10.01.2019 20:50  Суворий 

Франція та Німеччина підписали дружню угоду, Польща за примусову еміграцію євреїв (грудень 1938)

ПРАГА.— Вибрано президентом Чехословаччини д-ра Еміля Гаху, президента найвищого адміністраційного трибуналу. Прем`єром став Рудольф Беран, ворог політики колишнього президента Бенеша. Президент Гаха має 66 років. Як президент так і прем`єр є за тісну співпрацю з Німеччиною. Міністром справ заграничних залишився д-р Франтішек Хвальковський.

БУКАРЕШТ. — В часі, коли перевозили Корнелія Кодреану, провідника румунських антисемітів, враз з 13 іншими фашистами з одної тюрми до військової в`язниці біля Букарешту, військова сторожа вистріляла їх усіх з автоматів. Як причину подано те, що при перевозі ув`язнених через ліс з кущів стріляли по автомобілях, що везли ув`язнених, а ув`язнені почали втікати.

Урядовий комунікат повідомляє що ніхто з „утікачів" не був поранений, ні нема сліду, де це сталося, де є сліди втечі й стрілянини. Всіх відразу поховано на тюремнім цвинтарі.

ВАРШАВА. — Сформовано у Варшаві Єврейський Колонізаційний Комітет, який хоче підготувати євреїв до еміграції до чужих країв. У своїй відозві Комітет підкреслює, що ця акція цілком не змінює засадничого становища євреїв, що живуть у Польщі від тисячі років і що допомагали своєю працею розбудовувати Польщу. „Газета Польска", що є речником уряду, нарікає, що справа єврейської еміграції з Польщі йде так повільно. Пише, що євреїв є найбільше в Польщі й звідси треба забрати євреїв у якнайбільшому числі.

ВАРШАВА. — Через протиєврейські розрухи замкнено університет ім. Пілсудського. Напруження дійшло до вершка, коли польські студенти проголосили „Тиждень без жидів".

ЛЬВІВ. — Польські студенти вбили одного єврейського студента, а трьох поранили. На медицину принято цього року тільки трьох студентів-євреїв.

РАЙХЕНБЕРГ. — 3 приводу того, що Судетський Край обирає перший раз своїх представників до німецького парламенту, виголосив канцлер Гітлєр передвиборчу промову. В ній підкреслив, що нацизм розраховує тільки на молодь, а німецька молодь виховується в цілком іншім дусі, ніж старше покоління, що все ще нарікає і незадоволене. Та старе скоро вимре, а молоде глядітиме на німецький народ як на одну сильну цілість, якої не розіб`є ніяка сила.

Далі Гітлєр говорив, що нацистам вдалось об`єднати цілу націю, себто, що вони здобули те, чого не могли осягнути монархісти, марксисти чи політичний клерикалізм. Німецька монархія, говорив Гітлєр, була державою князів, а нацистична Німеччина є державою німецького народу. 

Друкувати паперові гроші, говорив Гітлєр, може кожний ідіот, та нацисти розбудовують край на підставі чотирилітнього господарського плану, в якого основу положена щораз зростаюча продукція.

ПАРИЖ. — Німецький міністр заграничних справ, Рібентроп, їде до Парижу, щоб там підписати угоду, що вже не буде ніякої війни між Францією і Німеччиною.

ВАРШАВА. — Подаючи вістку з Варшави про те, що польський уряд готує закон, на основі якого усунено б євреїв від промислого, торговельного і фінансового життя краю, а також значно обмежено б число євреїв у різних професіях, і, в кінці, зменшено б взагалі число євреїв шляхом примусової еміграції, кореспондент „Ню Йорк Таймс" від 4 грудня ц. р. також подає про домагання українців у Польщі дістати автономію. Дослівно він пише:

„В парламентських дебатах порушено також проблему української меншини. Українці публічно заявили своє жадання територіальної автономії в східній Галичині і на інших землях, заселених українською більшістю. Провідник української групи, Василь Мудрий, протестував проти переслідувань і залякування з боку польських властей, що мало місце в останіх кількох тижнях. Він сказав, що українці мають право протестувати проти прилучення Карпатської України до Мадярщини, і додав, що репресії, які наступили за тими українськими протестами, значно зашкодили відносинам між українською меншиною і Польщею. По цій заяві п. Мудрого були в сеймі гарячі дебати. Польські посли з східної Галичини заявили, що ця провінція мусить лишитись і лишиться польською".

ВАШИНГТОН. — Сенатор Ґофі заявив про те, щоб президент Рузвельт висунувся утретє на посаду президента Злучених Держав, не зважаючи на те, що американська традиція є проти третього висування на найвищу посаду краю.

ЛОНДОН. — Міністр Південної Африки Піров, який об`їздив недавно всі європейські столиці і переговорював з головами держав в справі розділу колоній, заявив, що за всякою правдоподібністю на весну чергового року вибухне світова війна. Війни нині всі бояться, але замість усувати основні причини війни, всі до неї зброяться. Щоб уникнути війни, говорив Піров, треба було б у найближчих місяцях певним державам поробити далекойдучі уступки. Але про ті уступки цілком не йдеться.

ПАРИЖ. — Міністри Німеччини і Франції підписали церемоніально договори, в яких твердять, що не мають розбіжностей до спорів, а коли б які розбіжності виринули, то будуть їх полагоджувати мирно. Тим договором Німеччина Гітлєра ще раз зреклася Ельзасу і Лотарингії. Німецький міністр Рібентроп сказав, що на заході Німеччина не має причин до сварки і не бажає експансувати. Коли б одначе Німеччині забракло ресурсів і харчів, то вона шукатиме їх на сході. Рібентроп також заявив, шо Німеччина не має нічого спільного з останніми заявами італійців з метою здобуття деяких французьких територій в колоніях.

ПАРИЖ. — Французький соціалістичний часопис „Попюлєр" обурюється на уряд Даладьє, що він, влаштовуючи бенкет на честь німецького міністра Рібентропа, не запросив тих членів французького кабінету, що є євреями. Уряд заперечив це і сказав, що запрошення вислав усім членам кабінету.


 за матеріалами газети Свобода (грудень 1938 року)

Додати коментар

Блог "Вільні теми"

Авторский блог в хронологічному порядку