу, звичайно, накликати біду, але, скільки я раніше не ходив, а таке вперше: ні найменшої сутички.

-А чого ж так?

-В сенсі?

-Нікого немає. А?

-Та хто його знає! - людина хотіла ще щось сказати, але чомусь передумала.

Доля теж чув, і не раз, про походи. Це діло завжди було небезпечним. Ніколи без бою не обходилося.

-Що ні крок, - говорили бувалі люди, - так обов`язково на чух нарвешся.

А тут?.. І що думати? Невже слід очікувати чогось гіршого?

Доля навмисно розірвав нитку своїх міркувань. Всередині, спочатку ледь помітно, росла переконаність в майбутньому страшному бою. Можливо останньому для всіх тут присутніх.

«Як же ми схильні до перепитій долі! - сумно посміхнувся хлопець. – Свобода, де вона?.. Людина така ж... така ж річ, як камінь, як дерево, як... Завжди в якийсь залежності, якомусь підпорядкуванні».

Тверезість думок різко зникла. Далі в голові почався якійсь сумбур: «Якщо є то, значить вийде одне… чи ось інше, але тільки за умови третього, або четвертого... І людина адже також. Вона не вільна... Це закон причинності, - раптом згадалося йому мудрий вираз. - Закон причинності».

Справжня ситуація визначається минулими вчинками. Незрозуміло, але чому раніше він не розумів цього?

Світ навколо на мить заволокло сірою пеленою. Все попливло. І знову на Долю нахлинула сумна туга якогось глибокого душевного болю.

«Втратив... втратив.., » - і він тихо заплакав.

Обличчя спотворилося. А раціональна тверезомисляча частинка здивовано дивилася на нього: чому сльози? - Доля й сам не розумів чому.

О, якщо б пам`ять повернулася!

А, може, і не варто її будити? Що вона приховує?..

(Народження. Смерть. - Дві точки одної прямої. Вони обрізають лінію життя, і пам`ять ніякими засобами не в змозі витягнути, що-небудь за їх межами. Що нас чекає потім? А що було до цього? Ці два питання, на які ніхто не відповість, поки не перейде ті точки. І вся сіль в тому, що перейти їх неможливо, бо людина обмежена часом свого буття. Скільки б ти не намагався йти, навіть бігти, але все одне зостаришся та вмреш…

Сумно… сумно, але ти нічого не в змозі зробити…

Може, ми жили раніше? І будемо жити потім… Дивні думки.

Чогось перед очима бачиться лінія, яка сама собою зімкнулася в коло… І смерть, і народження злилися в одне ціле. Дивовижна метаморфоза...)

Чужі думки, як ті малюнки, які показують на ярмарках: дивні, цікаві… незвичайні… привабливі… Невже вони дійсно належать Долі? – хлопець немов прокинувся.

Туман розсіявся. Як тільки він залишився позаду, то здалося, ніби з плечей впав неймовірно важкий тягар. Перші хвилини тіло від легкості мало не злітало до неба. Ніби пушинка. Та й на душі стало веселіше.

Караван вийшов у степ, минаючи зарості колючок і рідкісних ялинок. День видався похмурим. Зрідка накрапав дощик упереміш зі снігом.

Було далеко за полудень, коли з найближчого гаю виринуло кілька фігур розвідників.

«Ну, ось і почалося», - промайнуло в голові у Долі.

-Дочекалися, - сумно проговорили ззаду. Очевидно, там теж очікували смертельну бійку.

Доля подумав, що зараз розгорнуть оборону, але цього не сталося. «Руки» рушили далі.

«Може, обійшлося?» - промайнула думка.

Але…

-Щось трапилося? - зашепотіли в рядах урочників.

Караван спустився в холодний сирий яр, і тут всім наказали зупинитися.

-Слово старшині! - загудів людський хор.

-Брати! - виїхав вперед Доброрід. - Серйозне питання. Як ви скажете, так тому і бути.

-Кажи. Не тягни! - але через гам голосів старшини зовсім не було чутно.

-Тихо! Тихо! - закричав Мовчан.

-Нумо заткнутися усім! - прогарчав Скоравода, глава доліної «руки».

Він жваво дав стусана своїм особливо балакучим молодцям.

-Брати! - продовжив Доброрід. - Ворвжський кром в облозі.

Застигла така тиша, що можна було вирішити, ніби ти зовсім оглух. І раптом хлинуло:

-Як? Чому?

Людське море зашуміло сотнями голосів. Одні лише вої мовчки сиділи на конях, похмуро поглядаючи на всі боки.

-Питання в тому - що нам робити? - глава старшини виждав час і продовжив: - Нечисть перевищує нас числом рази в три. Не менше. Однак кинути кромніків в даний момент мені здається великою ганьбою.

-Ми з тобою, - нарешті заговорили вої. - Як ти скажеш, так і зробимо: битися - значить битися, а бігти...

Вони навмисно не закінчили речення.

Тепер мовчали урочники. Питання дійсно було нелегким. Будь нечистих хоча б стільки же, як людей, то ще можна було б ризикнути і взяти раптовістю. Але з іншого боку: негоже і кидати своїх товаришів-кромніків один на один проти цих чух. Рано чи пізно ті знесуть оборону, це як пити дати.

-Так що скажете, брати?

Мовчання. Питання Доброріда завило в повітрі похмурою хмарою. Народилася така ситуація, коли ні відповідь «так», ні відповідь «ні» не приведуть до рішення, яке б влаштовувало всіх. Результат абсолютно позитивним не буде ні в одному з цих випадків.

Воєвода під`їхав к Доброріду і щось тихо промовив.

-Особисто я вважаю, - подав голос глава старшини, - що не до честі нам буде обходити кром стороною.

-Чи є сенс в цьому? - пробасив Орлик, начальник заозерних. - Результат бою легко передбачити. Виходячи з цього, чи тоді буде сенс в нашій смерті? Нікого не врятуємо і самі голови складемо. Адже так?

-Не рано чи ти нас на похоронне вогнище відправляєш? - зло промовив Скоравода. - Сміливістю...

-Ось тільки не треба тут приндитися! Бо ми не на оглядинах, - підтримав хтось Орлика.

-Це хто там гавкає?

-Обережніше в словах! - пригрозив Доброрід. - Тут кожен має право висловитися.

-Треба дивитися правді в очі: нам не вистояти проти чух, - це вийшов вперед Сльозун, досвідчений ратник.

-А що ж ти нам пропонуєш? Кинути кромніків? - розсердився хтось справа.

-Ну, а що ти пропонуєш? - Сльозун примружився. Для нього молодість не авторитет. - Уже, може, продумав хід бою? Або хочеш ось так просто ні за хрін собачий голови скласти? Синок, благородство благородством, але тут життя.

І понеслося. Дійшло навіть до особистих образ.

Доля аж рота роззявив: не може такого бути! Ні, безумовно йому сниться. Розвели тут сопливу демагогію. Та що це за бардак такий! Доброрід, ти ж глава війська, а не баба на оглядинах! Що за церемонії? Хто не бажає воювати, нехай чеше на... піч грітися. Врешті-решт, ми ж люди! Чи нечисть, раз своїх кидаємо на поживу?

Все це стрілою промчала в голові.

-А ти що мовчиш, Доля? - чомусь звернувся саме до нього Доброрід. - Люди волосся на голові рвуть, а ти руки за пояс засунув і задоволений.

-Кому де подобається волосся рвати.

Глава старшини кисло посміхнувся.

-Так що скажеш, жартівник?

Повисла така зловісна тиша, що Доля фізично відчув сотні очей, які впилися в його фігуру, немов голодні клопи.

Питання явно мало подвійну природу. І потайним його змістом було звернення до Долі, як долі - в даному випадку персоніфікованої. Мовляв, а що вона скаже?

Доля закрив очі, збираючись з думками. На якийсь час йому здалося, що він чи то заснув, чи то провалився в бездонну темну бочку...

(Його завжди цікавило питання про час. У чому його суть?

Варто було тільки почати думати про нього, так аж дух захоплювало. Стільки... стільки... стільки думок!

Час. Що це? - Колесо воза? Обертається навколо небесної осі, змінюючи положення і, врешті-решт, приходячи до початку. Весна, літо, осінь, зима. Чим тобі не приклад?

Гаразд, це, скажімо, ясно. А як бути з людиною? Як бути з більш-менш розумною твариною?.. Зі звіром? Птахом?.. Травичкою, нарешті? Чи є їм місце в цьому колесі, чи ні?

Питання. Питання. І питання.

А відповіді де?

«А, може, час це я? - питав себе Доля. - Якщо я живу, значить, існує час. Немає мене - і немає часу. Нема нічого. Кругом лише порожнеча».)

Він знову дивувався подібним думкам. Звідки ті тільки беруться? Невже невидимі духи нашіптують їх уві сні?

Цікаво, а чи відвідують інших людей подібні думки?

О, а раптом час існує, як підсумок існування всіх? Абсолютно всіх. І доля, виходить, результат накладення ниток життів всіх. Час - нескінченна мотузка...

Коли зір повернувся, то Доля знайшов всіх в глибокій задумливості. В нього самого жодного звуку, жодного слова, як він не намагався, але вимовити не виходило. А тут ще пекельно розболілася голова; у вухах дзвін такий, що в Острудному, мабуть, почують.

Доброрід заметушився, щось прокричав, але Доля побачив лише, як відкривається його рот. Чиїсь руки підхопили тіло, яке розпочало неспішно осідати.

«Живеш і не віриш, що живеш! - посміхнувся Доля. Його акуратно посадили на землю. - Чесне слово: не віриш. Як там хтось сказав зі східних поетів: «Увесь цей світ на сонне марення подібний… Його душа сприйняти розумом не здібна».

Стій! Яких таких східних поетів? – розгубився Доля. А хтось у нього всередині прошепотів: «Рудакі… Абу Абдаллах…»

-Всі чули Долю? - голос Доброріда розірвав вату тиші. - Він - духовидець, клянусь життям!

Не дивлячись на нудоту, Доля побачив, як розступилися навколо нього люди.

-Вирішено! - підбив підсумок Доброрід. - Зробимо по честі, і нехай буде так!

-Вірно! - закивали головами старі мужі.

Холоду зовсім відчувалося. Навпаки, здавалося, що стоїть страшна спека. Доля спробував розстібнути ремені броні, але руки ледь-ледь піднялися вгору.

-Він посередник, - цю фразу сказали раз сорок.

Доля з запізненням схаменувся: «Про що вони?» Але свідомість потонула в хвилях нудоти і неймовірної втоми.

-Напевно, років сімдесят пройшло, - говорив комусь Мовчан, - зі смерті Кучерявця. Ми вже й не думали, що з`явиться хтось із їх числа.

«Так, що тут відбувається?» - Доля зробив ще одну спробу зібрати воєдино мозаїку думок.

Люди навколо діловито метушилися. Давалася взнаки перед бойова атмосфера.

«Невже наступаємо?» - Доля подумав, що десь вирвався з контексту сьогодення. Все навколо виглядало, ніби дивишся картинки все з тієї ж ярмарки. Все було якимось нереальним.

Сутеніло швидко. Тут і там запалили багаття. Долю чомусь віднесли до одного з них. А далі, як у гарячковому сні. Лише до ранку настало якесь прояснення в мізках. Руки-ноги затекли. Доля розім`яв їх і озирнувся: люди все ще дрімали.

«Так що ж відбувається?» - питати йому здавалося незручним. Не хотілося уславитися надто цікавим, бо цікавість - природа жінок.

-Пора, - підійшов до своїх Скоравода. Виявляється, що табір давно ожив. (І коли встиг?) - Збирайтеся.

Він присів поруч з Долею і поцікавився:

-Як ти?

-Нічого, начебто.

-Добре, - розлого промовив Скоравода. - Давай готуватися.

-А куди ми..?

-На битву, - і тут же швидко додав: - По дорозі поясню.

Остання фраза збивала з пантелику. Це треба ж, невже звичайному недосвідченому урочнику дозволять все пояснити? Що ж сталося?

А й справді щось сталося. Скоравода розповів, як і обіцяв. Причому таким довірчим тоном, наче з коханою воркував.

«Рука» зробила марш-кидок до височин, що на північ від крому, і засіла в ялиннику на краю обриву з правого боку. Схил протилежної кручі повинні були зайняти заозерні.

-А ось тепер гав не ловити! - напучував Скоравода. - Не спіть на місцях.

Стрілки розсілися по місцях, дістали з підлуччя зброю і затихли. Потяглися нудні хвилини очікування.

Між височинами внизу притьопали урочники Заслави. Ледве вони сховалися в заростях трави, як подали знак буди уважним.

Весь план майбутньої битви був розраховано на раптовість і незнання ворогом числа людей. Треба було тільки заманити нечисть в пастку, а там... Може й відступлять. А, може, і переможемо.

Доля вибрав дуже зручне місце: перед ним все розкинулось, як на долоні, а самого не було видно. Тіло ще лихоманило, але не так, немов від хвороби.

В голові зараз крутилися питання. Наприклад: що з ним, Долею, вчора сталося? Чи не захворів? Приступ, може, який? - Не зрозуміло.

Він замучив себе припущеннями, але вони не змінили положення речей.

«А взагалі-то, - міркував хлопець, - зараз не підходящий час, щоб ламати голову. Треба зосередитися на ділі».

Небо вже порожевіло, ніби щічки немовляти, а з боку «руки» Заслави ні слуху, ні духу. Тиша.

Доля витягнув з тула стрілу. Йому ще жодного разу не доводилося стріляти в щось живе. У предмети, цілі всякі - це так, це було, але в птицю, наприклад, в звіра, не кажучи вже про людину, нечисть - жодного разу. Почуття його зараз роздирали найсуперечливіші.

А воєвода говорив про саме це, коли збирав новачків-урочників перед їх дислокацією по місцях.

-Хлопці, - він сумно зітхав і взагалі виглядав втомленим. - Хлопці, сьогодні буде важкий день. Сьогодні ви переступите межу... грань невинності, чистоти. Цей крок повинен робитися свідомо, інакше... ех-ех-ех... Природа… людська противиться злу. Будь-якому злу: і внутрішньому, створеного від розуму, і зовнішньому, створеному від початку світу. Вона противиться, як може, тому... тому що зло - хвороба душі. І чим більше вражена душа, тим менше залишається її в тому… в іншому світі... Багатьох... багатьох вивертає навиворіт. Таке буває навіть з досвідченими бійцями. Порада: спробуйте контролювати себе. Говоріть собі так: «Я правий!» І не сумнівайтеся! Ви чуєте? Ніколи не сумнівайтеся потім. Або тоді кінець.

Мовчан раптом спохмурнів.

-Я не хотів, щоб хто-небудь з вас знаходився сьогодні тут. Але це було ваше бажання, ваша воля… ваше життя. Прожити його замість вас, мені не дано. А шкода... Гаразд, раз так, значить так тому і бути.

Воєвода замовк. Очі його вихопили з натовпу Долю, а той побачив в них втому від неминучості, і не бажання їй підкорятися.

Було не ясно, чи то Мовчан закінчив свою промову, то чи ще щось обмірковує.

-Тіло людське, - прохолодно-байдужим тоном раптом сказав Доля (він здивувався тому, що не контролює свою промову), - подібно піхов. Дух же - меч в них. І лише тільки він в бою вирішує справу...

Тільки досвідчене око б помітило, як слова вплинули на воєводу. Здається, в цей момент Доля вловив його уявне бурмотіння. І слова там були: «Я правий! Цього хоче Сплячий». І він полегшено зітхнув.

Здається, він тільки й чекав моїх слів.

-Приступімо, - вголос промовив Мовчан...

«Як би там не було, а відступати вже пізно. Та й нікуди», - Доля кілька разів примірявся до лука.

-Йдуть! - понеслася звістка серед стрільців.

З пожовклих заростей вискочили фігури урочників Заслави. Навіть звідси було видно, що багато хто з них поранений. Вочевидь, бійка була не слабка.

Люди звернули в яр і попрямували до ліса, де, по ідеї, повинні були сидіти стрілки від воїв. Слідом вискочило щось неймовірне: людина–нелюдина, звір-незвір. Доля придивився до цієї загадки природи і його взяв сумнів, що подібну махину візьме стріла. Та тут, напевно, і на меч сподіватися не варто.

Чухи минули зарості і тепер здорово піддали. Доля прикинув, якщо оті двоє урочників в хвості групи не додадуть темпу, то до рятівного ліса їм аж ніяк не встигнути.

Доля вже вибрав мішень, а сигналу між тим ніхто не подавав.

«Так що ж так зволікають?» - закрутився він на всі боки.

Чухи промчали повз завалу і збили останнього з втікачів. Видовище розгорнулося неприємне: нечисть, вправно орудуючи палицями, за кілька секунд перетворило тіло людини в криваву кашу. Змішалися руки, ноги; хтось із монстрів з жадібністю відхопив собі здоровенний шматок і десь на відстані від усіх зжер.

Чухи. Це ті ж люди. Тільки в них більше дикого, первісного. А так - ті ж звички, емоції, та же поведінка.

Доля дивився на них і впізнавав себе. Позаторік влітку він побив хлопця на два роки старше себе, й побив тільки за те, що той подав привід до того, щоб його вважали слабким.

Доля злобно сплюнув і вилаявся: «Ну ти й порівняв! Людину з нечистю!»

Страху від побаченого не було. Лише якась образа. Взагалі-то йому ніколи не подобалося ні надмірне насильство, ні безсилля.

Ще один урочник, що відставав від групи, бачив що саме чиниться з його товаришем. Він різко зупинився і приготував меч до бою, немов кажучи самому собі - піти я не встигну, але хоча б парочку чух з собою прихвачу. Однак чи то він не дружив зі своєю зброєю, то чи нечисть була спритніше, тільки ось той бідолаха навіть один раз як слід не махнув. Й немов ті мухи на лайно, його обліпили з усіх боків. Через кілька секунд до Долі дійшло, що предмет, який відлетів убік - голова нещасного урочника.

«Рука» Заслави зникла серед дерев і звідти назустріч чухам вирвалися хмари стріл. Тут же затрубив ріг і Доля випустив свою першу летючу смерть. Свідомість чітко сфокусувалася на цьому, але в якомусь незвичному положенні. Руки самі собою затанцювали над луком. Пропали абсолютно всі думки.

Обрив перетворився в пастку: відразу з трьох сторін жалили стріли. А тих чух, що швидко почали відступати, зустріла кавалерія воїв. Не минуло й десяти хвилин, як на дні яру зачорніли купи тіл.

«Ось це ми дали!» - Доля навіть здивувався подібної думки. Він знову не очікував від себе такого. Тут же додалось, мов, скільки ще дивного ховається в ньому самому.

Радіти було ще рано: наступний хід за чухами. Зараз люди тільки злегка розбили їх авангард.

Доля скинув тул і перерахував залишок стріл. Й тут на іншій стороні яру в стані заозерних почався якийсь переполох. Все прояснилося, коли з кручі вниз полетіло кілька тіл урочників.

-А, щоб тебе..! - тут же заволав десь за спиною чийсь чоловічий голос.

Доля не встиг толком збагнути, а його тіло вже само собою одскочило в сторону, ухиляючись від списа. Якимось дивом він не викинув лук, а в його правій залишилася стріла.

Темна постать чухи витягнула якийсь кривий металевий стрижень і рішуче рушила на Долю.

«Куди? Куди?» - подалися паніці думки.

І дійсно, куди стріляти? - Нечисть вміло прикривалася щитом, рухаючись при цьому, немов п`яна: хиталася то вліво, то вправо, то присідала, то западала на ногу.

Тут сталося щось дивне. Думка прийшла звідкись з глибини свідомості: «Слово... Слово...» Це було прозріння!

Доля зрозумів, що зараз стріла проб`є щит. І чуху разом з ним. Час завмер, а потім одним швидким стрибком сіпнувся вперед, запущений людським криком.

Чуха на секунду зупинилася, щоб в наступну мить згорбиться і, спіткнувшись об траву, мішком впасти на пісок. Наконечник стріли визирав з бурою шерсті на спині. І тут же назовні вирвалася густа темна кров.

Ні втрачаючи ні секунди, Доля схопив тул і зайняв оборону. Тепер все помінялося місцями: людей вперто тіснили вниз. І, здається, заозерних вже спихнули.

Не зрозуміло, що коїться зліва, що справа. Де свої, де чужі? Бувало, промайне волохата фігура між деревами - Доля туди стрілу пустить. Зрідка у відповідь на неї долинало здавлене хрипіння.

Тул спорожнів.

-Ось і все, - Доля від безнадії закусив губу.

Подальші події були для нього ясніше ясного. Він з надзвичайною чіткістю побачив свою загибель.

Скрізь густи ялини вискочили відразу троє. Пущений кимось із них кругляк зі свистом врізався в груди, вириваючи з легких стогін. Ноги підкосилися. В рот хлинуло щось солонувате і Доля тут же захлинувся. Одна з чух з розгону вдарила прутом в обличчя. І в очах одразу потемніло...


...Світ звузився до розмірів точки. Маленької-маленької чорної точки. Вона рідко пульсувала і кожна її хвиля віддавала в мозок пекельним болем, зростаючим раз від разу.

Доля вхопився за якусь думку і витягнув свідомість з липкої темряви. Деякий час розум марив. Дивно, але Доля про це знав.

(Хто я? Метелик або людина?..) Хвиля болю стерла спогад. (А чи спогад це? Може, майбутнє?)

«Де я?» - Доля відкрив очі. Світло залилося в них, спалюючи нервові закінчення...

(Мені наснилося, що я маленький метелик, - звучав у голові голос, - що весело пурхає серед квітів. Потім я прокинувся і ніяк не міг зрозуміти: хто я - людина, якій наснилося, що вона метелик, чи то метелик, якому сниться, що він людина?..)

«Хто це зі мною балакає? Сплячий?» - Доля жахнувся подібної думки-одкровення.

(Треба ж! Я не знаю насправді ким є! Логіка тут безсила. Абсолютно безсила...)

Чергова хвиля болю змусила судорожно здригнутися тіло.

«Де я?» - Доля відкрив очі знову. Виявляється, раніше він цього й не робив, а лише намагався.

Голова закинута, тіло лежить на чомусь нестійкому і колючому. Шкіра на обличчі подекуди зсохнулася, напевно, від крові. Спроба поворухнутися трохи знову не утопило свідомість в темряві. Грудина при найменшому русі віддавала немов молотом по нервах, тим вириваючи мимовільний стогін.

Доля обережно покрутив головою на всі боки. Очевидно, його відкинуло на ялинові кущики. Може, це його і врятувало: труп убитого ним монстра вже давно жерли дрібні могильники. Від морди залишився один лише череп та кілька клаптиків шерсті.

Судячи з усього, був уже ранній вечір. Дерева обледеніли, і в променях сонця були схожі на казковий ліс. На піску валялися пласти снігу.

Доля обережно сповз на землю і спробував відстебнути броню. Могильники завмерли, втупившись на людину своїми очима-бусинками, вочевидь вирішуючи питання: бігти звідси геть, або продовжити свою вечерю. Один з найхоробріших маленьких виродків навіть наблизився до Долі, але як тільки той скинув броню, лякливо пискнув і зник за спинами своїх товаришів.

На грудях під сорочкою буквально світився величезний темно-малиновий синець.

«А що б було не будь захисту? - посміхнувся Доля. - Або якщо б в голову вцілили?»

Поруч лежав зламаний лук і порожній тул.

-А де всі? - незрозуміло у кого запитав Доля. Слова, сказані вголос, розполохали звіряток. - Цікаво, а чим закінчилася ця битва?

Доля підвівся на ноги, і ледь зміг утримати рівновагу. Голова, немов, вертілася, що карусель, а до горла підступала нудотна грудка. Кров різко відійшла від обличчя, від чого хлопець впав і на кілька секунд втратив свідомість.

Друга спроба встати виявилася більш успішною. Очам відкрилася моторошна картина. Що творилося на дні яру! - Сіре море тілець могильників, які бенкетували над купами трупів. Вони жадібно рвали м`ясо, розтягували кістки.

Доля різко зігнувся навпіл. Його знудило. В голові відразу лопнуло кілька «струн», і це боляче вдарило по черепу.

Звідси треба йти без всяких «але», - зрозумів він. - Могильники побільше, ніж ці потвори, можуть заявитися в будь-який момент. Та й маленькі тварючки, чого доброго, знахабніють вкінець та накинуться юрбою. Що їм варто?

На ніч піднімався вітер. Погоду, взагалі-то, можна було вважати цілком терпимою, якби не він. Його пориви пробирали до мозку кісток.

Про місце розташування крома Доля лише здогадувався. Але це була лише теорія, а насправді могло виявитися, що кром зовсім в іншому місці.

-А чому «може»? - Доля хмикнув, намагаючись пристебнути на місце броню. - Так воно і є… й буде…

Від холоду кисті посиніли, а пальці практично не гнулися. Доля, кривлячись, наблизився до залишків чухи і вирвав з її рук металевий стрижень. Буде тепер чим захищатися, коли що. Заодно порився в похідній сумці нечисті. Чого там тільки не було: і в`ялені шматки м`яса; і якісь дерев`яні предмети у вигляді гребеня, пластини з поглибленням, і спиці; пара чиїхось висохлих очей; шматки тканини; в’яла трава, пов`язана в пучки; кістяні голки і навіть маска. Але нічого, чим можна розпалити вогонь.

М`ясо Доля викинув відразу - погребував. Тканиною обмотав кисті, щоб хоч якось ті зігріти. Маска йому сподобалася, і він довго крутив її, вирішуючи, що робити. Зрештою, приторочив до поясу.

2000-01 рр
НадрукуватиПортфоліо автора
*Збереження публ. для прочитання пізніше
14.06.2016 Проза / Повість
Дзеркало для Бога (Глава 2)
14.06.2016 Проза / Повість
Дзеркало для Бога (Глава 4)
Чудово Добре Посередньо
Найновіше
26.10.2016 © Маріанна / Мініатюра
Тернина
26.10.2016 © роман-мтт / Оповідання
Інстинкт білійця (фантастично)
24.10.2016 © Каріна Зарічанська / Есе
Проходить час...
24.10.2016 © Маріанна / Мініатюра
Холодно
23.10.2016 © Олена Яворова / Есе
Твоє пекло чийсь рай
Дзеркало для Бога
14.06.2016
Дзеркало для Бога (Глава 1)
14.06.2016
Дзеркало для Бога (Глава 3)
14.06.2016
Дзеркало для Бога (Глава 5)
Сподобалось? Підтримай Автора, поділись посиланням:
Рейтинг: 5 (МАКС. 5) Голосів: 1 (1+0+0+0+0)
Переглядів: 17  Коментарів:
Тематика: Проза, Повість
ОБГОВОРЕННЯ
Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
БЛОГ "ВІЛЬНІ ТЕМИ"
25.10.2016 © роман-мтт
Укрзалізниця: тарифи - ніщо, романтика - наше все!!! +13
09.10.2016 © роман-мтт
Зомбі-Україна: про альтернативну Україну +62
05.09.2016 © Каранда Галина
Тест: Чи легко Ви орієнтуєтеся на сайті Проба Пера"? +57
04.08.2016 © ОлексАндра
Ціль. Сенс. Життя +135
ВИБІР ЧИТАЧІВ
04.10.2011 © Марина
26.03.2012 © Піщук Катерина
29.08.2010 © Віта Демянюк
23.02.2013 © Тетяна Белімова
06.01.2012 © Т. Белімова
13.09.2015 © Ірина Мельничин
Літературне інтернет-видання "Проба пера" ставить за мету сприяти розвитку української культури та мови. У нас можна відшукати твори українською та російською мовами сучасних авторів України. Всі доробки віршів, прози, публіцистики друкують завжди самі автори або редактори за їх особистою згодою. На літературному порталі тільки вірші та проза сучасників.
© "Проба Пера" | 2008-2016
admin@probapera.org

Редакція сайту не завжди поділяє погляди та політичні вподобання дописувачів, тому відповідальність за зміст творів несуть самі автори.
«Проба Пера» - це культурний простір без ненависті, в якому повага між учасниками найвища та беззаперечна цінність.
©  Авторські права на твори застережені і належать їх авторам
© Передрук матеріалів в електронних ЗМІ та на веб-сайтах дозволений тільки за наявності гіперпосилання на probapera.org
© Право на передрук творів у паперових ЗМІ та іншій поліграфічній продукції (а також відтворення у будь-який спосіб в аудіо чи відео форматах) належить авторам і дозволений лише за їх письмової згоди