10.09.2021 08:20
для всіх
70
    
  3 | 3  
 © Каллистрат

Про Кольмар, Йорга Вікрама і мейстерзінгерів

Про Кольмар, Йорга Вікрама і мейстерзінгерів

з рубрики / циклу «рассказы - 2»


 

Дещо про КОЛЬМАР:

 

- в 823 році перша згадка в літописах як про королівське володіння, під назвою Columbarium тобто Голуб’ятня;

- початок XIII століття – будівництво укріплень;

- з 1226 року Вільний імперський город (Freie Reichsstadt);

- 1360 рік; міська рада передає владу цехам;

- XIV століття Кольмар приєднується до союзу десяти міст (фр. Dékapole, нім. Zehnstadtebund);

- XIV/XV століття: в Кольмарі виникає важлива школа Мейстерзангу, нім. Meistersinger, також Meistersänger; фр. Maître chanteur;

- в 1673 році війська Людовіка XIV займають Кольмар;

- в 1679 році по Нимгевенському договору, від 5 лютого 1679 року, Кольмар приєднується до Франції і стає центром уповноваженої ельзаської ради (Conseil souverain d’Alsace, Ratsversammlung der Provinz Elsaß);

- 1791 рік: Управління департаменту Верхній Рейн;

- XIX століття: промислова революція і виникнення текстильної промисловості ядра Кольмара;

- в 1871 році анексія Германською імперією (Deutsches Reich, das deutsche Reich) внаслідок франко - прусської війни;

- 10 – 22 листопада 1918 року: Ельзаська Радянська Республіка; (Отака халепа!!)

- 22 листопада 1918 року відновлення юрисдикції Франції.

Зараз в Кольмарі проживає – 67 257 жителів.

Оце в такому містечку народився і проживав довгий час наш Йорг Вікрам. )))

 

Про ЙОРГА ВІКРАМА.

 

Йорг Вікрам народився в 1505 році (по другим свідченням – в 1520) в сім’ї міського патриція в Кольмарі (Ельзас), був позашлюбним сином голови кольмарської міської ради. Із-за свого незаконного походження зміг отримати тільки дрібну посаду міського писаря, на якій і працював в Кольмарі з 1537 по 1554 рік.

Він не вчився в університеті, але рано пристрастився до читання і освіту отримав самоучкою. Почав писати, пробуючи себе в різних жанрах: фастнахшпіля (масляничного дійства), поезії «мейстерзанга», шванках, дидактичних творах.

Вікрам став видавником і дослідником випадково купленого ним у матроса «Кольмарського рукопису пісень» і засновником кольмарської школи мейстерзінгерів.

В 1555 році письменник переїхав в Буркхейм (Брейсгау), насамперед із-за своїх протестантських переконань, і там також служив писарем. В тому ж році в Страсбурзі вийшла його знаменита збірка шванків «Дорожня книжечка», перевидана в розширеному вигляді в 1557 році.

Окрім шванків Вікрам створив ще ряд невеликих романів, які оспівували бюргерські чесноти, в противагу феодальному світу, і які стояли на початку розвитку німецької прози. Це «Золота нитка» (1554), «Зерцало юності» (1554), «Про добрих і злих сусідів» (1556) та інші.

 

Про МЕЙСТЕРЗІНГЕРІВ.

 

Мейстерзінгери (нім. Meistersang, Meistergesang, букв. - «майстри -співаки», від нім. Meister - «майстер», і нім. Singer - «співак») - німецькі поети – музиканти із бюргерського стану об’єднані по ремісничо - цеховому принципу в літературно – співочі товариства (школи). Розквіт мейстерзангу прийшовся на XVI століття, останні відомості про них датуються XVIII століттям.

Найвідоміші із мейстерзінгерів це: Ганс Сакс, Ганс Фольц, Ганс Розенблют, Йорг Вікрам, Адам Пушман.

Найбільші збірки музики і текстів мейстерзінгерів – це «Кольмарський пісенник» (Kolmarer Liederhandschrift; біля 1460; містить близько 900 текстів і 100 мелодій) і «Пісенник» Пушмана (Singebuch; 1588; біля. 350 мелодій).

 

Про ФАСТНАХШПІЛЬ.

 

Фастнахшпіль (нім. Fastnachspiel, буквально маснична гра, від Fastnacht – Масниця і Spiel – гра), вид німецького народного театру, різновид середньовічного фарсу. Фастнахшпіль виник на основі масничного карнавального інсценування.

Спочатку відображав побутові сцени анекдотичного характеру. В XIV – XVI століттях піддався літературній обробці, його тематика розширилась за рахунок сюжетних запозичень із творів рицарської літератури та інших.

Особливий розвиток отримав в Нюрнберзі. Авторами багатьох фастнахшпілей були учасники гуртка мейстерзінгерів.м. Київ, 8 вересня 2021 року.

Візьміть участь в обговоренні

+++ +++
  • Зберегти, як скаргу
 10.09.2021 18:26  Микола Коржик => © 

Цікаво. Пізнавальна мініатюра.

 10.09.2021 18:01  Каранда Галина => © 

Для мене прямо таки лізбез!)))

 10.09.2021 15:07  Анатолій Костенюк => © 

Дуже пізнавально! Аби ще хоч один переклад...)))