Мета онлайн уроку: сформувати знання під час очного або дистанційного навчання про силу Ампера, магнітну індукцію як силову характеристику магнітного поля
Для візуалізації фізичних явищ можна скористатися анімаціями/симуляціями за вказаними посиланнями: правило лівої руки.
Але почнемо з пояснювального відео по даній темі.
Слайд 3
Французький математик та фізик Андре Марі Ампер (1775-1836)
Сила ампера — це сила, з якою магнітне поле діє на провідник зі струмом.
Значення сили Ампера (FA) обчислюють за формулою:
де B — магнітна індукція магнітного поля; I — сила струму в провіднику; l — довжина активної частини провідника; α — кут між напрямком вектора магнітної індукції і напрямком струму в провіднику.
Слайд 4
Щоб визначити напрямок сили Ампера, використовують правило лівої руки.
Правило лівої руки:
Якщо ліву руку розташувати так, щоб лінії магнітної індукції входили в долоню, а чотири витягнуті пальці вказували напрямок струму в провіднику, то відігнутий на 900 великий палець укаже напрямок сили Ампера.
Магнітне поле не діятиме на провідник зі струмом (FA=0), якщо провідник розташований паралельно магнітним лініям поля (sinα=0).
Якщо провідник розташований перпендикулярно до ліній магнітної індукції (α=900, sinα=1), то поле діє на провідник із максимальною силою:
Значення магнітної індукції не залежить ані від сили струму в провіднику, ані від довжини провідника, а залежить тільки від властивостей магнітного поля.
У СІ одиниця магнітної індукції — тесла (Тл)
1 Тл — це індукція такого однорідного магнітного поля, яке діє із максимальною силою 1 Н на провідник завдовжки 1 м, у якому тече струм силою 1 А.
Слайд 5
На завершення передивіться цікаве відео.
Слайд 6
Закріплення набутих знань
Пройдіть інтерактивний тест онлайн уроку «Сила Ампера», побудований на основі контрольних запитань параграфа та додаткових завдань.
Тест "Сила Ампера"
Слайд 7
Розв’язування задач
Аналізуємо уважно задачу 1 з п. 3 параграфа 4 «Сила Ампера».
Слайд 8
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Сила Ампера», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, сформулюйте обернену задачу до задачі 1 (з п. 3, §4) та розв’яжіть її. Тобто, доведіть, що провідники притягуються, якщо струм по них тече в протилежних напрямках. Не забудьте записати хід розв’язання в робочий зошит та зробити відповідні малюнки (різними кольорами).
Запрошуємо школярів та вчителів приєднатися до спільноти Facebook "Дистанційне навчання: Фізика":