23.02.2017 00:10
Без обмежень
128 views
Rating 5 | 1 users
 © Роман-Мтт

Роздуми про стімпанк

 

Стімпанк - це культура індивідуалістів-виживальників, автоматично виникає в запаскудженому промвиробництвом місті (наприклад, відроджується після катаклізму будь-якої природи). Електрика, високі технології, мобільний зв`язок – все це розкіш наступних поколінь, а для Стім-панку поза зоною досяжності. У цю епоху важливо:

 

1. Уміння добути необхідні для життя ресурси: чисту воду і повітря, користуючись примітивними засобами: фільтрація, дистиляція, очищення за допомогою наявних реактивів.

 

2. Уміння добути енергію з усього, що здатне горіти – сміття залишиться багато, запасів теж спочатку вистачатиме. Окрім того доведеться багато воювати за ресурси.

 

3. Навчитися робити примітивну піч, щоб гріти воду, конденсувати її з просоченого індустріальним туманом повітря, гріти собі повітря для підтримки власної температури, щоб готувати собі їжу (так-так). Вчимося по максимуму використовувати теплову енергію собі на благо.

 

4. Відновити знання, починаючи з простої конвекції, парового опалення і теплової машини, плюс: теплоізоляція, прості електричні ланцюги (лампочка-вимикач-джерело струму). Нові знання просто так не з`являться – після катаклізму або при відсутності електрики, всі масиви накопичених знань будуть загублені. Найкраще, що залишиться людству, це курс шкільної фізики, яку більшість і на 30% не пам`ятає. Далі складна механіка (мінітурбіни, мінігенератори, паровий індивідуальний транспорт або приводний від власної мускульної сили чи сили тварини, коли вони ще виживуть), пневматика, гідравліка. Головна умова – немає альтернативи іншого джерела енергії, крім палаючого сміття, старих запасів вугілля і залишків рослинності. Хімія з`являється трохи пізніше – хімічні джерела енергії теж прийнятні. Джерела хімічної сировини: загиджені повітря, вода, ґрунт – їх можна брати з поверхні планети, не копаючи, і старі запаси зруйнованих підприємств.

 

5. Після вирішення першочергових завдань (чисті вода і повітря, тепло, захист від інших, менш розумних Стім-мешканців, але теж бажаюючих жити довше) можна подумати і про красу – без неї нудно. Але до цього – одна суцільна практичність і функціональність. Наразі ситуація в Україні в Стім-панковому фендомі геть інша: більшість майстрів орієнтовані на красу, коли реальних моделей приладів цього фантастичного світу не видно. Хоча на Заході теж більшість тяжіє до краси (зовнішні фішки), але багато хто будує і діючі моделі техніки.

 

6. Відкритим залишається питання харчування. Як добувати їжу в повністю екологічно убитому середовищі – не розумію. Про мутованих тарганів і щурів, як джерело білка, думати не хочеться. :) Можливо буде якась рослинна їжа, зі збережених бурих і коричневих тіньолюбних бур`янів. Зрештою, попередником пшениці колись був абсолютно дикий бур`ян.

 

Як результат, з часом отримаємо дуже жорстке механістичне суспільство, в якому будуть цінувати знання, силу, здатність знаходити ресурси і захищати їх. Коли життя нормалізується – почнемо думати про екологію. Можливо, досвід попереднього періоду виживання навчить Стім-попаданців чогось, і вони відмовляться від розвитку "атомної" енергії або "вуглеводневої» електрики, навчившись максимально використовувати енергію пара, при цьому піклуючись про навколишнє середовище. Стім-бой з його «сферою абсолютного тиску», як варіант, вже існує.

 

Як вам? Така філософія підходить? ;)

 

Що отримаємо в майбутньому? За 5-10 років нас чекає наплив екранізацій Жуль Верна в голлівудській обробці. Це буде мегакруто: Вілл Сміт зі своїм «Диким-диким Заходом» буде нервово смикатися при перегляді трейлерів, «В місті загублених дітей» заплаче самий злий-злий Кранк, а Герберт Уеллс радо посміхатиметься зі своєї машини часу, о всі ці фільми вже давно бачив. J

 

Українські проекти, які слід відзначити в цьому напрямку:

1. Графічний роман «Воля».

2. книга «Цепелін до Києва» Ігоря Сіліври.

 

З сучасних це все. Хто хоче доповнити список – радо прошу.

 

  • Увага! Не забудьте ...

Рекомендуємо також:

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні

Ваше ім`я, псевдо або @: 
Закріплений коментар
Коментар відвідувача стає доступним для ознайомлення лише з дозволу Редактора
 26.02.2017 22:49  Каранда Галина => © 

ой) тільки побачила, як я поїздівалася була зі слова "кавун")))
спробуйте. я теж цілком вся така традиційна, але кавун з оселедцем - це вже теж традиція)

а вареники зоряні - будете?: 

 26.02.2017 22:45  © ... => Каранда Галина 

я далі вареної картоплі з медом ніколи не заходив. більш схильний до традиційних смаків :)))  

 26.02.2017 22:38  Каранда Галина => © 

за мед з оселедцем не знаю, а от кавун з оселедцем - самий зайчик))) не пробували?:)

 25.02.2017 00:45  © ... => М Котик 

Ви самі відповіли на своє питання: стімпанк тепліший - там реально тепло в тому світі, де всюди рушієм є вогонь і пара, на відміну "ніж холодний кіберпанк", де електрика максимум гріє якийсь занедбаний процесор чергового кіборга. В стімпанку більше простору для боротьби, здолання труднощів простою людиною. І він простіший технологічно - це теж важливо, бо зрозуміло. Якщо порівнювати з літературою 18-19 ст, то це наче фантастичний лицарський роман про сміливих людей і їх пригоди, але написаний наприкінці 20 століття і понині про лицарів вікторіанської епохи. 


Історичний антураж завжди додає тепла і романтизму, на відміну від холодного і здебільшого бездушного космосу суворої НФ.  :)


Дякую за спілкування!

 25.02.2017 00:36  М Котик => © 

Так, я з вами з цього приводу повністю згоден. тим не менш стім вийшов трішки за рамки і є також субкультурою. проти жанрової дискримінації нічого немаю, просто є щось у стімпанку таке, що чіпляє більше ніж холодний кіберпанк- це єдине, що хочу додати. 

 25.02.2017 00:06  © ... 

я розумію, ви хочете вибудувати, як воно має бути: механіка → вугілля і пара → електрика → солярка і бензин → мирний атом і електроніка → нано-технології. Але жарт історії розвитку фантастики тут ставить все з ніг на голову, як я писав.


Важливо зрозуміти що таке жанри. В літературі стімпанк не може вийти за свої межі жанру. Наприклад ви читали детектив (читали-читали, читали-читали). Тут на половині твору детектив завершується (злочин розкрито), і починається мелодрама з тими самими героями, в фіналі твор...

 24.02.2017 23:40  М Котик => © 

Так, було б цікаво почитати. та я мав на увазі, трішке інше, коли говорив про перехід: по логіці, на заміну стімпанку, так чи інакше прийшли б нові технології такі які є в кіберпанку. 

 23.02.2017 20:45  © ... => Каранда Галина 

сенс не в обмежуванні фанатстики, а в розвитку жанру як такого. Ви ж не будете ліпити фентазі до детективу, чи мелодраму до жахів. деякі змішування жанрів люди не сприймають, в результаті це не продається, бо читач чітко орієнтується на певні жанри. Я не є фаном стімпанку - іноді цікавлюся ним. Якщо буде написано НФ з елементами стіму - навряд чи на таке поведуся: це для мене як мед з оселедцем - всьому є межа.

 23.02.2017 20:30  Каранда Галина => © 

рвемо межі... смисл обмежувати фантастику???? 

 23.02.2017 20:23  © ... => Каранда Галина 

стімпанк польоти на такі відстані точно не передбачає - обмеження жанру. :))) 

 23.02.2017 20:19  Каранда Галина => © 

і взагалі: пора звідси дряпати! Он, кажуть, знайшли планети, придатні до життя! на відміну від нашої)

 23.02.2017 14:44  © ... => Брама 

Ні. Це "бойскаути", і вони обмежені рамками жанру: в них є доступ до вугілля і пари, може трохи хімії і можливість зробити простий паровий генератор - для лампочки вистачить, може на один трамвай. Но на тому - все. Технологічного плану переваг не має, головне ресурси і їх завоєння в антуражі 18 ст. - це основи цього жанру. Механіка, пара, вугілля: за ці рамки в жанрі сильно виходити не можна - там нема бензинових двигунів чи масової електрики. інакше не стімпанк. :)

Дякую що читали! 

 23.02.2017 10:49  Брама => © 

Це щось на зразок новітніх бойскаутів? Але ж знову все по колу – електрика, технології, фізика. Думаєте, ми почнемо думати за екологію? Навряд чи ... Гадаю, спімпанк допоможе вижити, не більше того. З-за любого розкладу людство приречене на техногенний щлях розвитку. Але особисто я приєднався б до такої спільноти, бо , як видно, глобальні катастрофи не за горами. Дякую. 

 23.02.2017 01:08  © ... => М Котик 

1. Ні, це не перехідний стиль. Він виник не як альтернатива, а як насмішка з кіберпанку наприкинці 70-х. Спочатку був чисто в малюнках. Людям сподобалося і вони почали писати і знімати в такому стилі. Потім до нього вже почали відносити все що пов`язане з вікторіанською епохою. Але все написане в подібному стилі до 70-х років 20 ст - це не стімпанк.

Стімпанк як піджанр фантастики - це перший піджанр, який виник не з літератури, а саме з картинок. 


2. Після стіма виникли т...

 23.02.2017 00:51  М Котик => © 

мені більше подобається "імперія мерців" хоч і "стімбой" класне аніме. Стімпанк, здається, лише перехідний період до кіберпанку. так, там присутнє, інколи доволі жорстке , класове розшарування. люди ніколи не були рівними, і не будуть. навіть зараз в нашій країнї є бідні і багаті, середній клас, як такий у нас відсутній. назви олігарха-паном, а депутата-бароном, а личина одна і та ж. Особисто мені стімпанк більш довподоби ніж теперішній час, в ньому присутня певна романтика... незнаю 

Публікації автора Роман-Мтт

Літературні авторські твори, вірші, проза, публіцистика та інше

Сторінка: 1 з 4 | Знайдено: 22
Автор: роман-мтт
АВТОРСЬКІ ЗБІРКИ: фантастичне;
Сортування за: Дата/час опублікування з спад.;