Сага про Гіслі
частина VIIIПро Гіслі і Вестейна
Жив чоловік на ім’я Бьяльві Бородач. Він плив на своєму кораблі і тримав курс на південь, в Данію. Гіслі і Вестейн прицінюються купити у нього частину корабля, він же говорить, що вже чув про них як про молодців і віддає їм половину корабля. Вони зразу ж платять йому, не скуплячись. От і їдуть вони на південь, в Данію, на торг, що зветься Вебьорг. (14) Там вони перезимували у чоловіка на ім’я Сіградд. Вони жили утрьох, Вестейн, Гіслі і Бьяльві, були дружніми між собою і мінялися подарунками. А з настанням весни почав Бьяльві споряджати свій корабель до Ісландії.
Сігурдом звали одного чоловіка, родом норвежця. Він був у ділі з Вестейном і зараз знаходився в Англії. Він послав передати Вестейну, що хоче розірвати з ним угоду і не має більше потреби в його грошах. Вестейн просить дозволу поїхати до нього і побачитись.
Гіслі сказав:
- Ти повинен пообіцяти мені, що більше не покинеш Ісландії без мого дозволу, якщо повернешся звідтіля неушкодженим.
Вестейн обіцяє. Якось вранці Гіслі встає і йде до кузні. Він був дуже майстерна людина, майстер на всі руки. Він зробив монету вагою не меншою за ейрір, і половини цієї монети з’єднувалися за допомогою двадцяти гвіздочків, по десять на кожній половині. Коли частини були складеними, вона здавалася цілою, але можна було її і роз’єднати на дві половини. І розповідають, що він роз’єднує монету на частини, одну дає Вестейну і просить зберігати її як знак.
- І якщо один із нас пошле другому свою половину, це буде означати, що його життя в небезпеці. Є в мене відчуття, що не обійтись нам без такого обміну, хоча б самі ми і не зустрілися.
Ось їде Вестейн на захід, до Англії, а Гіслі і Бьяльві – до Норвегії, а влітку в Ісландію. Їм дісталось багато добра і багатих подарунків, і було вдалим їхнє товариство, і Бьяльві викупив у Гіслі свій корабель. Тепер Гіслі, а з ним ще одинадцять чоловік їдуть на захід, до Фіорду Дюрі, на торгівельному кораблі.
Примітки:
14)… Вебьорг… - Виборг, в Ютландії.
Вільний переклад КАЛЛІСТРАТА.
Ісландія, X ст. н. е.