23.02.2013 11:48
for all
6830 views
    
rating 5 | 6 usr.
 © Тетяна Белімова

Залишенець Чорний Ворон

Залишенець Чорний Ворон

роман Василя Шкляра

«Вершниця щезла за деревами, а він, спантеличений, ще довго тримав у руці ту шапку, поки нарешті накинув на голову. Накинув – і швидко зняв, припав обличчям до її теплого споду. Ні, не може бути. Подих йому перехопив запах понтійської азалії, кадила духмяного і дикої орхідеї», - ось так химерно у дивних ароматах, що здіймають ейфорію почуттів, у відомому романі Василя Шкляра «Чорний ворон» описано з’яву однієї з героїнь… Чому варто згадати про це на початку нашої розмови про цей твір? Та тому, що така одивненість реальності, її міфологізація є основним художнім прийомом у цьому романі. Дії «Чорного ворона» розгортаються у двох паралельних вимірах – реальному, у якому існує історична постать легендарного холодноярівського отаману, і фантастичному потойбіччі, що в ньому містична постать Веремія є ніби дзеркальним відображенням реального героя.

Про що цей твір? Про події майже сторічної давнини – початок 20-х років минулого сторіччя, коли визвольний рух ще залишав надії на перемоу. Проте прибічники української армії змушені булу перейти до партизанського стану, фактично стали повстанцями. Цей роман репрезентує одну із найгероїчніших і найтрагічніших сторінок українського народу – відважну й нерівну боротьбу останнього повстанського загону Холодного Яру, очолюваного Чорним Вороном, із новою колоніальною радянською владою в Україні

Сюжет оповіді розгортається у межах 1921-1924 років із остаточною фінальною проекцією на 1964 рік (у цей рік, коли в Україні відзначали 150-річчя від дня народження Тараса Шевченка, Чорний Ворон, не знищений НКВД-истами, повертається на Батьківщину – тим самим автор ніби стверджує остаточну перемогу свого героя над силами зла й над життєвими обставинами). У романі використано велику кількість архівного матеріалу, що викликає двояке враження. З одного боку, у тексті проступають дуже виразні тенденції міфотворення – сам автор неодноразово свідомо наближає свій твір до епічного звучання, відтворюючи структурні ознаки давньої козацької думи, переказу (його герої, як козаки-характерники, вміють розчинятися, наводити ману на ворога, переховуватися у давніх козацьких підземеллях), а з другого боку, Василь Шкляр оперує конкретними історичними даними, постійно наводячи цитати із чекістських архівів.

Проблематика твору підіймає непрості питання причин поразки національних змагань. Цілком невипадково зринає тут тема Західної України, яка повинна була стати тимчасовим пристанищем для політичних втікачів, і своєрідним акумулятором для перегрупування сил і подальшої боротьби. Автор окреслює перед читачем усю складність і суперечність тогочасної політичної ситуації в Україні, яка вплинула на формування нової радянської державності у її межах. Зовнішній чинник тут визначальний – інтервенція зі Сходу й Півночі. Це зрозуміло – зайди є зайди: вони прийшли завоювати території і методи боротьби у них відповіднч: беруть у заручники цілі села з тим, щоб змусити лісовиків припинити боротьбу й здатися. Але іншим, не менш важливим фактором поразки, є пасивна інертність самих українців, а інколи й відверте запопадництво перед новою владою.

Головні герої роману – сам Чорний Ворон, його вірний Чучупака, кохана Тіна також зазнають міфологізації, про що вже йшлося. Тут можна вести розмову про прозу Івана Багряного, паралелі з якою більш, ніж очевидні, і де так само можна спостерігати втрату героями конкретних людських рис та наближення до міфологізованого уявлення про них. У Василя Шкляра герої також переростають звичні уявлення про людину в її конкретних життєвих проявах, непідвладні звичайним слабкостям, навіть утома, виснаження, хвороби не здатні зломити осердя духу, що рухає їх до мети.

Серед негативних сторін твору можна назвати прояви відвертої, нічим не завуальованої ксенофобії, зокрема, у зображенні росіян, євреїв, китайців. Такий поділ на нації і визначення кращих серед них на початку двадцять першого сторіччя виглядає більш, ніж дивно. Проте сьогодні, в умоваї російсько-української війни, це можна зрозуміти: ворога важко "оспівувати" або принаймні говорити з ним "на рівних", набагато легше вдаватися до мови профанації, карикатури, сатири. Те, що було незрозумілим в умовах миру, виглядає цілком виправданим в умовах російської агресії. 

«Чорний ворон» написаний легкою мовою. Читач отримає задоволення і від пожвавленого сюжету і від любовних сцен, які зрідка вриваються у непрості батальні будні повстанців, і загалом від пригодницького дискурсу, сповненого інтриг і несподіванок, який Василь Шкляр активно експлуатує у своєму романі. Ця книга для всіх – для тих, хто любить і цікавиться історико-героїчним минулим України, і для тих, хто вперто не визнає деякі очевидні історичні факти – для ознайомлення, пам’яті, захоплення і визнання.КИЇВ, 22 лютого 2013

Обговорення

Візьміть участь в обговоренні

  • Поскаржитись
 07.11.2017 21:16  Сліпокоєнк... => Людмила. 

Можливо це ваше покоління цитую : "нинішня неосвідчена та відстала у своїх поглядах....."! Молодь читає ті книги, які є актуальними! 

 28.10.2017 04:40  Наталя => © 

Чомусь прийшло на думку порівняння на рахунок ксенофобії, Юрій Винничук у своєму романі «Танго Смерті» описує росіян, які приїхали у Львів також із не найкращої сторони, а можливо дійсно, на той час була така велика розбіжність у ментальності між нашими народами? Я схильна вважати, що тут більше правди, ніж ксенофобії. 

 27.10.2017 08:37  © ... => Едько 

Ні, зовсім недовго) Просто поділилася думками))))) 

 07.04.2015 07:52  © ... => Людмила. 

Згідна з Вами, пані Людмило. Нещодавно знову перечитувала "Чорного ворона" для іншої статті. Ви праві, це - шедевр. Письменник дійсно вперше написав про ту сторінку нашу історії, яку всіма силами намагалися вирвати з пам`яті нашого народу. Цей твір мають прочитати всі українці.  

 06.04.2015 19:47  Людмила. => © 

Шедевр української літератури! Ніхто так не напише, як Василь Шкляр. Для цього потрібно знати правдиву історію нашої неньки-України. Побільше б таких творів! А не якигось там бетселерів, які читає нинішня неосвідчена та відстала у своїх поглядах молодь! Деякі молоі навіть не занють історію Холодного Яру, не кажучи вже про Українську Народну республіку. А дуже шкода! З задоволенням прочитала всі твори Василя Шкляра та й ще раз перечитую! Без сліз читати не можна, настількивсі вони написані з душею! Тож читайте! не пожалкуєте! 

 11.11.2014 23:20  Едько => © 

Гарна рецензія, до
вго писали? 

 25.02.2013 14:47  © ... => Суворий 

якби мені це сказав, хтось інший, а не мій шеф...............
а так - я закриваю тему. ставлю крапку. 

 25.02.2013 14:41  Суворий => © 

Нажаль, Тетяно, ви дуже гарний філолог, але поганий психолог... Нічого окрім агресії не викличе ваш холодний душ... Тему закриваємо... 

 25.02.2013 14:38  © ... => Ірина Затинейко-Михалевич 

погоджуюся, єдине, що питання ксенофобії, для мене особисто, все одно залишається неприємним фактом. 

 25.02.2013 14:37  © ... => Суворий 

може й не вирішує, але ефект холодного душу інколи є корисною терапією - мізки враз стають на місце. у неї не стали від попереднього - я роблю висновок, що цей повтор уже точно навмисний, щоб ми тут знову кинулися в бій. я так думаю. 

 25.02.2013 14:31  Суворий => © 

Таких як вона багато і просто цькування проблему не вирішує... 

 25.02.2013 14:30  © ... => Суворий 

аааааааааааа! а я думала, що котли в нас уже скінчилися. а то б ми, як герої "Сьонунга" розвели б багаття.......... 

 25.02.2013 14:30  Ірина Зати... 

читала Чорного Ворона-Залишенця, як тільки вийшла в друк ця книжка - вважаю її найсильнішою із сучасних про нашу історію. Шевченківська - заслужена!!!! 

 25.02.2013 14:28  Суворий => © 

Та я жартую... Не жалію, а вважаю що їй не вистачає знань, якщо вона твердить те про що ви пишете... І дорослість тут ні до чого... 

 25.02.2013 14:26  © ... => Суворий 

в яку пічку? 

 25.02.2013 14:24  Суворий => © 

А ви пропонуєте в пічку її вкинути? 

 25.02.2013 14:23  © ... => Суворий 

Я не розумію? Ви що її жалієте? Доросла тьотя, яка все життя прожила в Україні і дозволяє собі оспівувати кривавого тирана, який тут влаштовував мільйоні страти, у тому числі шляхом Голодомору? 

 25.02.2013 14:16  Суворий => © 

Я дав їй посилання на новий цикл Ігоря Кобріна про 41 рік  "Заборонена правда" (автора "Хлібна гільйотина" і "Собор на крові") на рос мові... Дуже добре прочищає мозок тим хто ще вірить в Сталіна і Радянську владу. Надзвичайно високий рівень аналітичної викладки...

Помітив що в Україні немає ні кіно ні документалістики, але те, що виходить, речі шедевральні...

Про провокацію сумніваюсь. Сахаров в молодості теж визнавав Сталіна великим і потім каявся, що був під впливом суспільної пропаганди. Потрібне просвітництво...

 25.02.2013 13:47  © ... => Володимир Пірнач 

Героям слава!
А ти читав "Червоного" А.Кокотюхи? 

 25.02.2013 13:46  © ... => Деркач Олександр 

Дякую за відгук! 

 25.02.2013 13:46  © ... => Тетяна Чорновіл 

Дякую! 

 25.02.2013 13:45  © ... => Суворий 

Згодна, що була. Згодна про пісню. Та є ще авторська думка у творі, як не крути. Крім описів ксенофобії автор демонструє своє власне ксенофобське ставлення до інших націй. Так уже сталося у нас, в Україні, що ніхто не можу гарантувати етнічну "чистоту". Уявіть собі на хвилинку, що Василь Шкляр завтра дізнається, що його мама чи тато - наполовину єврей, наполовину росіянин... Що він тоді заспіває?
А фанатам радянської влади якраз навпаки варто читати. От я б пані Коруняк порадила прочитати для розширення обрію і для повноти картини прочитати - там багато історичних документів наводиться, так що гола історична правда, так би мовити, а проти правди... хоча є, звісно, дуже вперті, що й на біле будуть чорне казати... 

 25.02.2013 12:05  Володимир ... => © 

Я прочитав відразу як тільки книжка з"явилася. Чесно кажучи дуже захопила і я під впливом заставив прочитати весь офіс (звісно не весь,але свідомі і читаючі прочитали всі). Дуже сильна робота, не даремно книжка писалася 12 років.
Всім рекомендую.
Слава Україні! 

 24.02.2013 08:45  Деркач Оле... => © 

Цікаво...сподобалась рецензія, про книгу чув але у Вас докладніше...Дякую за привітання))) 

 23.02.2013 23:42  Тетяна Чор... => © 

Хоч роман і не читала, але з рецензією ознайомилась з цікавістю! Чудова присвята! 

 23.02.2013 12:11  Суворий 

Напевно в ті часи ксенофобія все-таки БУЛА і з пісні, як відомо, слів не викинеш...

Судячи з усього фанатам Радянської влади читати не рекомендується... Людям, яким цікаві альтернативні точку зору, навпаки варто. Постараюсь прочитати і я...