«Голодомор» — Драматичний вірш
© Руснак СергійПрисвячується 90-тій річниці Голодомору 1932-1933 рр. - геноциду українського народу. Хай спочивають з Богом всі українці, замордовані "червоною чумою"...
Голодомор в Україні 1932-33 рр. – це визнаний акт геноциду українського народу, про котрий треба розповідати. В даному розділі про Голодомор говорять сучасні поети та письменники через вірші, прозу та публіцистику.
Присвячується 90-тій річниці Голодомору 1932-1933 рр. - геноциду українського народу. Хай спочивають з Богом всі українці, замордовані "червоною чумою"...
УРОКИ ВIЙНИ: ХЛIБТепер зрозумiла, чому та бабуся, що стiльки пережила, хлiб не викидала, й навiт...
ПРОКЛЯТТЯ
Під тином лежать мертві люди.
Це — голод… Почався терор.
Ходили по хатах іуди,
Гадюче нашестя потвор.
Голодомор - страшна сторінка в історії українського народу, біль тих, хто пережив і жах для нас теперішніх. Це - наша пам`ять і наша зброя проти знецінення нації.
Мужній народе!
Нагло знищити тебе
Ворог не зумів.
В жалобі вшануймо всіх,
Замучених голодом...
Замучених голодом.
Свіженький хліб вже на столі, бо щойно вийшов з лона печі, і кволе серце, й мозолізігрів собою він...
Жнива... Вродило ж як! Та що з того́,
Як на столі, о Боже? – ані крихти.
Й до Нього у молитві, одного́,
Вуста шепочуть немічні, притихлі:
Але в країнах з слабко розвиненою економікою, де уряд не розуміє вищеописаного, навіть у мирний час прийнято вважати, що держава має захищати найбідніші верстви населення штучно утримуючи ціни на продукти харчування на низькому рівні, щоб зробити їх якомога доступнішим. Це богоугодне діло на перший погляд виглядає на стільки зрозумілим, що не підлягає жодному сумніву чи обговоренню.
Поляки зняли художній фільм, що стосується теми Голодомору та висвітлення його в тогочасних світових ЗМІ. Режисер Agnieszka Holland, назва фільму в українському прокаті «Ціна правди» (у поляків «Obywatel Jones», світовий прокат «Mr. Jones»).
Прочитав новину про те, що з Берліна надійшли вісті, що Голодомор 1932 - 1933 років не можна вважати геноцидом, бо… Іншими словами він не відповідає високим німецьким стандартам геноциду.
Вся книжка це докладно й документально представлений опис численних насильств, яких допустилася більшовицька влада в основному над сільським населенням, комуністичні експерименти, що спричинили мільйонні жертви.
Надвечір’я рожеве… Спалахує в небі літак…
Вітерець не колише топольку – зелену, весняну.
Міст Південний гуде… Доле, дай мені знак:
Що там далі, попереду… Що з Україною стане?
Тема Голодомору! Пам`ятаємо, щоб не повторити!
Моя зірка погасла досвітньою,
Пам‘ятаю все до грамусечки.
Умирала сімнадцятилітньою
І просила їсти в мамусечки…
Історична довідка замість передмови
За мінімальними підрахунками, голод в Україні забрав приблизно п’ять мільйонів людей у 1932-1933 роках. Але ця цифра не остаточна Хочу нагадати, а що власне відбулося. «Надзвичайна комісія) з листопаду 1932-го по січень 1933 року реквізувала в українських селян близько 90 мільйонів пудів хліба.
Коли я оглядав місто, запримітив стільки обідраних і знеможених людей, які сплять і вмирають серед дороги, що годі й повірити. Україна та її столиця терпить недостачу всього. Страшно багато є дезентерії й інших недуг, що є наслідком поганого харчування та голоду. Голод, страшний голод!
Запали свічку – зупини голод,
Пом`яни 33 рік:
Гострі очі свічок в морок
Ввіковічнюють геноцид.
Хоч би світало... – Мамо, хліба!
Підвівся батько: замовчи!
Коло вогню в вагоні збились
і мруть голодні втікачі.
Як же ж тільки гарно! Як же ж тільки тепло і радісно! Микитка стояв біля широкого жовтого пшеничного поля і усміхався сонечку. Його огортали промінці і теплий подих літнього погоднього вітерця. Навколо кружляли різнобарвні метелики, пролітали джмелі і безліч маленьких і великих комашок....
Певно це правильно, - не вірити у прикмети? Ганна сама себе запитувала подумки, і відразу ж сама собі відповідала – правда!...
Сталін, Молотов, Косіор та інші спричинили трагедію, але як працювали виконавці? Чому ми практично не знаємо інших імен?
Відповідь виявилась на диво простою: більшість виконавців стали жертвами в 1937 році. І саме цей рік є знаковим для росіян, а не 1933. Нагороди наздогнали багатьох своїх героїв, коло замкнулось.
Спогад бабуні про ті часи: "Здавалося що пахне хлібом..." Глибоко запав у душу і проріс віршем.
Олена купила собі вишиванку – з нагоди майбутньої події, на яку вона з нетерпінням чекала. Уже втретє мала виступити в НСПУ на мистецькому Фестивалі. Там збиралося вишукане товариство – і поетів-аматорів, і зрілих виконавців. Навіть талановитих діток запросили, слухати яких – одне задоволення!
Тож і готувалася Олена старанно, підбираючи тексти для майбутнього виступу. Вранці того дня вона одягла нову вишиванку – і просто в ній подалася на роботу.
Ті чорні дні голодомору,
Мов рана, що не заживає,
Вони крізь час тривожать душу,
І спокою Вона не має.
З позатамтого року, дитино, вже мені дев`яносто.
Грудка землі... Чи старезна глина... Грушка сушена просто...
Той геноцид вже не забудеться,
Бо народ й історію нашу не стерти.
Відплата Богом-долею присудиться.
Вічна пам`ять жертвам... важко так померти.
Три колоски - пророщене життя
відібране, знівечене катами...
Мамо, погляньте, у шибку тріпоче пташина.
Це вже усьоме нам звістку недобру несе...
Пам`ять бабусі в серце ужалила
крові смакОм солоно-залізним.
Чую ночами тихе і жалібне:
"Мамо, я хочу їсти..."
Сльози душать - пам`яті журба...
Та костюмно виряджене пузо:
Свинорилий депутат Шурма
Не підняв над кріслом свій огузок.
Голодомор в Україні 1932-33 рр. – визнаний акт геноциду українського народу, про який варто говорити. Його треба вшановувати, про нього треба пам’ятати та ні в якому разі не забувати. Писати вірші, прозу, знімати фільми, відкривати галереї, присвячувати пам’ятники та меморіальні дошки, робити все, аби пам’ятали, аби свічка горіла. Адже правда про голодомор в Україні 32-33 має говорити, тільки це можна вважати найкращим визнанням трагедії, як геноциду до української нації, і це дійсно буде найкращим вшануванням пам’яті жертв голодомору.
В даному розділі твори лише про голодомор 1932-33: вірші, проза, вислови, мініатюри. Слова про геноцид сучасних поетів та письменників, а також класиків української літератури. Читайте та пам’ятайте.