22.01.2022 17:25
для всіх
1091
    
  5 | 5  
 © Поліанна М

Видатний конструктор українського походження І. І. Сікорський

Видатний конструктор українського походження І. І. Сікорський

Родоначальник усіх багатомоторних важких літаків – «Гранд», а його творець – винахідник Ігор Сікорський. Всього 109 років тому, в 1913, перший авіа-гігант пролетів всього 100 км. А сьогодні перельоти наступників дітища Сікорського набагато масштабніші. Народився Ігор Іванович 6 червня 1889 р у Києві.

«Мені наснився дивовижний сон. Я побачив себе, що йде вузьким коридором. По обидва боки були двері, оздоблені горіхом, як на пароплаві, на підлозі лежав дивовижний килим. Зверху падало м`яке блакитне світло електричних світильників. Коли я йшов, підлога під ногами злегка вібрувала, і ця вібрація була схожа на качку пароплава. Я був переконаний уві сні, що перебуваю на борту величезного літака. Коли я прокинувся, мені сказали, що людина ще ніколи не створювала вдалого літаючого апарату, і взагалі це нездійсненно».

Під час навчання у Київському політехнічному інституті Ігор Сікорський надихнувся мрією створити літальний апарат за власним проектом – гвинтокрил. Навчання надовго йде на другий план, тому диплом інженера він отримав лише в 1914 в Петербурзькому політехнічному інституті за створення багатомоторних літаків.

Перший гвинтокрил двадцятирічний студент Ігор Сікорський спробував зробити у дворі свого будинку у липні 1909 року. Але досягти необхідної підйомної сили гвинта не вдалося.

Разом з вертолітною справою Сікорський успішно експериментує з аеросанями своєї конструкції. На них він навчається проектувати та будувати повітряні гвинти. Після цього винахідник спрямовує свої сили на розробку літаків. У 23 роки Сікорський очолює конструкторське бюро із перспективами замість диплома.

Весною 1912 року він привіз на Московську повітроплавну виставку власноруч розроблений та побудований літак. Його розробка виграла змагання серед літальних апаратів, а переможця запросив на вечерю голова правління акціонерного товариства Михайло Шидловський, один із найбагатших людей Російської імперії. Молодий розробник поділився з інвестором своїми технічними ідеями, вразивши фінансиста настільки, що той запропонував посаду головного конструктора.

Через рік Ігор Сікорський створив літак-гігант «Гранд» (інша назва «Руський витязь»), перший багатомоторний літак в історії. За це імператор Микола II подарував Сікорському золотий годинник. Новим досягненням вченого став літак-гігант «Ілля Муромець», на якому в середині червня 1914 року екіпаж здійснив подорож з Петербурга до Києва і назад.

Але юнацька мрія про створення гелікоптера не покидала Сікорського. Технології та знання того часу вже дозволяли створити надійний «літаючий човен з гвинтом». Патент він отримав 27 червня 1931 року в США. Адже саме сюди він мусив емігрувати у 1919 році (спочатку в Париж в 1918 р.) із-за гонінь радянської влади.


Ігор Іванович Сікорський на гелікоптері власної розробки

Перший вертоліт Ігоря Сікорського суттєво відрізнявся від існуючих аналогів. Вони були громіздкі, неповороткі, оскільки будувалися з двома гвинтами, які оберталися в різні боки, щоб компенсувати реактивний ефект. Дітище Сікорського виглядало зовсім інакше – винахідник оснастив хвостову балку гвинтокрила невеликим пропелером, залишивши один несучий гвинт. Наразі 90% усіх гелікоптерів виконано саме за цією схемою. За першими моделями Ігоря Сікорського була ціла серія інших. Найбільш вдалі: S-51, S-55, S-56, S-61, S-64 та S-65. Також конструктор власноруч розробив (ще до кінця 1940-их р.) серію з 17 базових літаків, які разом з 18 моделями гвинтокрилів, принесли США престиж та низку рекордів. При цьому підприємство Sikorsky Aircraft працює по сьогоднішній день, продовжуючи справу свого засновника Сікорського Ігоря Івановича, який помер 26 жовтня 1972 року в Стратфорді (США). Нові моделі гвинтокрилів та літаків виходять постійно, а компанії в 2022 році виповниться 99. Справа виданого українського винахідника, інженера, авіаконструктора живе. Наприклад, сучасні гелікоптери S-80 та S-92 побачили світ буквально нещодавно, в 2018 році, а S-100 (Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant) – в 2019 р.


Гвинтокрил Sikorsky–Boeing SB-1 Defiant. Розробка 2019 року

Цивільні та військові літаки й гвинтокрили Сікорського можна помітити в небі в кожній частині світу, адже усі знають, що ці літальні апарати найкращі в світі.


Запрошуємо школярів підписатися на канал youtube "Готові Домашні Завдання (ГДЗ): Фізика":

Перейти до ГДЗ на YouTube


Візьміть участь в обговоренні

+++ +++
  • Зберегти, як скаргу
Дописи відсутні!