02.02.2018 13:09
Без обмежень
117 views
Rating 5 | 2 users
 © Дарія Китайгородська

Королева пустелі

Джорджина Говелл

Мені не властиво захоплюватися такими книгами, бо це щось на кшталт серії «З життя видатних людей», а я ніколи не любила цього жанру. І, скажу чесно, література нон-фікшн наводить на мене тугу й жах. Але не цього разу, бо коротенької анотації вистачило, щоб заінтригувати тематикою і сюжетом.

Героїня – не побоюся цього слова – видатна жінка не тільки свого часу, але й сучасності, бо, як не крути, навіть зараз небагато представниць жіноцтва можуть написати у своєму щоденнику чи ФБ щось на зразок: «Сьогоднішній ранок минув доволі продуктивно — я проклала південну межу кордону Іраку». А Ґертруда Белл змогла. І не тільки це.

Досконало оволодіти арабською мовою, перетнути Сирійську пустелю, об’їхати на верблюді всю Месопотамію, досліджувати бедуїнів, організувати перші вибори в Іраку, створити першу конституцію цієї держави, започаткувати в Багдаді національний музей історії та архітектури, знайти купу друзів серед арабських шейхів – все це про одну й ту ж тендітну британку. Саме Ґертруда Белл намалювала перші лінії кордонів на Середньому Сході, позначаючи країни, які тільки зароджувалися на світовій мапі. Отака крута жінка!

Але якщо у вас склалося враження, що йдеться про якусь засушену пані без ознак статі та невизначеного віку, то, запевняю вас, це далеко не так. Ґертруда Белл привабила мене як читачку не тільки своїми винятковими пригодами та досягненнями, але й вмінням бути красивою та жіночною, модною та спокусливою за будь-яких обставин. Це так захопливо – усвідомлювати, що, коли ти заходиш до кімнати, серця чоловіків починають битися швидше, бо ти вражаєш їх своєю вродою та витонченим інтелектом.

У книзі мені трохи не вистачило особистого чи навіть інтимного у стосунках Ґертруди з чоловіками. Кохання всього її життя – Дік Доті-Вайлі – так і не зміг вибрати між обов’язком та почуттями, тому ця жінка повністю відкинула можливість пізнати плотський бік любові. Принаймні, таке в мене склалося враження після прочитання тексту, і це мене дуже дивує, бо Ґертруда Белл – не з тих, хто відмовляється від чогось незвіданого, нового, ще не випробуваного. А от те, що вона не вважала за потрібне підтримувати рух феміністок та боротьбу за виборче право для жінок, – не стало для мене несподіванкою, бо ця жінка й так завжди досягала свого, порушуючи правила, і не зважала на якісь там законодавчі чи моральні обмеження.

Так склалося, що «Королеву пустелі» я почала читати у літаку на Дубай, тому кожне слово було для мене ще й певним відкриттям таємничого й чужого світу Середнього Сходу, бо раніше я не дуже орієнтувалася в його реаліях. Книга стала таким собі базовим посібником для знайомства з історією та політикою цих країв. А шпигунство та британська розвідка, про яку постійно згадують у різноманітних анотаціях до роману, – не більше, ніж маркетинговий хід, бо ця частина життя Ґертруди Белл була так тісно переплетена з її подорожами, археологічними експедиціями і дослідженнями та повсякденною працею над впорядкуванням арабського світу, що увійшла в роман тільки кількома згадками та загальними фразами.

Насамкінець хочу додати, що за книгою знято фільм з Ніколь Кідман у головній ролі, але я його ще не подивилася. І, чесно, не уявляю цю акторку тією самою Хатун, якою так захоплювалися араби, що на її похорон прийшли тисячі людей, ніби до якогось національного лідера. В моїй уяві вже склався образ Ґертруди Белл, тому, мабуть, я не переглядатиму картину, щоб не зруйнувати своєї зачарованості цією, без сумніву, видатною людиною.

Близькі за тематикою матеріали читати в розділі:

Пропонуємо ознайомитися з наступною публікацією автора «Пам’ятай день суботній.... / Мініатюра | Дарія Китайгородська». Якщо Ви пропустили, до Вашої уваги попередня публікація «Смуга перешкод / Мініатюра | Дарія Китайгородська».


Сподобалось? Чудово? Класно? Корисно? Нецікаво та посередньо?Можливо Вас зацікавить:

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні

Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора

Публікації автора Дарія Китайгородська

Літературні авторські твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя тощо