Сучасні вірші, проза, твори Літературні твори, вірші, проза на теми: кохання, любов, життя
Корзина: +0

 [Логін]
 [Пароль]
19.08.2015 17:56Мова та література
Про мову  Про майбутнє  Про літературу  Про сучасність  
Рейтинг: 5 | 5 гол.
Без обмежень
© Микола Васильович СНАГОВСЬКИЙ

КаТедрою по каФедрі, чи навпаки,

або Спогад про майбутнє української мови

Микола Васильович СНАГОВСЬКИЙ
Опубліковано 19.08.2015 / 30584

Після 1991 року в Україні час від часу виникає дискусія щодо необхідності запровадження харківського правопису, або як ще його називають «скрипниківкою». «Харківського», тому що 1927 року у тодішній столиці УРСР (Українській радянській соціалістичній республіці), Харкові, відбулася Всеукраїнська правописна конференція, а «скрипниківкою», тому що напрацьований правописний кодекс 1928 року підписав тодішній міністр освіти М.Скрипник.

До речі, цей правопис досі вважається найкращим орфографічним кодексом! Тож чимало сучасних мовознавців воліли б відродити його норми. Відродити, а не, так би мовити, продовжувати їх дотримуватися, бо вже 1933 року і багато разів у наступні десятиліття український правопис року 1928 суттєво змінювали, пристосовуючи його ближче до норм російської мови.

Зважаючи на це, можна для прикладу назвати хоча б деякі відмінності харківського правопису від сучасного українського: 1) грецьку літеру θ (тета) пропонувалося передавати українською літерою «т», а не «ф»: каТедра, а не каФедра; еТер, а не еФір; міТ, а не міФ; ариТметика, а не АриФметика; АТени, а не АФіни тощо; 2) пом’якшувати літеру «л»: клЯса, а не клАс, залЯ, а не залА чи заЛ; бухгаЛЬтер, а не бухгаЛтер; 3) збереження «е» у словах іншомовного походження: Еспанія, а не Іспанія, Европа, а не Європа; 4) вживанння апострофу після губних в усіх випадках, навіть в абревіатурах: п’юре, Б’ЮТ; 5) закінчення «и» у родовому відмінку третьої відміни на «-ть» (радостИ, повістИ…) з п’ятьма винятками: РусИ, осенИ, любовИ, солИ, кровИ.

Оскільки тема дуже широка, я зупинюся лише на питанні уживання «т» і так званої «ф» в українських словах грецького походження, а інших питань лише побіжно торкнувшись. Так званої «ф» сказано, тому що у грецькій мові немає звуку, що хоча б наближено нагадував звук «ф», а отже і літеру, що графічно його відтворює. Виходить, що правильно казати: каТедра (бо καθέδρα, з наголосом на е), міТ (бо μύθος), еТер (бо αἰθήρ), тим паче, що у словах того ж таки грецького походження з тією ж таки θ (тетою) ми маємо такі слова як тема, лабіринт, бібліотека (θέμα, λαβύρινθο, Βιβλιοθήκη ) та багато інших, але ж ми не пишемо й не кажемо: Фема, лабіринФ, бібліоФека.

Навіть цих прикладів достатньо, щоб зрозуміти, що в українському правописі через бегато різних причин (несталості розвитку мови у ХІХ – на початку ХХ сторіччя, пригнічення її, політичні мотивації різних режимів, внутрішньокланову боротьбу серед мовознавців тощо) в українському правописі, хоч як прикро, сталася величезна мішанина у сприйнятті й виписуванні норм українських слів іншомовного походження, зокрема грецького. Справді, а чому в одних випадках тету (θ) треба сприймати як «т», а в інших – як «ф»? Звісно, що це запитання хвилювало багатьох мовників. Напревне саме тому вирішено було записувати до відповідних підручників та посібників з української мови застереження на зразок узвичаєності слів грецького походження (та й не тільки грецького в даному разі) в українській мові у різних варіантах. Тож можна писати й говорити: кафедра, міф, арифметика, ефір, пафос, логарифм, орфографія, Федір, – тобто з «ф», або з літерою «т», як от: теорія, театр, бібліотека, ортодокс, ортопедія; Теодор. І чому хтось ще раніше не почав писати такі слова грецького походження як «орФографія» і «орТодокс», сприйнявши тету (θ) навпаки: «орТографія» і «орФодокс», адже в обох випадках у грецькій мові стоїть тета (θ) і корінь один.

То що ж робити, коли ми сьогодні чуємо заклики стосовно якнайактивнішого впровадження харківського (скрипніківського) правопису, або ще кажуть правопису 1928 року?.. Думається, дещо треба відродити, визначивши перехідний період паралельного вживання слів з «т» і «ф» не більше трьох років, а про дещо забути. Надто багато часу пройшло, виросло кілька поколінь, які вивчали інші норми правопису. І якщо, приміром, «т» замість «ф», «е» заміст «є» (Европа, Еспанія), «и» у тких словах як радостИ, любовИ, Иній та подібних, а також назви професій у жіночому роді (продавчиня, членкиня, водійка) можна ще прийняти як такі, потенціал яких надійним і є надія на їх відродження та зміцнення у повсякденному уживанні, то пом’якшувальна «л» (лямпа, кляса, заля, плян, парлямент і под.) та деякі інші правила правопису 1928 року навряд чи приживуться. Адже правопис в остаточному підсумку потрібен не філологам, не вченим-мовознавцям і навіть не вчителям та викладачам (хоча для роботи їм, звісно, потрібен), а всьому населенню України, тобто й усім тим, хто за своєю професією, роботою, діяльністю далекий від мовознавчих тонкощів. От їх треба переконати, чому, замість слова, наприклад, «каФедра», він (вона, вони) повинні говорити й писати «каТедра», та ще й до того ж змінюючи наголос з «а» на «е»?

Аналізуючи оцю проблему, я ніяк не можу скараскатися іншого тягара на мовну тему: чому на сучасному етапі розвитку української мови так неадекватно багато приділяється уваги минувшині і не вибудовуються передбачення, не складаються прогнози її розвитку на ближче та віддалене майбутнє, не робляться запобігання на подобу описаним ситуаціям?!

Хто там удав з себе, що не зрозумів?

Добре! Розтлумачу!

Чому зараз активно запроваджуються такі слова як «онлайн», «мер», «губернатор», клична форма «ОлегУ» тощо? А з боку владних мовних інститутів ніякого супротиву! Ніякого! А чому не розіслати листи-ультиматуми засобам масової інформації, навчальним закладам, державним установам і шикнути: так і так, а де ви бачили «мера» чи «губернатора»? Подивіться у посвідчення: хіба так написано?! Ах, не так! Ну тоді з вас штраф! А ви, шановні зі ЗМІ, чому ви весь час «онлайн» та «онлайн»? А чому ви не поважаєте такі слова як «наживо», «у теперішньому часі», «в реальному часі»? Або до вченого: а чому це вам, раптом, не сподобалась пречудова форма слова «ОлеЖЕ» у кличному відмінку й запропонували до неї ще форму «ОлегУ», як у відмінку давальному? Ну що це таке?!

Отож чи не вийде так, що років за сімдесят наші нащадки вишукуватимуть і намагатимуться відроджувати знехтувані нами сьогодні абсолютно питомі українські слова?! Та чи не буде пізно?!

Думайте, шановні науковці, вчителі, викладачі, профільні чиновники! Проблема на вашій совісті!

Затямте!

18.08.2015 Публіцистика / Мова та література
Вийшла на вулицю й мову забула свою / Мова та література | Микола Васильович СНАГОВСЬКИЙ
НадрукуватиПортфоліо автора
*Збереження публ. для прочитання пізніше
Чудово Добре Посередньо
Найновіше
13.10.2018 © Вікторія Івченко / Культура та мистецтво
Будинок Актора Зачиняють На "Ремонт"?
04.10.2018 © Борис Костинський / Політика та суспільство
Більшовизм та гітлеризм в історії життя моєї сім`ї
24.09.2018 © Дарія Китайгородська / Мандрівки та туризм
Несподівана подорож
21.09.2018 © Гаврищук Галина / Психологія та стосунки
Причини невиліковних хвороб
19.09.2018 © Гаврищук Галина / Психологія та стосунки
Якщо подумати…
Мова та література Про сучасність
19.08.2015
КаТедрою по каФедрі, чи навпаки,
26.06.2015 © Суворий
Від паперової до електронної книжки через терні до зірок
Сподобалось? Підтримай Автора, поділись посиланням:
Рейтинг: 5 (МАКС. 5) Голосів: 5
Переглядів: 203  Коментарів: 8
Тематика: Публіцистика, Мова та література
ОБГОВОРЕННЯ
Мене звати: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
 20.08.2015 12:28  © ... => Оля Стасюк 

Ваші думки, Олю, слушні й на часі. У тих випадках, коли Ви розмовлятимете чи листуєтеся (листуватиметеся), так би мовити, не офіційно, я переконаний, що можете застосовувати ті форми українських слів, що на сьогодні вважаються не в межах сучасного українського правопису. Я теж охоче підтримую "и" у таких словах як "любовИ", "Иній" та ін.
Зичу успіхів!

З повагою!!! 

 20.08.2015 11:53  Оля Стасюк => © 

Хороший розбір. Особливо щодо теперішнього вживання слів у ЗМІ. Може це не науково, але мені подобаються деякі старі форми, як-от ті самі етер, катедра, любови, радости. Тим більше, мені доводиться стикатися з такими старими формами час від часу, у партитурах церковного хору. Думаю, принаймні деякі з них мають право бути поверненими до життя. 

 20.08.2015 09:14  © ... => Тадм 

Ящо стисло говорити в рамках Вашого відгуку, то варіанти типу "лЯмпа", апостроф після губних в усії варіантах та деякі інші норми харківського правопису я зовсім не сприймаю. Щодо уживання "т" замість "ф" -- 50 Х 50. А от уживання "и", зжіночнення чоловічих назв тощо можна було б і відродити, але не зразу все те, скопом, а поступово й розумно. Та я здогадуюся, що наші профільні академіки та науковці на таке не здатні через різні причини. Бо у них своє на умі.

Зі щирістю! 

 20.08.2015 09:06  © ... => Максимів Галина 

Ви не тільки підтримали, а й розширили мою точку зору! За це я Вам дуже вдячний! З того у мене виникла впевненість, що до тих, Вами згаданих, Ви не належите й, за необхідності, відстоюєте проблему не у зайвій усній балаканині, а по суті.
З повагою та щирістю! 

 20.08.2015 09:00  © ... => Каранда Галина 

Ваші відгуки, пані Галино завжди спонукають мене додатково замислюватися над іншими тонкощами порушених проблем. За це Вам -- дяка і соняшний цей день! Не знаю далебі, чи потраплю зараз на Вашу доріжку думок, але зізнаюся, що я свого часу я був неабияк спантеличений неймовірною активністю тих, хто волів запровадити стовідсоткове (або майже) застосування норм правопису 1928 року. На превеликий жаль (превеличезний жаль!!!) час упущений. І нині треба дбати про сталість норм українського правопису з огляду на проблеми сьогодення та можливі проблеми у майбутньому і зменшення (тут я з Вами повністю погоджуюся!) кільукості норм та винятнів у застосування її, а також профільних законодавчих актів.
З повагою! 

 20.08.2015 08:45  Тадм => © 

Ваші статті завжди дуже цікаво читати. вони логічно стрункі, обгрунтовані та пізнавальні. Стосовно порушеної теми, тут погоджуюсь з Галинкою на 100%. Особисто я не сприйму ні каТедри, ні лЯмпи  

 20.08.2015 08:12  Максимів Галина => © 

Миколо Васильовичу, дякую за порушену актуальну проблему. В нас багато докторів і академіків, а мова... Мова для них, як і для шкільних філологів здебільшого лише можливість в кращому випадку подискутувати. Часто навіть без жодних законів логіки і здорового глузду. Ось так... 

 19.08.2015 19:34  Каранда Галина => © 

чим частіше мінятиметься правопис, тим більше буде бажання забити на всі правописи... із законами, до речі - аналогічно... 

БЛОГ "ВІЛЬНІ ТЕМИ"
18.10.2018 © Суворий
Рішення по Закарпаттю: Ужгород відходить мадярам, нова назва - Закарпатська Україна (листопад 1938)
13.10.2018 © Суворий
Пацифікація Галичини: польська армія руйнує українські села, катує та арештовує (жовтень 1938)
11.10.2018 © Суворий
Європа після Судет: Німеччина активізує зовнішню політику та шпигунство (жовтень 1938)
10.10.2018 © Суворий
Радянська Україна: арешт маршала Блюхера, повстання та чистки в червоній армії (жовтень 1938)
09.10.2018 © Суворий
Закарпатська криза: долю Закарпаття передано в руки Німеччини та Італії (жовтень 1938)
ВИБІР ЧИТАЧІВ
04.10.2011 © Марина
12.04.2011 © Закохана
29.08.2010 © Віта Демянюк
22.09.2013 © Тетяна Ільніцька
01.12.2010 © Журналіст
13.09.2015 © Ірина Мельничин
Літературне інтернет-видання "Проба пера" ставить за мету сприяти розвитку української культури та мови. У нас можна відшукати твори українською та російською мовами сучасних авторів України. Всі доробки віршів, прози, публіцистики друкують завжди самі автори або редактори за їх особистою згодою. На літературному порталі тільки вірші та проза сучасників.
© "Проба Пера" | 2008 - 2018
admin@probapera.org

Редакція сайту не завжди поділяє погляди та політичні вподобання дописувачів, тому відповідальність за зміст творів несуть самі автори ©  Авторські права на твори застережені і належать їх авторам
© Передрук матеріалів в електронних ЗМІ та на веб-сайтах дозволений тільки за наявності гіперпосилання на probapera.org
© Право на передрук творів у паперових ЗМІ та іншій поліграфічній продукції (а також відтворення у будь-який спосіб в аудіо чи відео форматах) належить авторам і дозволений лише за їх письмової згоди