Електричне поле
8 класМета онлайн уроку: ввести під час очного або дистанційного навчання поняття електричного поля та його силових ліній; формувати розуміння існування двох видів матерії: речовини та поля
Майкл Фарадей
Актуалізація опорних знань. Перевірка знань
Пройдіть інтерактивний тест з попереднього уроку «Електричний заряд та електромагнітна взаємодія», щоб остаточно засвоїти пройдений матеріал та викласти фундамент до нової теми.
Тест "Електричний заряд та електромагнітна взаємодія"
Тепер розглянемо важливі питання, відповіді на які нам знадобляться для вивчення нового матеріалу. При дистанційному навчанні відповідаємо письмово.
Фронтальне опитування
1. Які види матерії існують?
2. Чи можна побачити такий вид матерії, як поле?
3. Як можна зафіксувати наявність поля?
Розв’язування задач
Задача 1
Заряджений гребінець передав кульці, яка підвішена на нитці, 8∙1010 електронів. Який заряд отримала кулька?
Вивчення нового матеріалу «Електричне поле»
Опрацьовуємо очно або дистанційно параграф «Електричне поле» §20 за підручником «Фізика 8 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий» або §24 «Електричне поле. Силові лінії електричного поля» за підручником «Фізика 8 клас, П. Ф. Пістун, В. В. Добровольський». Пишемо конспект, головне виділене нижче.
При дистанційному навчанні урок варто розпочати з пояснювального відео по темі.
Якщо в просторі виявляється дія сил на електричні заряди, то кажуть, що в просторі існує електричне поле.
Проведемо кілька дослідів з прикладами електромагнітної взаємодії. Наприклад, наелектризуємо гребінець та перевіримо, що він зможе притягнути до себе. На відео можна побачити, що такий гребінець може дозволити навіть керувати цілим кораблем.
Електричне поле
Електричне поле — це особлива форма матерії, що існує навколо заряджених тіл або частинок і діє з деякою силою на інші частинки або тіла, які мають електричний заряд.
Силу, з якою електричне поле діє на заряджені частинки або тіла, називають електричною силою Fел.
Характеристики електричного поля
1. Електричне поле є матеріальним. Воно існує в будь-якій точці простору, що оточує заряд.
2. З віддаленням від заряду електричне поле стає слабшим.
3. Електричне поле може існувати будь-де.
Графічне зображення електричного поля
Англійський фізик Майкл Фарадей запропонував зображувати електричне поле графічно за допомогою силових ліній і таким чином візуалізувати його.
Силові лінії електричного поля, або лінії електричного поля, — це умовні лінії, уздовж дотичних до яких на заряджене тіло діє сила з боку електричного поля.
За напрямком силових ліній можна визначити напрямок, у якому електричне поле діє на електричний заряд. Починаються вони на позитивному заряді й закінчуються на негативному. Щільність силових ліній на рисунку залежить від того, наскільки сильним є електричне поле: чим сильніше електричне поле, тим щільніше розташовані лінії.
Вплив електричного поля на організм людини
Від впливу зовнішніх електричних полів залежать загальне самопочуття людини, функціональний стан основних систем організму.
Закріплення набутих знань
Пройдіть інтерактивний тест онлайн уроку «Електричне поле», побудований на основі контрольних запитань параграфа та додаткових завдань.
Тест "Електричне поле"
Розв’язування задач
Задача 2 (Вправа №20, завдання 1)
На рисунку зображено лінії електричного поля між двома парами заряджених пластин. Електричне поле між якими пластинами є більш інтенсивним? Визначте знак заряду кожної пластини.
Задача 3 (Вправа №20, завдання 2)
На рисунку (2, а) зображено лінії електричних полів, створених двома різними за модулем зарядами. Для кожного випадку визначте: 1) напрямок силових ліній; 2) який заряд більший за модулем; 3) напрямок сили, що діє на позитивний заряд, розташований у точці А; 4) напрямок сили, що діє на негативний заряд, розташований у точці В.
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Електричне поле», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 20, завдання 2 (рисунок 2, б), 3 за підручником «Фізика 8 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий». Також виконайте Експериментальні завдання 1, 2 на ст. 112 (зробити фотозвіт).
Наприклад, Завдання 24, вправа 2, 4 за підручником «Фізика 8 клас, П. Ф. Пістун, В. В. Добровольський».