Агрегатний стан речовини. Наноматеріали
8 класМета онлайн уроку: розширити знання під час очного або дистанційного навчання про фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах; сформувати знання про наноматеріали, їхні основні види та властивості
Алан Кей
Актуалізація опорних знань. Перевірка знань
При дистанційному навчанні, відповідаємо письмово в робочих зошитах.
Фронтальне опитування
1. Які вам відомі агрегатні стани речовини?
2. Сформулюйте основні положення МКТ.
3. Що означає слово «нано»? Назвіть приклади наноматеріалів.
Вивчення нового матеріалу «Агрегатний стан речовини. Наноматеріали»
Опрацьовуємо очно або дистанційно параграф «Агрегатний стан речовини. Наноматеріали» §10 за підручником «Фізика 8 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий». Складаємо конспект.
При дистанційному навчанні, урок варто розпочати з пояснювального відео по темі.
Агрегатні стани речовини
Практично будь-яка речовина залежно від фізичних умов може перебувати в трьох агрегатних станах: твердому, рідкому, газоподібному.
Коли речовина переходить з одного агрегатного стану в інший, змінюються взаємне розташування частинок речовини (молекул, атомів, йонів) і характер їхнього руху.
Існує четвертий агрегатний стан — плазма. Плазма — це частково або повністю йонізований газ.
Тверді тіла
Тверді тіла зберігають об’єм і форму.
Якщо частинки твердого тіла розташовані в чітко визначеному порядку, такі речовини називають кристалічними.
Нижче показані кристалічні ґратки алмазу, графіту, льоду та кухонної солі.
Коли навпаки, частинки твердого тіла не утворюють кристалічні ґратки, такі речовини називають аморфними.
Рідини
Рідина змінює форму, набуваючи форми тієї посудини, в якій міститься, зберігає об’єм і є практично нестисливою.
Гази
Частинки газу розташовані на відстанях, які в десятки та сотні разів перевищують розміри самих частинок. Газ займає весь наданий об’єм та легко стискається.
Наноматеріали
Останнім часом набувають широкого застосування наноматеріали. Властивості наноматеріалів суттєво відрізняються від властивостей звичайних речовин, їх також можна розглядати як особливий стан речовини.
Нижче можемо подивитися на деякі з наноматеріалів та ознайомитися з їх незвичайними властивостіми.
Графе́н — одна з алотропних форм вуглецю, моноатомний шар атомів вуглецю із гексагональною структурою. Графен був відкритий в 2004.
На основі графену створені надчутливі сенсори, розробляються унікальні акумулятори, безпілотники, котрі не бояться грози та ще багато унікальних речей.
Аероге́лі — клас матеріалів, що являють собою гель, у якому рідка фаза повністю заміщена газоподібною. Такі матеріали мають рекордно низьку густину і демонструють низку унікальних властивостей: твердість, прозорість, жаростійкість тощо. На початку 1990-х отримані перші зразки аерогеля на основі вуглецю.
Нанобето́н — бетон, розроблений із застосуванням нанотехнологій. Спеціальні добавки — так звані наноініціатори — істотно поліпшують його фізичні властивості. Механічна міцність нанобетону на 150% вища за міцність звичайного, морозостійкість вища на 50%, а ймовірність появи тріщин утричі нижча. Вага конструкції, виготовленої з такого бетону, знижується приблизно ушестеро.
Закріплення набутих знань
Пройдіть інтерактивний міні-тест онлайн уроку «Агрегатний стан речовини. Наноматеріали», побудований на основі контрольних запитань параграфа та додаткових завдань.
Тест "Агрегатний стан речовини. Наноматеріали"
Ті учні, котрі хочуть дізнатися більше про нанотехнології, можуть перегляни лекцію від нашого науковця Юрія Гогоці, котрий присвятив життя цій фантастичній темі.
Частинки, що вбивають рак, фарба, котра міняє колір, одяг людини-павука, усе це не казка, а майбутнє, яке потрохи втілюється в життя. І саме про це буде говорити український професор Інституту нанотехнологій Університету Дрекселя (Філадельфія, США) в даній лекції.
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Агрегатний стан речовини. Наноматеріали», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 10, завдання 6 за підручником «Фізика 8 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий».