Слава шарльєру!
з рубрики / циклу «ПРИСВЯТИ»
Демонстраційний зліт аеростата з оболонкою, наповненою воднем, відбувся 27 серпня 1783 року в Парижі.
Лети, шарльєре, вище й вище
У давніх винаходів пору!
За шовком сфери вітер свище
І мрії шал здіймає вгору!
За два віки на злеті часу
Настане куль літальних ера.
Сьогодні ж – дивна легкість газу
Здіймає ввись тріумф шарльєра.
Газ водень людство вчить злітати,
Втаївши вибухові драми.
Лети до хмар, аеростате!
Линь вдаль з минувшини вітрами!
_____________________________
Перші польоти людини на повітряних кулях, започатковані у Франції за 200 років тому, стали можливі завдяки фундаментальним дослідженням властивостей газів.
Перша публічна демонстрація польоту повітряної кулі була влаштована братами Жозефом і Етьєном Монгольф`є в околиці Ліона 4 червня 1783. Куля являла собою сферичний лляний мішок, обклеєний папером, у поперечнику 11м і вагою 227 кг. Кулю надули над багаттям, у якому палили дрібно нарізану солому. Вона піднялась у в повітря досить високо і спустилась через 10 хвилин, пролетівши за цей час близько трьох кілометрів. Політ справив на глядачів неабияке враження, і незабаром звістка про цей експеримент облетіла всю Європу.
Через два місяці група ентузіастів під керівництвом фізика Жака Шарля запустила в Парижі кулю, наповнену воднем. Оскільки паперове покриття не могло утримати водень, оболонку кулі виготовили з тонкої шовкової тканини, просоченої латексом. Водень отримали, впливаючи сірчаною кислотою на залізну тирсу. Щоб повністю надути кулю діаметром 4м, знадобилося кілька днів і було витрачено 227кг кислоти і 454кг заліза. Куля приземлилася в 28км від місця старту і так налякала місцевих жителів, що ті розірвали її на шматки.