Чому карась широкий і плоский
з рубрики / циклу «ДИТЯЧА ПОЕЗІЯ»
В заплаві спав карась якогось разу,
Звиваючись між хвиль подібно вужу.
Уздрів його ведмідь, не гаяв часу –
Схопив у кігті й викинув на сушу.
Хоч знав карась у мить свою пропащу,
Що в воду вже не прийдеться пірнути,
Коли ведмідь відкрив на нього пащу,
Озвався, щоб сніданок відтягнути:
– Ти сильний звір – про це відомо всюди,
Чому б не позмагатись при нагоді:
Ти довше зможеш у воді пробути
Чи я, нещасний, на сухім безводді.
Ведмідь гадав: – Не втрачу я нічого,
З своїм сніданком чом не позмагатись!
Пірнув під воду й там заліг надовго.
Та з часом став поволі задихатись.
Тож з дна погріб у бульбашках нагору,
Відсапався, ступив на берег згодом,
А там карась на суші в ранню пору
Так само глипав зябрами і ротом.
Пробурмотів: – На суші я ще й досі,
Кінця змагання вже набридло ждати
Ти ж довше бути у воді не в змозі?
То хто з нас переміг, дозволь спитати?
На те ведмідь аж злістю захлинувся –
Себе слабким не звик вважати зроду.
Ударив лапою рибину, розмахнувся
Й жбурнув із суші спересердя в воду.
З тих пір карась став плоский і широкий,
Вилискує в воді, мов коржик, ясно,
А як зачує лиш ведмежі кроки,
У мул заритись поспішає вчасно.
Евенки (самоназва евенкил, давня назва тунгуси) – сибірський мало чисельний корінний народ, мова якого належить до тунгусо-маньчжурських мов. Евенки проживають на рідконаселеній території в Росії, Китаї і Монголії від Північного Льодовитого океану до Маньчжурії.
Непростий період життя евенків в Російській та Китайській імперіях додало поневірянь в Росії у так званий радянський період. Тунгуси з узбережжя Охотського моря і Якутії брали участь у якутських повстаннях 20-х років. В результаті в 1920 році була проголошена незалежна Тунгуська народна республіка на березі Охотського моря. В результаті заколотів в перші роки радянської влади кілька сотень евенків, що жили на Учурі в Якутії, прийняли рішення перейти до Китаю, але були розстріляні без суду і слідства «рідною» владою.
На території проживання народуБуло створено ряд евенкійських національних округів, автономії яких майже скрізь були скасовані в 1930 році. Повстання евенків продовжувались і надалі. В складі Російської Федерації ліквідувались національні і автономні округи. Останній евенкійський автономний округ був перетворений на евенкійський район Красноярського краю, втративши статус суб’єкта Федерації.
У 2009 році «Союз евенкійців» звернувся з проханням про відновлення автономії через погіршення соціального становища після пониження статусу округу до районного рівня. Результатів звертання не досягло. Евенки і тепер стикаються з екологічними та земельними проблемами через розробку корисних копалин на їх споконвічних землях, потерпають від асиміляції і зниження рівня життя.
Фольклор евенків складається з міфів, переказів, казок, в яких відображено історію, побут і сподівання людей цього суворого краю. У казки «Чому карась широкий і плоский» дещо жартівлива тематика. Але в ній закладений мудра настанова навіть у тяжку хвилину не здаватися. Карась вирішив перед тим, як стати сніданком, зіграти на основних рисах ведмедя – пихатості і здатності до швидкого роздратування. Насправді, він не виграв змагання, бо просто не мав можливості сповзти з суші. Роздратування ведмедя через «поразку» в змаганні змінило форму карася (який начебто був довгим та вузьким) на плескату, схожу на коржик. Зате він лишився живим!))