Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей
10 клас
Мета онлайн уроку: поглибити під час очного або дистанційного навчання знання про рух і величини, що його описують; формувати уявлення про середню та миттєву швидкості руху; формувати вміння додавати переміщення та швидкості
Хто не знає, нехай вчиться, а хто знає – згадає ще раз.
Античний афоризм
Також варто ще раз розглянути вступні задачі з уроку «Скалярні і векторні величини», щоб остаточно пригадати та засвоїти методи додавання векторів.
Слайд 2
Тепер скажіть, в якому випадку людина рухатиметься швидше, якщо буде йти вздовж руху ескалатора чи проти нього? Спробуйте пояснити, чому так відбувається?
Слайд 3
Вивчення нового матеріалу «Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей»
Опрацьовуємо дистанційно параграф «Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей» §5 за підручником «Фізика 10 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий». Складаємо конспект. Нижче виділені головні означення. Але розпочнемо з перегляду узагальнююих відео по темі.
Слайд 4
Рівномірний прямолінійний рух
Рівномірний прямолінійний рух — це такий механічний рух, під час якого тіло за будьякі рівні інтервали часу здійснює однакові переміщення.
Векторну фізичну величину, яка дорівнює відношенню переміщення s до інтервалу часу t, за який це переміщення відбулося, називають швидкістю рівномірного прямолінійного руху тіла:
Одиниця швидкості руху в СІ — метр за секунду: [v]=1 м/с.
З наведених формул можна вивести формули для обчислення переміщення (скаляр, вектор та проекцію): s=v·t, sх=v·t,
Для рівномірного прямолінійного руху рівняння координати має вигляд:
де x0 — початкова координата; vx — проекція швидкості; t — час спостереження.
Слайд 5
Графіки рівномірного прямолінійного руху
Слайд 6
Середня шляхова, векторна та миттєва швидкості
Слайд 7
Закони додавання переміщень та швидкостей
Закон додавання переміщень:
Переміщення s тіла в нерухомій системі відліку дорівнює геометричній сумі переміщення s1 тіла в рухомій системі відліку та переміщення s2 рухомої системи відліку відносно нерухомої:
Закон додавання швидкостей:
Швидкість v руху тіла в нерухомій системі відліку дорівнює геометричній сумі швидкості v1 руху тіла в рухомій системі відліку та швидкості v2 руху рухомої системи відліку відносно нерухомої:
1600 км/год — швидкість руху точок екватора, зумовлена обертанням Землі навколо своєї осі. Близько 110000 км/год — швидкість руху Землі навколо Сонця, а отже, й усіх нас. Понад 780000 км/год — швидкість, із якою Сонячна система летить у космічному просторі відносно центра Галактики.
Переглянемо задачу про КОТЕ на «закон додавання швидкостей». Запишіть в зошит коротку умову та розв’язок, виконавши відповідний фізичний малюнок.
Слайд 9
Пройдіть інтерактивний тест «Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей», який складений на основі контрольних запитань параграфа, щоб остаточно закріпити пройдений матеріал.
Тест "Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей"
Слайд 10
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Швидкість руху. Середня та миттєва швидкості. Закони додавання переміщень і швидкостей», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 5, завдання 1, 2 за підручником «Фізика 10 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий». Також розглянути та законспектувати задачу з п. 4 «Учимося розв’язувати задачі» на сторінці 30.
Запрошуємо школярів та вчителів приєднатися до спільноти Facebook "Дистанційне навчання: Фізика":