Номер Нуль
рецензія до роману Умберто Еко "Номер Нуль"
На сучасному етапі питаня маніпуляції свідомістю за допомогою ЗМІ вийшли ледве не на перший план. Особливо це стало актуальним з появою інтернету та всезагальним захопленням мережею, яка є пріорітетним джерелом інформації для більшості активних людей. Але між тим це почалося не вчора і не позавчора. Газети, журнали, телебачення та радіо завжди грало роль маніпулятора на користь сил, в яких була зосереджена влада та капітал.
Гібридна війна проти України посилила загальну інформованість та інтерес до методів ведення пропаганди. Ми доволі непогано орієнтуємося в успіхах "талановитої людини" Геббельса та топ-ведучого росТВ Кісєльова. Більше того, загальна освітченість приводить до того, що російська пропаганда все більше сприймається, як щось абсолютно брутальне і позбавлене здорового глузду. Але справжня, тонка, скрупульозна, зважена, високоефективна маніпуляція свідомістю, яка побудована на класичних посібниках по цій справі, теж нікуди не зникла. І про неї ми не знаємо практично нічого.
Новий роман Умберто Еко "Номер Нуль" є прикладом твору, який можна написати на порожньому місці, натужно не вигадуючи ніякого хитромудрого сюжету. Достатньо фахово розібратися в актуальній темі і правильно її подати. А головний герой, любовна лінія та сякий-такий сюжет завжди знайдеться під рукою.
Події роману розвиваються в Мілані (Італія) на початку 90-х довкола виходу на ринок паперових ЗМІ нової газети. Команда "професіоналів" готує так звані "нульові номери" для того, щоб в тестовому режимі сформувати лице видання та розкрити перед потенційним роботодавцем свої можливості. Видання позиціонує себе в гостросоціальному жанрі, що намагається достукатися до читача резонансними фактами та гіпотезами, які по своїй суті не мають нічого спільного з реальністю. Саме творчий підхід молодої команди до створення контенту під диригуванням талановитих керівників є основою роману. Вдумливий чатач отримає велике задоволення від саркастичних діалогів та чорного гумору трудівників пера, дізнається про всі тонкощі маніпуляцій в новинах та прослухає не один майстер-клас, щоб самому стати продажним журналюгою. Окремими бонусом стане реконструкція події довкола страти італійського диктатора Беніто Муссоліні, яка майстерно вплетена в загальну фабулу роману.
Книга рекомендується для прочитання усім, хто має відношення до видавничої діяльності, ЗМІ або полюбляє сприймати новини по ящику чи інтернету за чисту монету. Роман вийшов українською мовою у видавництві "Фоліо" в 2015 році (192 ст.).