16.05.2016 11:41
Без обмежень
2032 views
Rating 5 | 10 users
 © Дарія Китайгородська

Чорнобиль - 30

З тієї миті, коли я розгорнула перші сторінки «Чорнобильської молитви» Світлани Алексієвич у перекладі Оксани Забужко, минула заледве доба. Але я вже встигла кілька разів змінити своє ставлення до цього твору.

Перша й найяскравіша емоція, яку я відчула, прочитавши монолог дружини пожежника, який помер від променевої хвороби в Москві, – жаль. Причому такий велетенський, що він не міг поміститися в моїй душі й вихлюпувався назовні, перетворюючись на нестерпний біль, майже фізичний.

Я ніколи не думала, що можу відчувати такі емоції, бо завжди була спокійною, виваженою, навіть трохи захолодною, як казали деякі друзі. Мені хотілося зажбурнути цю книгу так далеко, щоб ніколи більше не знайти й не торкатися її сторінок. Мені хотілося гніватися й кричати на письменницю, та й на перекладачку (бо, підозрюю, український переклад додав текстові експресивності) за те, що вони оголили перед людьми почуття такої сили. Мені хотілося забути прочитані слова, як страшний сон, який зникає з пам’яті з настанням світанку…

Сказати, що вечір після прочитання кількадесят сторінок «Молитви» набув депресивного забарвлення, – нічого не сказати. Я не могла сидіти, не могла читати, не могла дивитися фільм, не могла говорити, тільки кружляла хатою з кутка в куток, прокручуючи з першого разу запам’ятовані рядки. І голова гуділа від цієї круговерті, і раптом розплющилися очі на такі речі, які навіть не спадали на думку раніше, бо були сховані десь на самому денці душі, а тепер виповзли назовні, бо вигнав їх той шалений жаль та його супутник біль.

Я давно не згадувала літо 1986 року, частину якого провела в Києві, намагаючись вступити до університету. Мені було 17, і я не дуже переймалася тим, що на вулицях столиці чомусь немає дітей, що поливальні машини миють дороги ледве не щогодини, що спека така страшна, аж розпливається асфальт і ноги вгрузають у нього по кісточки. Ми з мамою їздили містом, влаштовуючи мене на абітуру в гуртожиток, а потім її в готель на той час, поки я складатиму вступні іспити, нервувалися, погано почувалися – й списували це на головний біль, постійне роздратування й екзаменаційну напругу, які наростали з кожним днем. Ніхто особливо не обговорював Чорнобильські події, а нам й зовсім було не до цього. Тоді я не стала студенткою, як і ще три роки поспіль після 86-го. А потім Київ мене прийняв-таки, і я живу тут вже понад 25 років, дякуючи богові чи долі за це щастя. Але сьогодні мені раптом спало на думку: а що як пан Біг так мене беріг, на давши оселитися тут в ті часи, коли невидима загроза вільно гуляла київськими вулицями? І ті люди, які загинули в Чорнобилі, загинули й за мене – не абстрактно, рятуючи все людство (хоча так воно й було), а саме конкретно за мене? За ту дівчинку з двома довгими кісками, яка захоплено милувалася Києвом, уявляючи, як воно – жити в столиці? А в цей час сотні людей опромінювалися, намагаючись спинити смерть… десь там, на Прип’яті, в Чорнобилі…

Ми звикли до словосполучень «Чорнобильська трагедія», «Чорнобильська катастрофа», «аварія на ЧАЕС» – вони більше не викликають особливих емоцій чи переживань. Нам вже не дуже цікаво, що там відбувається сьогодні, хіба в контексті грошових надходжень для ремонту саркофага чи якихось туристичних поїздок (зараз це модно – побувати в зоні відчуження). Ще, звісно, на чергову річницю, коли стрічки сайтів заповнюють матеріали зі спогадами людей, які були учасниками подій. І майже ніхто не задумується про те, що відбулося насправді, про ту, за словами Оксани Забужко, «репетицію апокаліпсису», яка поставила всіх нас на межу «до» і «після».

…Я таки дочитаю цю книгу. І вважаю, що її треба прочитати всім, а надто тим, хто має стосунок до ядерної енергетики, хто активно захищає так званий мирний атом, доводячи його безпечність та дешевизну. Цих людей слід возити на екскурсію до Чорнобиля й вручати у подарунок «Чорнобильську молитву», а потім просити їх поділитися своїми враженнями від міста та книги. Бо ніякі голі факти й цифри про те, що наші АЕС спрацьовуються, що їхнє утримання стає все дорожчим, що зупинити й демонтувати їх неможливо, бо нема придатних технологій, тому не слід будувати нові станції, – не здатні здобути такий відгук у душах людей, як події минулого та емоції людей, які їх пережили. Тоді, можливо, щось і зміниться.

Близькі за тематикою матеріали читати в розділі:

Пропонуємо ознайомитися з наступною публікацією автора «Ганяйтеся, чорноброві... / Мініатюра | Дарія Китайгородська». Якщо Ви пропустили, до Вашої уваги попередня публікація «Ранкові дива / Мініатюра | Дарія Китайгородська».


Сподобалось? Чудово? Класно? Корисно? Нецікаво та посередньо?Можливо Вас зацікавить:

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні

Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
 01.04.2017 17:18  © ... => Надія 

Дякую, що звернули увагу на мій відгук. 

 31.03.2017 16:24  Надія => © 

Це та сама Світлана Алексієвич, лауреат Нобелівської премії з літератури за 2015 рік. Давно збиралася прочитати її "Чорнобильську молитву". Почитаю обов`язково. Дякую Вам за Вашу роботу! З повагою.  

 09.07.2016 15:45  © ... => Наталія Бугаре 

Дякую, що знайшли час прочитати. 

 09.07.2016 10:20  Наталія Бугаре => © 

Читала Ваше ессе і ловила себе на думці, що наче я писала.. такіж почуття, ті ж слова, подібна реакція. У мене ось такий внутрішній вибух на кожну книгу пані Світлани. А почала я з "Цинкових хлопчиків", останнє, що прочитала " У війни не жіноче обличчя". "Чорнобильська молитва" - теж прочитана за одну ніч, тяжку і довгу ніч, де сліз було більше, ніж зірок... Дякую вам за співзвуччя і такие експресивне ессе.  

 18.05.2016 12:50  © ... => Тетяна Ільніцька 

Дякую, пані Тетяно! Про Маркіяна Камиша не знала, але з вашої подачі зацікавилася. Добре, що є такі автори, які продовжують писати про Чорнобиль, відчувають свою причетність та намагаються розповісти про це іншим. Бо чим далі від події, тим менше усвідомлюється, як це страшно. І не "було страшно", а "є страшно", бо все може повторитися знову. 

 18.05.2016 09:46  Тетяна Ільніцька => © 

До цьогорічного Арсеналу вийшло продовження в того ж автора Чорнобильської теми. Сам письменник цим живе. Постійно возить екскурсії до Чорнобиля і Прип`яті. Знає не з чужих слів. 

Про те, що ми не розуміли і не розуміємо смислу того, що відбулося у Чорнобилі - це Ви правильно відзначили. Згодна. Учасники експерименту, сутті якого нам не дано пізнати. 

 18.05.2016 09:42  Тетяна Ільніцька => © 

Так, є книжки здатні поранити, мов гострі леза. Цієї ще не читала. Ви дуже переконливо зацікавили. Обов`язково тепер прочитаю. Тим паче, що киянам тема Чорнобилю близька... І це не просто метафора... Це було і є наше життя. 

Ось ще одна книжка, яка стала безумовним хітом минулого року. Не знаю, чи Ви чули про неї? Цю книжку про Чорнобиль уже переклали і видали французькою. Триває переклад англійською. 

Публікації автора Дарія Китайгородська

Літературні авторські твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя тощо