Розв’язування задач з теми: Рух тіла під дією кількох сил
9 класМета онлайн уроку: закріпити знання під час очного або дистанційного навчання з теми «Рух тіла під дією кількох сил» рух тіла чи системи тіл по похилій площині, комбінований рух зв’язаних тіл; продовжувати формувати навички та вміння розв’язувати фізичні задачі, застосовувати отримані знання
І. Кант
Актуалізація опорних знань. Перевірка знань
Фронтальна бесіда
Відповідаємо на усі завдання письмово.
1. Запишіть формули для обчислення синуса та косинуса кута α в поданому на малюнку прямокутному трикутнику.
2.Знайдіть проекції на вісь OX та OY сили тяжіння mg, яка діє на тіло масою m, що рухається чи перебуває в спокої на похилій площині з кутом нахилу α.
Розв’язування задач
Задача 1
На перекинутому через блок шнурі знаходяться два тіла масами 20 кг та 25 кг. Дана система вантажів рухається з прискоренням 1.1 м/с2. Обчисліть прискорення вільного падіння у місці спостереження.
Підказка: За третім законом Ньютона сила натягу нитки Т1 та Т2, прикладені до першого та другого тіла, протилежно направлені та рівні по модулю.
Застосування набутих знань по темі «Рух тіла під дією кількох сил»
Опрацьовуємо очно або дистанційно задачі в робочих зошитах. Але спочатку перегляньте другу частину відео з попереднього уроку (задачі 4-5).
Тепер розв’язуємо в робочому зошиті задачу 4 з параграфу §35, ст. 224-225, за підручником «Фізика 9 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий», уважно аналізуючи усі дії. Обов’язково робимо малюнок до вправи. Після цього, приступаємо до виконання задач поданих нижче.
Автомобіль масою 4 т рухається на гору, сповільнюючи свій рух. Визначте силу тяги автомобіля, якщо ухил гори становить 0, 02, а коефіцієнт опору рухові дорівнює 0, 04. Прискорення автомобіля 0, 15 м/с2.
Задача 2
Яку силу потрібно прикласти до вагонетки масою 500 кг, щоб підняти її по естакаді з кутом нахилу 300. Коефіцієнт тертя дорівнює 0.5. Прискорення вагонетки 0.2 м/с2. Відповідь запишіть в Ньютонах.
Підказка: Задача дуже подібна на 4 з параграфу §35. Не забуваємо виконувати малюнок.
Задача 3
Похила площина має довжину 8 м та висоту 4 м. По ній, починаючи з вершини, починає ковзати брусок. Який час триватиме рух тіла до основи похилої площини і яку швидкість воно матиме в кінці спуску? Коефіцієнт тертя між бруском і площиною становить 0.2. Початкової швидкості тіло не мало.
Підказка: Шукаємо спочатку прискорення, а завдяки йому дуже легко зможете знайти кінцеву швидкість та час ковзання бруска.
Домашнє завдання
Вправи до онлайн уроку «Розв’язування задач з теми: Рух тіла під дією кількох сил», які вкаже ваш учитель фізики.
Наприклад, Вправа 35, завдання 5, 6 за підручником «Фізика 9 клас, В. Г. Бар’яхтар, С. О. Довгий».