Історія вивчення магнетизму
Магнетизм був вперше виявлений в стародавньому світі, коли люди помітили, що в природі існують природно намагнічені камені, шматки мінералу магнетиту, які можуть притягувати залізо та інші шматки магнетиту. Слово магніт походить від грецького терміна μαγνῆτις λίθος – «магнезіальний камінь, камінь з Магнесії», тобто назва бере початок від однойменного міста Мегнесія та регіону Магнісія (Греція), де подібні камені знаходили найчастіше, хоча вони траплялися і в Азії (Туреччина).
У стародавній Греції Аристотель першим намагався пояснити явище магнетизму, яке підняв в свій час філософ Фалеса з Мілета (роки життя 625-545 рр. до н.е.). Також були згадки магнетизму в давньоіндійському медичному тексті Сушрута-Самхіта, де він описує використання магнетиту, щоб видалити частинки металу з тіла людини.
У стародавньому Китаї, найперші згадки на магнетизм можна знайти в книгах II та IV століття. Також, як відомо з історії створення компаса, який китайці розробили ще в ІІІ столітті, про магнетизм знали задовго до перших літературних згадок. Але найцікавіше почалось в XIII століття, коли вчені захотіли вивчити магнетизм, відшукати причини виникнення цього явища.
1269 року французький дослідник П’єр Перелен де Марикур розмістив на поверхні постійного сферичного магніту маленькі сталеві голки і побачив, що вони постійно розташовулися не хаотично, а по певних лініях, які перетиналися в двох точках, названих «полюсами» по аналогії з географічними полюсами Землі. Можна сказати, що це була перша «візуалізація» магнітних ліній. Але, нажаль, більше це не дало.
Тільки в 1845 році англійський фізик Майкл Фарадей для розуміння суті магнітних явищ сформулював поняття «магнітного поля». Він вважав, що як електрична, так і магнітна взаємодія, здійснюється за допомогою невидимих полів – електричного і магнітного. А магнітне поле безперервне в просторі і здатне діяти на рухомі заряди. Адже ще 29 серпня 1831 році Майкл Фарадей виявив, що змінне магнітне поле породжує електричне та навпаки – змінне електричне поле створює магнітне поле. Це явище стало відомо як закон електромагнітної індукції Фарадея. Де слово «індукція» з латинського inductio означало «наведення, виведення».
Відкриття електромагнітної індукції дозволило перетворити магнетизм на електрику, що і ставив собі на меті Фарадей. Ще в 1822 році він написав це завдання собі на папірці і 9 років йшов до мети. І, як відомо, саме це дозволило перевернути світ та створити наступним вченим генератори, двигуни та електрифікувати планету.