Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома. Ядерні сили. Ізотопи
9 класМета онлайн уроку: сформувати знання під час очного або дистанційного навчання про сучасну модель атома та атомного ядра, про ізотопи та ядерні сили
Ернест Резерфорд
Актуалізація опорних знань. Перевірка знань
Дистанційне Навчання З Фізики цікавиться
Сьогодні ми починаємо вивчати основи ядерної фізики. Переглянемо сюжет новин про адронний коллайдер, щоб усвідомити всю потужність сучасної наукової діяльності в даному напрямку та її масштаби.
Вивчення нового матеріалу «Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома. Ядерні сили. Ізотопи»
Опрацьовуємо очно або дистанційно параграф «Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома. Ядерні сили. Ізотопи» §22 за підручником «Фізика 9 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий». Складаємо конспект, виписуючи головне.
Для візуалізації фізичних явищ можна скористатися анімаціями/симуляціями за вказаними посиланнями: Резерфордівське розсіяння; Модель атома.
При дистанційному навчанні розпочати урок варто з пояснювального відео.
Модель атома Томсона «Пудинг з родзинками», 1904 р.
Дослід Резерфорда
Ернест Резерфорд (1871–1937).
Схема досліду Резерфорда, 1911 р.
Для візуалізації досліду Ернеста Резерфорда варто скористатися симуляцією Резерфордівське розсіяння.
У результаті дослідів під керівництвом Е. Резерфорда було створено ядерну модель будови атома, згідно з якою весь позитивний заряд атома зосереджений у його ядрі — частині, розміри якої незначні порівняно з розмірами атома.
Планетарна модель атома Резерфорда, 1911 р.
«Еволюцію» моделі атома зручно спостерігати через симуляцією Модель атома.
Будова атома
Ядра атомів складаються з нуклонів — протонів і нейтронів.
Кількість протонів (Z) у ядрі атома даного елемента дорівнює порядковому номеру цього елемента в Періодичній системі хімічних елементів Д. І. Менделєєва, кількість нуклонів (A) — масовому числу.
Вид атомів, який характеризується певним значенням зарядового числа та певним значенням масового числа, називають нуклідом.
Дистанційне Навчання З Фізики цікавиться
Ізотопи
Різновиди атомів того самого хімічного елемента, ядра яких містять однакове число протонів, але різну кількість нейтронів, називають ізотопами.
«Ізотопи» в перекладі з древньогрецького – «однакові за місцем».
Сильна взаємодія
У ядрі нуклони утримуються разом завдяки дії ядерних сил. Ядерні сили є близькодіючими — на відстанях, більших за розмір нуклона, вони не виявляються. Проявляються лише у вигляді притягання, не залежачи від заряду чи його відсутності. Мають властивість насичення, тобто один нуклон не може утримувати нескінченну кількість інших нуклонів-«сусідів».
Закріплення набутих знань
Пройдіть інтерактивний тест онлайн уроку «Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома», побудований на основі контрольних запитань параграфа та додаткових завдань.
Тест "Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома"
Розв’язування задач
Задача 1 (Вправа 22, №1)
Скільки протонів і скільки нейтронів міститься в ядрі атома Аргону 1840Ar?
Задача 2 (Вправа 22, №2)
Чим відрізняються ядра ізотопів Урану: 92238U і 92235U?
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Сучасна модель атома. Протонно-нейтронна модель ядра атома. Ядерні сили. Ізотопи», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 22, завдання 3, 4 за підручником «Фізика 9 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий».