Стародавні одиниці довжини та часу
Про одиниці часу
Перші досконалі системи вимірювання часу виникли в Дворіччі (Месопотамія) та в Стародавньому Єгипті за кілька тисяч років до н.е. Слідом за ними розвивалися аналогічні системи в інших стародавніх країнах. Ці хронологічні системи, незважаючи на локальні відмінності, були засновані на глибокому аналізі руху Місяця та Сонця, інших небесних світил, чому сприяв розвиток природничих наук і математики. В Дворіччі винайшли такі точні одиниці виміру часу, як «подвійний час» і «подвійна хвилина», був (за однією з версій) відкрито «закон маятника». В Єгипті зародилася сучасна система поділу часу на хвилини і секунди.
Особливістю цивілізацій Сходу слід вважати той факт, що обчислення часу у них було тісно пов`язане з релігією, внаслідок чого, вимірюючи хід життєвого процесу, східні люди намагалися з`ясувати не тільки числове, скільки ідейно-філософське його розуміння. Для всіх цих систем була характерна циклічність, ідеалістичне зіставлення ходу історії з людським життям. У період еллінізму всі ці практичні і філософські досягнення в області хронології були вдосконалені, після чого їх запозичили цивілізації середньовічного Сходу і Заходу. В цілому ж порядок числення часу в стародавніх країнах Близького Сходу свідчить про особливу специфіку східного людини, його прагненні до пізнання і осмислення життєвого процесу в доступних і зрозумілих йому формах, переважно релігійних.
Список деяких застарівших одиниць часу:
1 фортнайт – 14 діб.
1 терція – 1/60 секунди.
1 індикт – термін в 15 років, починаючи з 1 вересня.
Про одиниці довжини
200 років тому назад в різних країнах, в тому числі і в Київській Русі, застосовувалися різні системи одиниць для вимірювання довжини. Перші одиниці довжини були пов`язані з розмірами частин тіла людини.
Наскільки зручними були початкові міри – лікоть, вершок, сажень – адже вони завжди при собі, настільки вони були й неточними, адже у різних людей одиниці різні.
Список деяких застарівших одиниць довжини:
1 вершок – 44.45 мм.
1 лікоть – 53-54 см.
1 сажень – 230 см.
У зв`язку з розвитком торгівлі назріла необхідність встановити чіткі визначення одиниць довжини. Що і сталося, коли в 1960 році в Парижі на генеральній конференції по мірам та вагам 32 країни прийняли Міжнародну систему одиниці, знану з уроків фізики СІ.