21.03.2021 15:16  Суворий 

Карпатська Україна: сотник Білий з січовиками чинить опір вторгненню мадяр (15 березня 1939 року)

# Карпатська Україна 1939

БУЕНОС АЙРЕС (Аргентина). — Аргентинський уряд зробив з німецьким урядом широку торгівельну угоду, на основі котрої ці Держави мають обмінюватися самими товарами, а Німеччина має дістати справжню монополію на різні продукти харчування, а перед усім на її пшеницю.

Берлін - Німеччина святкувала 12-го лютого ц. р. роковини смерті Емануїла Канта (1724—1804), а 19-го лютого - роковини уродин Миколи Коперника (1473—1543), цих — як їх називає „Фелькшер Беобахтер" —   найбільших духів Східної Німеччини". При цій нагоді гїоширюють у колах інтелігенції твори Ем. Канта, цього найбільшого філософа всіх часів і основоположника новітньої філософії. Про Миколу Коперника тіло якого лежить в Фрауенбургу в Східній Прусії пише проф. Грюндберг, що немає навіть сенсу витрачати слів, що він німець. Це доведено науково.

„Нью Йорк Геральд Требюн": Нова буря над Європою

Знов розпуталась нова буря над Європою. І то так несподівано та нагло, що заскочила навіть тих, що стоять при кермі і держать руку на пульсі світових подій. Правда, представники англійського уряду запевняють, що цього, що сталось в Чехо-Словаччині вони давно сподівались. Подібне говорить Бора в американському сенаті. Але бувший французький прем`єр Фландин у своїй статті поміщеній в „Нью Йорк Геральд Требюн", з 15 березня пише інше.

Він говорить, що горизонт в Європі випогіднюється і що Європа йде за замирення. Дослівно він каже: „Не говориться вже тепер про те, що німці організують повстання в Україні, щоб в той спосіб приготовити збройну інтервенцію проти Совєтів. Не говориться також про впровадження націонал-соціалістичного режиму в Мадярщині чи Румунії...". Далі Фландин твердить, що динамізм гітлерівської Німеччини осягнув свою найвищу границю і тепер німці звертають увагу на свої економічні негаразди, а політичну експансію полишають на боці. А тут мов грім з ясного неба німці захоплюють Чехію та Словаччину й роблять з них свої провінції. Писав ці рядки Фландин може за один день перед тим як Гітлєр вмарширував в Прагу.

ВАШИНГТОН. — Полковник Владімір Гурбан, чехо-словацький представник перед американським урядом відмовився виконувати наказ з Берліна, щоб віддати Чесько-словацьке посольство й консулат Німеччині. Він каже, що віддасть аж тоді, як дістане наказ від чехословацького президента Еміля Гахи.

КОВНО (Каунас). — Німці в Мемелю почали явно виступати проти литовської влади і збираються проголосити злуку з Німеччиною. Литовський уряд навіть не намагається  застосовувати до німців сили.

ЛОНДОН. — Англійський уряд для протесту проти німецької окупації Чехії і Словаччини відкликав з Берліна свого амбасадора. Правдоподібно те саме зробить Франція. До Лондону вибирається президент Франції Лебрен, який враз з собою везе міністрів і комісію військових знавців.

БУДАПЕШТ. — Українська армія далі ставить неймовірно сильний опір наступаючим мадярським військам. В околиці Хусту зав’язалася довга позиційна битва між українськими і мадярськими силами, в якій було кілька сотень вбитих. Щойно наступом і рукопашною боротьбою, що тривала пів години, вдалося мадярам відсунути українські сили. Мадяри переважають українців числом і зброєю. Українці виявляють лицарську відвагу. На чолі українських сил оборони сотник Білий, що перед тим був комендантом поліції. Він має коло 15,000 війська, яке заприсягло боротись до смерті. По здобуттю Хусту українці подались в гори, звідки далі продовжують боротьбу. Знавці кажуть, що тяжко буде їх звідти там дістати.

Відома американська журналістка Ен МекКармик, що була у Львові, а звідти поїхала до Хусту якраз на час, коли почалось заворушення, описує в Нью Йорќ Таймсі ці події так: „З всіх неймовірних епізодів, що стались під час розбору Чехо-Словаччини найбільш фантастичним є те, що сталось впродовж трьох днів в Карпатській Україні. У вівторок цей маленький відтинок троякої чеської держави боровся з чехами. У вівторок він проголосив себе Незалежною державою. В середу рано скинено чеський пpaпоp, чеські війська знайшлись у цілковитому відступі, а українські прапори повівали з кожного вікна Хуста. В середу пополудні в сотні сіл, які захопили мадяри, повівали трикольоровІ мадярські прапори. Карпатська Україна фактично була під трьома прапорами впродовж 27 годин. В трьох днях вона вела дві війни — першу, щоб вигнати чехів, другу, щоб стримати Мадярщину. Найбільша боротьба в тих повних випадків днях була зведена не у Празі, чи в Братиславі на Словаччині, а в Хусті, у вівторок між чеськими відділами і Січею, українською національною гвардією, зложеною з карпатських гірських хлопців в синьо-сірих одностроях. Нині українці і виключно українці ставлять опір і вони є тими, яких пожирають.

Комісія з Хусту тепер перебуває в Будапешті і переговорює з мадярським урядом. Але цілий день мадярські війська далі наступали цілий день гвардія Січи, під проводом нового коменданта сотника Білого, вчорашнього коменданта поліції, відмовляється піддатися в боротьбі, що є безнадійною". В дальших виступах Ен МекКормик описує чотири дні свого побуту в ХустІ, описує тон, настрій і запал, що існував серед українців перед тим, про їх великі плани створення зі своєї малої держави великої Української Держави. Тепер ті плани будуть перенесені де інде, говорить МекКормик.

БУДАПЕШТ. — Мадярський прем`єр граф Телєкі сказав в Мадярськім парламенті, що Карпатська Україна матиме таку широку автономію, що правдоподібно тільки армія, фінанси і закордонна політика будуть спільні. Помітно те, що мадярський прем`єр ужив слова „Карпатська Україна". В малярських урядових кругах далі визнають, що українці ставлять несподівано сильний oпір.

ПРАГА. — Німецька армія, зайнявши Чехію і Моравію, зайняла також цілу Словаччину і опинилася на границях Карпатської України. Невідомо, чи німці там затримались, чи йдуть далі. В німецьких колах кружляють такі чутки, що коли мадяри не вміють собі дати ради з українцями, то правдоподібно прийдеться туди вмарширувати німецькій армії. Також кружляють чутки, що на польській границі прийшло до сутичок мыж польськими і німецькими відділами.

ВАРШАВА. — Вздовж околиць Карпатської України, по польському боці, вибухнули розрухи. Польська влада вислала туди сильні військові підрозділи, як подають польські телеграфічні агенції, польській владі вдалось ті заворушення придушити. Заразом по цілій Польщі є велике замішання і переляк серед польського населення. Польські студенти почали всюди бурхливі демонстрації, в яких кричать „геть з Німеччиною", та лають Гітлера. Польська влада твердо утискує ті заворушення, побоюючись, що це може загострити відносини з Німеччиною.

за матеріалами газети Свобода (березень 1939 року)

Додати коментар