На захист пломбіру
балачка
Стою я якось на автобусній зупинці, тобто на сучасному «зупинковому комплексі» де ще й каву готують і чекаю, що може щось підійде і я таки поїду. Але час був «піонерським» автобуси з маршрутками ходили дещо з більшими інтервалами і я, щоб якось себе зайняти, почав розглядати красиво виконане оформлення «кав’ярні» (я зараз каву не вживаю) і читати цінники на різне приготування кави (і це на зупинці?!) і дочитав до самого низу де було написано про «рослинне молоко» і мій мозок застиг.
«Рослинне молоко»! В Україні?! Не карай нас, Господи… )))
Ну, так, я вже давно не встигаю за нинішнім часом і на Марс не збираюся летіти (бо нецікаво!), але ж – «рослинне молоко»! Та, щоб ви були живі і здорові, хай би вам грець! «Рослинне молоко»! Ось тут-то я і згадав про «пломбір» - символ комунізму. )))
Так от, один із сучасних істориків, якось прорік таку сентенцію «Справжня історія починається там, де з’являються цифри»! І я з ним згоден, бо сам не історик. )))
Візьмемо цифри «олімпійського року», тобто 1980 року, тоді, та мабуть, воно так і було, це був останній підйом соціалізму.
Отже, рахуємо:
- в 1981 році дійних корів було 9 271 100 голів, в ті часи середні надої на одну корову становили в середньому десь 4 500 літрів на рік, тобто 12 літрів на день. Значить кожного дня в Україні надоювали молока – 111 253 200 літрів. Нехай чверть його ми віддавали до Союзу, а нам залишалося – 83 439 900 літрів, при тодішньому населенню України в 49 800 000 це було по 1, 67 літра на кожну живу душу.
От тоді і бувало частенько так, що я снідав уже в себе на роботі, перед цим заходив до гастроному купував тільки - що привезену літрову пляшку свіжого молока, дві смачні здобні булочки - плюшки (не такі як зараз) і отримував задоволення на цілий день. Я тоді пив молоко! Літрами!! А зараз вже років тридцять, як я його не вживаю. «Не той тепер Миргород, Хорол річка не та» … )))
А що ж зараз?
Зараз…На 1 січня 2024 року корівок залишилося тільки 1 290 200 голів, але дають вони в середньому вже по 8 000 тисяч літрів молока на рік, це по 22 літри в день, тобто 28 384 400 літрів, при цьому вже нікому нічого не віддаємо, а все використовуємо самі. І при населенні України в 2024 році, орієнтовно, з виключенням окупованих територій, в 30 000 000, це виходить по 0, 95 літра на людину.
Теж, наче, й нормально, але ж тоді - пломбір був кращим!
Бо завжди був свіжим і без «консервантів», та й з’їдали його миттєво, а не лежав він як зараз в холодильниках маркетів тижнями і його не продавали за акційними знижками як якийсь там непотріб. )))
А як було!
Особливо у вихідний день. Заходиш до кафе «Морозиво», що зараз на «Площі Українських героїв», замовляєш собі порцію морозива з трьох кульок посипаних тертим шоколадом, чи политих сиропом на вибір (і все це натуральне!) береш її, сідаєш біля вікна, смакуєш морозиво і дивишся на білий світ де плавно і тихо пропливають мимо тролейбуси, час від часу проїздить легковик і проходять люди, які нікуди не поспішають! Гарно було!
А зараз - «рослинне молоко»! Та нехай його п’ють ті, хто не має своєї України! Папуаси! А ми вже якось виліземо з цієї прірви, помагай нам боже…і буде у нас ще справжній пломбір! А то! )))
P.S. До речі, нинішнє морозиво, я теж не їм вже з чверть століття. І куди тільки той час летить?! )))
P.P.S.S. На додаток трохи сьогоднішніх реалій:
- в 1980 році в Україні було 27 млн. великої рогатої худоби, зараз, в 2024 році тільки 2 млн.
То що, врешті-решт станемо вегетаріанцями?! Можливо, для здоров’я так буде і краще, а справжній пломбір запишемо в наші історичні хроніки, щоб онуки хоча б щось про нас та знали. )))
- і: за словами директора групи компаній «Укрлендфармінг», до 2030 року в Україні корови можуть бути внесені в Червону книгу.
Але: ті, хто вміє читати, будуть читати про пломбір, а ті, хто не вміє читати – будуть пити «рослинне молоко». І на здоров’я! )))
м. Київ, 16 січня 2025 року.