Розв’язування задач з теми: Тепловий баланс
8 класМета онлайн уроку: закріпити знання під час очного або дистанційного навчання з теми «Тепловий баланс»; продовжити формування вмінь і навичок учнів розв’язувати фізичні задачі, застосовуючи набуті знання
Д. Пойя
Актуалізація опорних знань. Перевірка знань
Пройдіть повторно тест з теми «Тепловий баланс», щоб пригадати пройдений матеріал перед застосуванням набутих знань при розв’язуванні задач.
Тест "Тепловий баланс"
Застосування набутих знань по темі «Тепловий баланс»
Опрацьовуємо задачі в робочих зошитах. Якщо щось не виходить, значить треба ще раз пройти пройдену тему про «тепловий баланс».
Але перед тим, як приступити до розв’язування задач, розглянемо алгоритм роботи з такими задачами.
Алгоритм розв’язування задач на застосування рівняння теплового балансу
1) визначте усі тіла, які входять в ізольовану систему тіл;
2) установіть, які тіла віддали теплоту, а які – отримали;
3) складіть рівняння теплового балансу, в лівій частині якого матимемо теплоту, яка була віддана, а в правій – яка була отримана;
4) розв’яжіть рівняння та знайдіть значення шуканої величини.
Якісні задачі
Задача 1.
У три однакові посудини налили однакові маси води, спирту, гасу та підігріли на однакових пальниках. Через кілька хвилин виміряли температуру і встановили, що вона різна. Дивлячись на малюнок, скажіть, в якій посудини знаходяться вода, спирт і газ?
Кількісні задачі
Задача 2.
Змішали 1 л води за температури 300С і 2 л води за температури 600С. Визначте температуру суміші.
Задача 3.
В каструлю з нержавійки (сталь) масою 280 г налили 1 л води. Скільки треба додати окропу, щоб температура каструлі з водою піднялася до 500С? Температура навколишнього середовища 200С. Питома теплоємність нержавіючої сталі – 500 Дж/(кг·0С). Відповідь запишіть в грамах. Зобразіть процеси на графіку залежності температури від часу.
Задача 4.
Дві однакові мідні кульки нагріті до однієї температури. Коли у калориметр з водою опустили першу кульку, вона підігріла її від 20 до 500С. Далі кульку дістали і опустили другу, яка підігріла вже нагріту воду ще на 150С. Якої температури були кульки на початку?
Задача 5.
На графіку зображена зміна температури під час охолодження двох шматків олова. Який шматок має меншу масу і у скільки разів?
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Розв’язування задач з теми: Тепловий баланс», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 9, завдання 4 за підручником «Фізика 8 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий».
Наприклад, Завдання 14, вправа 4 за підручником «Фізика 8 клас, П. Ф. Пістун, В. В. Добровольський».