30.01.2018 21:49
for all
243 views
    
rating 5 | 1 usr.
 © Суворий

Убивство в Мюнхені

Убивство в Мюнхені Сергій Плохій

відгук до роману Сергій Плохія "Убивство в Мюнхені. По червоному сліду."

Останні законодавчі ініціативи в Польщі стосовно Степана Бандери та націоналістичних рухів на українських землях наводять лише на одну думку: як і в ті непрості часи, так і зараз, українцям все так же важко знайти спільну мову з найближчим західним сусідом, який, як завжди собі на умі, а ви робіть, як знаєте. Приблизно в такій, але значно програшнішій позиції за повної відсутності незалежної держави, ще юний Степан Бандера приєднався в кінці 20-х років до українських суспільно-політичних рухів на території тогочасної Польщі.

Ситуація виглядала гіршою, бо за результатами Першої світової війни українці стали чи не єдиною чисельною нацією, яка залишилася без власної держави. Вона була розшматована між Румунією, Чехословаччиною, Польщею та Росією. На відміну від Польщі, яка відродилася в якнайширших кордонах і була підтримана Антантою в польсько-українській війні 1918-1919 років, інтереси Західно-Української держави ніхто не пролобіював. За підсумками аж надто жорсткого Версальського договору Західний світ заклав бомбу сповільненої дії, як самі під себе, так і під поляків, що раділи поверненню частини Прусії, Галичини та Волині. Розпочався процес поступової полонізації територій, де переважало українське населення.

Ядро радикальної ОУН, про яке нам відомо, сформувалося на Галичині саме з людей, що зрозуміли марність розмов. Відмова від обіцяної галичанам автономії, переселення поляків, поступове закриття українських шкіл, галицька пацифікація 1930 року в поєднанні з відсутністю можливості політично впливати на ситуацію, рано чи пізно мало змусити українських "яструбів" перейти до рішучих кроків. Було проведено перші каральні акції, які привернули до Бандери і його товаришів увагу поліції. Найвідоміша серед них - вбивство Броніслава Перацького (міністр внутрішніх справ) в 1934 році. Степан Бандера на той момент був одним з тих, хто санкціонував рішення трибуналу, яке прийняло вище керівництво ОУН, що очолював Євген Коновалець. На відміну від євреїв, які мовчки потерпали від антисемітизму, українці почали давати здачі у формі акцій відплати. За це Степан Бандера разом з найближчими соратниками був заарештований і пожиттєво кинутий за грати.

З цієї безвиході в`язнів врятувала нерішуча політика одних держав та хижацька других, що вилилась в Другу світову - другий тайм попередньої світової війни після невеликого перепочинку. Саме вона розчинила навстіж ворота польських тюрем.

Подальші події, пов`язані з співпрацею з німцями, створили підгрунтя для трималих баталій, щодо оцінки діяльності українських націоналістів. Можливо оунівців надихнув приклад тієї ж Речі Посполитої, яка, проіснувавши без кордонів більше ніж століття, наполегливістю вичавила з конфлікту великих держав свою незалежність. Можливо... Але факт залишається фактом. В розпалі світової війни Степан Бандера був точно НЕ винен. І на Гітлера йому було плювати, як і Гітлеру, в принципі, на нього і увесь український націоналістичний рух. Пакт Молотова-Рібентропа підтвердив на скільки розмінною була українська карта.

Зокрема автори серіалу "Собор на крові" наводять свідчення, що двохтижнева затримка з вступом СРСР в війну з Польщею, яка привела до того, що Гудеріану довелося покинути захоплений Брест, була пов`язана з відмовою Сталіна від взятих на себе зобов`язань згідно пакту. Він залишався цілком задоволеним роллю того, хто стравив капіталістичні країни до нової війни між собою. І лише натяк Адольфа Гітлера про самостійність західно-українських земель, змусив керманича Кремля віддати наказ про вторгнення. Йосипа Сталіна переграли стратеги фюрера.

Вся подальша історія - це спроби маневрувати в великому конфлікті, в надії отримати на фініші все ту ж примарну Незалежність. Вийшовши з тюрми в вересні 1939 року, бандерівці згодом сприяли розколу в ОУН Андрія Мельника, що став лідером організації замість Євгена Коновальця вбитого агендом НКВС Павлом Судоплатовим. І, використавши зв`язки з офіцерами розвідки та Верховного командування вермахту, спробували здійснити відверту авантюру: сформували в складі нмецької армії два українські військові підрозділи "Нахтігаль" та "Роланд", які мали в горнилі уже невідворотньої війни з СРСР, стати основою для майбутнього українського війська суверенної України. Планувалося зіграти на внутрішніх протиріччях, яких було вдосталь всередині вищого керівництва Рейху та бажанні окремих його стратегів використати українське питання за необхідності.

Можливо, якби в той час хтось міг відкрутити історію на років 5 вперед, як це спритно роблять критики Бандери, і побачити справжні плани Адольфа Гітлера, цього б не сталося. І не довелося б Степану Бандері та Ярославу Стецьку всю війну відсидіти в спецбараку Целленбау табору Заксенгавзен під контролем СС разом з іншими елітними в`язнями, на випадок, якщо вони знадобляться спецслужбам. Знаючи ставлення Гіммлера (очільника СС) до слів "Україна" та "український", можна впевнено говорити, що жодного відчутного впливу на ОУН-б Бандера до 1945 року не мав. УПА під час війни, в яку входило багато членів ОУН-б, кермували інші провідники. Бандерівці боролися без Бандери.

Коли 15 жовтня 1959 року агент НКВС/КДБ Богдан Сташинський в Мюнхені на сходах будинку 7 по вулиці Крайтмайр здійснив замах на життя Стефана Попеля, збройний опір окупаційній радянській владі на Західній Україні був придушений фактично повністю. Надто багато часу минуло від капітуляції Німеччини, але новий відкритий збройний конфлікт, на який так сподівалися провідники націоналістичного руху, між СРСР і Заходом не відбувся. Боротьба перекинулась в політичну та шпигунську площини, точилася в ООН, на шпальтах газет. Ядерна зброя повільно перетворювалась в ефективний фактор стримування. За більш ніж десятиліття радянські спецслужби, міліція та армія схопили або ліквідували усіх ключових керівників опору. Шляхом підкупу, шантажу, погроз, вбивств, депортацій, каральних операцій переодягнених спецпризначенців було зломлено не лише сам опір, але й моральний дух місцевого населення. Не залишилося ні сил, ні резервів, ні зброї.

Одним з таких розчарованих став Богдан Сташинський, що народився в селі Борщовичі поруч Львова. Його було затримано в 1950 році під формальним приводом за безбілетний проїзд, але, судячи з подальшої розмови, готувались до цього ретельно. Під тиском хлопець швидко зламався. За кілька років він пройшов шлях від звичайного непримітного зрадника, який допомагав ліквідовувати останні підпільні боївки ОУН, до фахово шпигуна, якому КДБ довірило вкрай важливе завдання усунути Льва Ребета та Степана Бандеру, що проживали в Мюнхені. І, якщо першого, який був опозиціонером у фракції ОУН-б, було вбито таємно без ознак насильницької смерті (1957), то смерть другого виглядала саме, як вбивство, з усіма ознаками внутрішньої зради в організації. Про причетність радянських спецслужб, а тим більше про особисту участь генсека Хрущова та очільника КДБ Шелепіна, не мало бути й мови.

"Убивство в Мюнхені. По червоному сліду." по формі типовий шпигунський роман-дослідження написаний на основі реальних подій. Описано тонкощі жорстокої шпигунської війни, що точилася в Берліні до моменту побудови муру. Розплутано хитросплетіння взаємозв`язків проводу ОУН-б з МІ-6, ЦРУ та німецькою розвідкою. Поетапно та покроково викладено усе, що відомо про вбивцю Степана Бандери, Богдана Сташинського: його чисельні зради та втечу на Захід в переддень побудови берлінського муру. Деталізовано судовий процес над ним та інформаційний фон, що супроводжував цей безпрецедентний захід: спецвкиди відволікаючої інформації в східнонімецькій пресі, які до болю нагадали потік фейків щодо збитого боїнгу над Донбасом в російських ЗМІ, що не припиняється досі.

Волею долі Степан Бандера став провідником української нації в чи не "найтемніші часи" історії. І йому доводилося приймати не менш важкі рішення аніж це робив той же Черчіль, коли вимушений був відправляти молодих хлопців на смерть заради власної країни чи схвалювати бомбардування-відплати німецьких міст з жінками, бабусями/дідусями та дитячими візочками. І зрозуміти його можна лише самому живучи в епоху "темних часів", де українці віднедавна вкотре опинилися.

Будучи одним з провідних ідеологів, Бандері дісталась уся відповідальність, як за хороше, так і все найгірше, що відбулося. І цей тягар того всього, що він робив і до чого не мав жодного стосунку, Бандера до цього часу гідно несе на своїх плечах, живучи в думках, як своїх послідовників, так і заклятих ворогів. І ще довго українці будуть ділитися на бандерівців і усіх інших, кому по великому рахунку байдуже, або кому до вподоби героїзована міфологія радянських часів з супутніми мільйонними жертвами Голодоморів/ГУЛАГів.

Книга Сергія Плохія "Убивство в Мюнхені. По червоному сліду." рекомендована усім, хто бажає розширити свої знання про ОУН, УПА, Степана Бандеру та інших активних учасників опору радянському режиму на Україні та поза нею. А також отримати більш чітке уявлення про діяльність НКВС/КДБ в повоєнний час.

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні

  • Поскаржитись
 02.02.2018 10:51  Каранда Галина => © 

Спочатку червоно-чорний прапор на трибуні Львів-Арени викликав істерію.

Потім всім стало пофіг колір прапорів, пішла безумовна підтримка. "Подай руку Україні..."


Тепер щось знову Бандера попер горла Польщі став.

Значить, кольори прапорів не причина, а привід. 

І проблеми створюють не народи, а уряди... з якихось своїх мотивів...

 01.02.2018 17:20  Каранда Галина => © 

Згодна... та я про дружбу й не казала. Відсутності ненависті цілком вистачить... 

 01.02.2018 16:39  © ... => Каранда Галина 

Дружби між країнами і народами не буває. Є суворий прагматизм і повага, заснована на спільних цінностях або страху перед невідворотністю покарання. Все як у людей.... 

 01.02.2018 14:10  Каранда Галина => © 

Коли подружжя свариться, то дуже швидко переходить від предмету сварки до витягування давніх образ. Але то між собою. А зараз таке враження, що як тільки між людьми стосунки налагодяться , так хтось обов`язково почне одній із сторін старі гріхи іншої нагадувати. Розділяй і владарюй. Старе, як світ. 

 01.02.2018 14:00  © ... => Каранда Галина 

Історії стало просто "до хрєна". Її уже неможливо переварити... І біс з нею, якби політики не паразитували на ній. Вони як черви копошаться і витягують звідти усіляке вигідне їм лайно або шматки вирвані з контексту замість правди.

Тому нікуди не дітися. По ключових позиціях не завадить  розібратись самому... 

В Польщі розцвів націоналізм, але не наш, а їхній, польський. А будь-який націоналізм практично завжди тягне країну в минуле і опирається на протиставленні до когось, хто заважає жити, любити і взагалі насолоджуватися життям. В даному випадку мова йде в першу чергу про українців. От там ми скоро і опинимось в стосунках з ними. В минулому. Десь там, де починав свій політичний шлях Степан Бандера. Такі справи...

 01.02.2018 10:20  Каранда Галина => © 

В історії важко бути безпристрасним. Якщо поколупатися, то в кожного найдеться предок, який/якого убив/обікрав/образив предка іншої людини/народу. Ми мало можемо впливати на дії наших царів/королів/президентів і зовсім не можемо впливати на дії наших предків.

Я розумію, що обнулити історію не вийде. І описані події достатньо свіжі, ще живі учасники, це все комусь болить більше чи менше.

Та щось останнім часом фраза про те, що історію потрібно знати/вчити дуже дістала. Надто суб`єктивна наука. І використовується виключно в пропаганді. Кому вигідно зараз пересварити Україну, Польщу, Ізраїль?