Христос Воскрес, харківський процес СВУ, два мільярди людей на Землі
Образ Христового Воскресіння намалював голандський маляр-мистець Петро Павло Рубенс, родом із Фландрії.20.04.1930 | № 15
- Воскресіння Христа (ГНІХ)
- Харківський процес „Спілки Визволення України".
- Безробіття в лютому 1930 року у США.
- Війна за сіль в Індії триває.
- Населення Землі на початок 1930 року два мільярди людей.
- Похід на Вільно (Вільнюс).
- Про можливий розрив радянсько-французьких дипломатичних стосунків.
- Арештували більшовицького радника Рабіновича.
- Вбили посланця з документами харківського процесу.
Воскресіння Христа (ГНІХ)
Воскресіння ГНІХ так описує св. єванг. Лука: А в перший день тижня, дуже рано, прийшли (жінки) до гробу, несучи пахощі, котрі приготовили, і знайшли камінь відвалений від гробу, і ввійшовши не знайшли тіла Господа Ісуса і сталося, коли збентежилися тим, що два мужі станули біля них в блискучих одежах. Коли ж настрашились і нахилились до землі, сказали до них: Чого шукаєте живого між мертвими? Нема його тут, а встав, згадайте, як вам говорив, коли ще був в Галілеї, кажучи: Що Син Чоловічий має бути виданий в руки людей грішників і розп`ятий і в третій день воскреснути. І згадали його слова. І вернувши від гробу, сповістили про все одинадцятьох і всіх інших. А була Марія Магдалина і Йоанна і Марія Якова. І інші з ними говорили про це апостолам, і здавались їм вигадкою їх слова, і не повірили їм. Та Петро встав, побіг до гробу і, нахилившись, побачив одні покривала, і відійшов, дивуючися сам собі тому, що сталося.
А два з них (з учеників Господа) ішли в той же день в село, що було віддалене на шістьдесят стай від Єрусалиму, на ім`я Емаус. І розмовляли вони між собою про все те, що трапилось. І сталося, коли розмовляли та розпитували один одного, і сам Ісус наблизившися, ішов з ними. Та очі їх заступило, що його не впізнали. І сказав до них: Що це за розмова, що ведете між собою, йдучи? І станули сумні. А один, котрому ім`я Клеопа, сказав до нього у відповідь: Хіба ти один захожий в Єрусалимі і не знаєш, що в нім сталося в ті дні? А він сказав їм: Що?
І сказали йому: Про Ісуса Назарянина, що був пророком, сильний в ділі і слові перед Богом та всіми людьми; як видали його наші первосвященники і князі на суд смертний і розп`яли його. А ми надіялися, що це той, що має спасти Ізраїль; а тепер до того всього третій день сьогодні, як те сталося. Та й деякі жінки з наших налякали нас, що були досвіта при гробі, і, не знайшовши його тіла, прийшли, кажучи: Що і явлення ангелів бачили, котрі говорять, що він живий. І пішли деякі з наших до гробу, і знайшли так, як жінки сказали, а самого не бачили. А він сказав до них:
О нерозумні і тверді серцем, щоб повірити всьому, що говорили пророки. Чи не мав Христос постраждати і увійти в свою славу?! починаючи від Мойсея та всіх пророків виясняв їм із усіх писань, що були про нього. І наблизилися до села, до котрого йшли, а він удавав, що йде далі. І затримали його, кажучи: Зостанься з нами, бо вечоріє і нахилився день; і увійшов, щоб зостатись з ними. І сталося, як сидів з ними за столом, взяв хліб і благословив і переломив і дав їм. І отворилися їх очі і пізнали його, а він зник їм з очей. І говорили до себе: Чи наше серце не горіло в нас, коли говорив в дорозі, і коли відчиняв нам Письмо? І вставши в тій хвилі, повернулися в Єрусалим і знайшли зібраних одинадцятьох і тих, що були з ними, котрі говорили: Справді встав Господь і явився Симонові. А ці розповіли, що сталося в дорозі і як пізнали його по ламанню хліба. (Лук. 24.)
Харківський процес „Спілки Визволення України".
В процесі 45 Українців, членів „Спілки Визволення України" (СВУ) покінчили вже переслухувати обвинувачених. Потім промовляв прокурор Михайлик. Він домагався кари смерті на більш ніж двадцятьох обвинувачених. Більшовицькі агітатори й часописи роблять крик, що таке домагання залагідне, що всіх 45 обвиначених треба покарати смертю. Вуличне шумовиння йде за агітаторами й теж кричить: „Усіх на смерть!"
Дня 14 квітня 1930 року промовляла оборонниця Гермайзого Вознесенська. Вознесенська промовляла українською мовою. Вона доказувала, що національний український рух це не робота чужих та не тільки української буржуазії. Він був завжди глибоко народний і завжди спирався на широкі народні маси. Члени „Спілки Визволення України" спиралися на кооперативний рух, бо бачили в ньому чинник, що веде народ, а перше всього вбогі народні маси, малоземельні та безземельні верстви до кращої долі. Українська кооперація, доказувала Вознесенська, відгравала ще до війни дуже важливу роль в розвитку національного руху.
Потім перейшла оборонниця до долі кооперативного руху в часі перед більшовицькою революцією, потім за Центральної Ради, за гетьмана, за Директорії та за радянської влади...
Так процес проти найкращих синів українського народу доходить уже до кінця. Не знати, яка доля жде обвинувачених, хоч можна сподіватися найгіршого для них. Та можна вже тепер сказати, що більшовики не осягнуть цього, що думали осягнути. Навпаки цей процес отворить очі найширшим колам нашого народу й причиниться до ще більшого національного усвідомлення.
Безробіття в лютому 1930 року у США.
В торгівельній комісії сенату Віліям Грін, голова Американської Федерації Праці, заявив, що в краю є тепер 3, 700.000 безробітних. В місяці лютому втратили робітники 400 мільйонів дол. заробітків. Коли уряд хоче не допустити до революції, казав Грін — мусить заопікуватися безробітними. Грін проти того, щоб давати підмоги безробітним. Треба утворити якусь інституцію, що убезпечила б робітників від безробіття. Люди не можуть голодувати. Найкраще каже Грін завести пятиденний тиждень праці.
Війна за сіль в Індії триває.
Провідник націоналістів Ґанді сповнив те, що заповів і зломив соляну монополію в Індії. Оточений чотирма тисячами прихильників увійшов на морське узбережжя в Делі й став там добувати сіль. Хоч Ґанді зломив закон, його не арештували. Однак рішучк виступила англійсько-індійська влада проти його прихильників, що в ко занедужав наслідком виснаження сил різних місцях добували сіль.
Часописи подають, що навіть сам голова всеіндійського конгресу Неру взяв участь в порушенні сільної монополії в околиці Агатябаду. Індійський уряд арештував Чобурія, що на чолі доброволецького відділу добував сіль із морської води. Арештували теж 14 його товаришів, самих студентів.
Населення Землі на початок 1930 року два мільярди людей.
Міжнародній статистичний інститут у Газі обчислив, що на землі живе тепер понад два мільяярди людей. Недокладні ще обчислення населення в Бразилії, Аргентині, Чилі та Уругваю. Здогадуються, що там людей багато більше, як вдалося обчислити інститутові. Віддавна вже заходилися коло обчислення, скільки є на світі китайців. Обчислювали, що їх є 100 мільйонів. Та пізніше ствердили, що в самій китайській державі є їх до 350 мільйонів. Та й це число не було докладне. В 1921 р. обчислило китайське міністерство пошти, що китайців у Китаю та в Манжурії є 445 мільйонів. Міжнародний статистичний інститут у Газі начислив тепер китайців на 450 мільйонів. Також щодо Африки не було означеного числа населення. Статистичний інститут у Газі подає, що в Африці живе 160 мільйонів населення.
Виявляється теж, що втрата від 15 до 20 мільйонів людей у часі світової війни не вплинула зівсім на зменшення населення Землі. Від часу війни зросло населення землі дуже сильно. Перед війною (1910 р.) обчислили були, що на Землі живе 1600 мільйонів людей, а тепер, як обчислив згаданий інститут, є людей понад два мільярди.
Тепер у цілому світі є 15 мільйонів людей без праці.
Похід на Вільно (Вільнюс).
Литовці небаром будуть святкувати 500-ліття великого князя Литви й Русі Вітовта. Свято це відбудеться дуже величаво. Цікаве, що між іншим буде організований і маніфестаційний „похід на Вільно". Влаштують його так, що всі залоги шавлісів рушать у цей день старим шляхом ковенським на Риконти в напрямі Вільна та спиняться перед польськими прикордонними стовпами. — Так хочуть литовці зазначити, що не визнають Вільна до Польщі.
Про можливий розрив радянсько-французьких дипломатичних стосунків.
Француський міністр закордонних справ Бріян відбув дві наради з франц. послом в Москві Ербетом. Ербет приїхав з Москви і привіз звістку, що ген. Кутєпов (про якого ми згадували в ч.ч. 7 і 9 Правди), знаходиться в тюрмі на Лубянці. Після офіційного оголошення про пірвання Кутєпова при помочі аґентів ДПУ, відвідав Бріяна большевицький посол Довгалевський. Розмова між Бріяном і Довгалевським тривала близько годину і мала дуже різкий характер.
Треба рахватися з можливістю розірвання дипломатичних зносин між Францією і Радянщиною. Кутєпов був головою загальновійськового Союзу. Тепер на місце Кутєпова вибрано ген. Мілєра, який і заявив представникам преси, що він розпоряджує ться кількома зразковими добре озброєними полками, які в кожній хвилині готові до виступу.
Арештували більшовицького радника Рабіновича.
Повідомляють з Москви, що дотеперішнього радника большевицької амбасади в Ковні в Литві, Рабіновича, арештували агенти ГПУ на большевицько-латвійській границі та відставили під сильною сторожею до Москви. Рабіновичеві грозить кара смерті.
Вбили посланця з документами харківського процесу.
В поїзді, що їхав з Москви в Харків, хтось убив посланця з централі ГПУ в Москві та забрав у нього всі документи, які відносилися до політичного процесу українських діячів у Харкові. На цілій лінії Москва— Харків проведено у зв`язку з тим труси й поарештовано багато залізничників. Але справців того нападу не викрили.